Liigu sisu juurde

Balti Manufaktuur avab enne ehituse algust huvilistele viimast korda uksed

3D-joonis sellest, milline näeb manufaktuuri peahoone välja pärast renoveerimist. Foto: Hepsor

Juba sel aastal alustatakse kunagises Balti Manufaktuuri kudumis- ja ketrusvabrikus ehitustöödega, et luua tehasehoonesse kodud ja äripinnad ning äratada kvartalis uus elu, aga Eesti Arhitektuurikeskus ja arendaja Hepsor pakuvad veel kaheksal korral võimalust külastada ajaloolist interjööri.

Balti Puuvillavabrik on olnud Tallinna suurimaid tööstuskomplekse, mille ajalugu ulatub enam kui 120 aasta taha. Hoone ehituse planeerimisega alustati 1898. aastal arhitekt Rudolf Otto von Knüpfferi projekti järgi ja valmides oli vabrik oma 230 meetri pikkusega Tallinna suurimaid hooneid.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Puuvill, millest toodeti niiti ja kooti kangast, jõudis Eestisse üle kogu maailma – nii Ameerika Ühendriikidest, Brasiiliast kui ka Egiptusest. Balti Manufaktuur oli üks suuremaid ettevõtteid Tallinnas, kus naised olid väga hinnatud tööjõud ning teenisid oma töö eest ka väärilist palka. Tööstus lõpetas oma töö lõplikult 2006. aastal, pärast mida on kvartal seisnud suures osas tühjana.

Lähiaastail aga saab Manufaktuuri kvartal uue ilme. Väärikast vabrikust saab kõigi mugavuste ning kaasaegsete tehnoloogiatega elu- ja ärihoone. Kohta, kus kunagi suitsesid Sitsi vabriku korstnad ja huilgasid vabrikuviled, luuakse uued nelja meetri kõrguste lagedega kodud.

Manufaktuuri Vabriku arhitektuurse ja maastikuarhitektuurse lahenduse autoriteks on Kadarik Tüür Arhitektid ning sisearhitektuurse lahenduse on loonud Raul Kalvo ja Helen Oja.

Aprillis ja mais saavad kõik huvilised võtta osa ekskursioonidest, mille käigus saab Manufaktuuris näha kohti, kuhu muidu ei pääse, ja tunda vanades jälgedes kõndides kunagise vabriku hõngu. Lugusid minevikust jutustavad Arhitektuurikeskuse giidid. 

Ekskursioone tehakse kokku kaheksal nädalavahetuse päeval. Tuur kestab ligikaudu 90 minutit ning need toimuvad eesti ja vene keeles.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.