Liigu sisu juurde

30 aastat tegutsenud ja suure osa sellest ajast Toomas Annusele kuulunud ehituspood pani uksed kinni

Laki tänaval tegutsenud ehituspood Angroo sulges uksed.Foto: Google, 2019

1993. aastast Kristiine linnaosas, Laki tänaval tegutsenud ehituspood Angroo Ehitus sulges eelmisel nädalal uksed.

Algusest peale ettevõtet juhtinud Sven Salben rääkis, et poe sulgemise peapõhjuseks oli Laki 16 hoone omanikuvahetus 2021. aasta lõpus.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Seni kuulus maja Soome pakkeliinide- ja materjalide tootja Elecster Eesti harule, mis 1991. aastast Laki tänaval tootmist pidas ja viimastel aastatel suuremat osa pindadest välja üüris. Elecsteri Eesti ettevõttes olid Soome emafirma kõrval ka Eesti väikeaktsionärid, kunagi oli nende sekka kuulunud ka Angroo Ehituse omanik Vladimir Belov. Äriregistri andmetel tal viimastel aastatel osalust Elecsteri Eestis enam polnud, aga kuni firma müügini oli ta selle nõukogu esimees.

Kinnisvaraarendaja Restate ostis hoone

2021. aasta lõpus ostis maja omava äriühingu kinnisvaraarendaja Restate’iga seotud Hammerhead OÜ. Firma juhatuse liige Allan Kool ütles, et kuigi nad ostsid firma, kus oli 50 töötajat ja tegutsev tootmine, siis nende huvi oli kinnisvara. Kooli sõnul on tootmine majas alles, aga nemad sellega enam ei tegele.

Salbeni sõnul uue majaomanikuga suhted parimad polnud.

Kool ütles, et tema meelest polnud suhetel viga midagi, aga nad soovisid lepingutingimused üle vaadata. Tema sõnul oli Angroo Ehitusega sõlmitud leping kõvasti poe kasuks kaldu, rendihind ei vastanud turutingimustele ja seda ei indekseeritud.

Kool kinnitas, et ka uus Angroo Ehitusele pakutud hind oli turutingimustest 30 protsenti soodsam ja tema meelest saadi uute tingimuste osas kaubale, aga kuulis siis üllatuslikult otsusest, et pood lõpetab lepingu.

Kool rääkis, et imestas maja ostes, kuidas väike ehituspood hakkama saab, kui mõne kilomeetri raadiuses on suured ketipoed. Ta selgitas, et kuna kinnisvaraomaniku mure on alati, et üürnikud oleks tugevad, siis ta uuris ehitusfirmadelt, miks nad poodi kasutavad. Vastuseks kuulis Kool, et Angroo Ehitus oli küll väike, aga kiire ostukoht.

Kool hindas, et oma roll oli poe populaaruses ka inertsil ja nostalgial – kunagi oli tegemist olnud ühe linna parima ehituspoega.

Sama küsimust, kuidas Angroo Ehitus ketipoodide kõrval hakkama saab, esitas Äripäev juba enam kui 20 aastat tagasi. “Ega me mingi keldripood ole, et kaduma peaksime,” lausus firma tegevjuht Salben toona. “Meil on kindel ja lojaalne klientuur, kes mõnda nn ketipoodi minna ei tahagi.”

Kiire ja paindlik

Salben kirjeldas Ehituslehele Angroo Ehituse kliente väiksemate ehitusfirmadena, kes käisid nende juures kiiruse ja paindlikkuse pärast. Salben möönis, et pood oli konkurentidest väiksem ja piiratud valikuga, aga kui klient oma soovist teada andis, siis kaup talle telliti ja teenindus oli välkkiire. “Klient tuli poodi ja 15 minuti pärast sõitis koormaga minema,” kirjeldas ta. “Nüüd nutetakse seda taga.”

Äriregistrile esitatud aruannetest selgub, et Angroo Ehitus tegi viimase kümne aasta jooksul 2,6 kuni 2,9 miljonit eurot käivet aastas, ainsaks erandiks oli 2020. aastal, kui Eestis kehtisid koroonapiirangud, siis oli firma käive 2,3 miljonit eurot. Ettevõte on viimased kümme aastat olnud olnud kasumis – koroona-aastal teeniti puhaskasumit ligi 14 000 eurot, muidu on jäänud see number vahemikku 35 000 kuni 95 000 eurot.

Salbeni sõnul andis viimase aja ehitusmahtude kärbumine ka poele tunda, aga 2022. aastal teenis firma ligi 2,9 miljoni euro suuruse käibe juures enam kui 82 000 puhaskasumit.

Firma 2022. majandusaasta aruandes on kirjas, et käibe kümneprotsendilise kasvu võrreldes eelneva aastaga tingis suuresti kaupade kallinemine. “Lisaks hindade tõusule on olnud aastal 2022 ka teine probleem – kaupa pole anda,” seisab aruandes. “Osad kaubad tulid läbi maaletoojate kas Venemaalt või Ukrainast ja kiiresti tuli leida müüdavatele kaupadele asendust.”

Samas kurdetakse raskuste üle vajalike oskustega inimeste leidmisel. Firmas oli 2022. aastal tööl 14 inimest.

Salben ütles, et pood on 30 aasta jooksul ka keerulisemaid olusid näinud. “2009. aasta oli päris hull,” meenutas ta.

Salben netis, et arvatavasti oleks ka pood üürihinna tõusu üle elanud, aga sellest hoolimata läks pood kinni.

Kuigi Salben on 30 aastat poodi juhtinud, siis ise ta omanike sekka pole kuulnud. 1992. aasta lõpus Tallinna linnavalituse ettevõtlusosakonnas registreeritud firma omanike ja esindajate andmed on äriregistris nähtavad 1996. aastast.

1992. aasta lõpus Tallinna linnavalitsuse ettevõtlusosakonnas Angroo Ehitusele väljastatud registreerimistunnistus, mille on allkirjastanud täna ETV saatejuhina tuntud Margus Saar.Foto: Äriregister

2011. aastani omas Annus poes enamusosalust

Kuni 2011. aastani kuulus Angroo Ehituse enamusosalus Merko ja Kapiteli suuromanikule Toomas Annusele. Annus oli ka ehituspoodi pidava ettevõtte nõukogu esimees.

Salbeni sõnul müüs Annus oma osaluse Angroo Ehituses, sest soovis kõrvalärist vabaneda ja poel ei läinud siis ka kõige paremini.

Annuse ja teised osanikud ostis siis välja Vladimir Belov, kellele kuulub sellest ajast koos abikaasaga 100 protsenti ettevõttest.

Ehituspoele ruume rentinud Kool ütles, et otsivad pinnale uut üürnikku, aga pikemas plaanis on omanikul kava praegu 14 000ruutmeetrise kompleksi asemele rajada 60 000 ruutmeetrit äripindu. Detailplaneeringu algatamise ettepaneku tegi arendaja septembri lõpus, see on koostatud KOKO arhitektide arhitektuursest kontseptsioonist lähtuvalt

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega