Liigu sisu juurde

Ekspert selgitab, millest tuleb suur erinevus leedvalgustite hindades

Valguslahendus, kus treppi valgustavad lisaks seinalampidele ka astmete all olevad leedribad.Foto: Shutterstock

Onnineni valgustuse kategooriajuht Alari Koit selgitab, miks eelistada tuntud tootja leedvalgusteid.

Üks on selge – tänapäevaseid valgusallikaid valmistatakse valdavalt LEDidena ning varasemalt tuntud halogeen- ja luminofoorlambid on kasutusest taandumas. Rääkimata hõõglambist, mille disainiküllased variatsioonid jäävad edaspidi nišitoodeteks. Millist tüüpi leedvalgusti valida, et see kestaks ning põhjustaks kasutajale võimalikult vähe peavalu ega tooks ka paigaldajale kaasa hilisemaid pretensioone?

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Lühike vastus oleks, et valgusallikas peab olema kvaliteetne. Kahtlemata on kõik märganud, et mittespetsialiseerunud poodides pakutakse sarnaseid valgusteid tunduvalt odavamalt. Paraku võib kokkuhoid ostuhinna pealt osutuda hiljem probleemiks nii kasutajale kui ka valgustipaigaldajale. Hinnanguliselt müüakse praegu üle poole valgustitest integreeritud valgusallikatega. See tähendab, et valgust tekitava leedelemendi rikke korral seda tavakasutaja ilma jootmise ja spetsiifiliste oskusteta vahetada ei saa. Kui selline valgusallikas lõpetab töötamise, tuleb see utiliseerida.

Seega määrab valgusallika töökindluse suures osas sellele antav garantii, mis odavama hinnaklassi tootja puhul jääb 12 aasta kanti. Kvaliteetsematele integreeritud valgusallikatega valgustitele annavad korralike brändide tootjad garantiiks 3, 5 või 10 aastat. Muidugi ei tähenda see, et kõik odavad valgustid peaksid ühe aastaga kindlasti läbi minema või kõik kallimad peavad kindla peale vähemalt 10 aastat vastu. Küsimus on lihtsalt selles, kes kannab valgusti enneaegsel riknemisel selle vahetamise kulud – kas kasutaja, paigaldaja või tootja. Pikema elueaga valgusallikate puhul on paigaldajal kindlus olemas, et garantiiajal on probleemide korral tootja vastutus olemas.

Ka nimekatel valgusallikate tootjatel, näiteks Philips või Osram, on erineva hinnaklassiga tooteid – nii-öelda hinnatundliku klassi, keskmise ja profiklassi maksumusega. Ka nende puhul ei tähenda hinnatundliku klassi eelistamine kehva kvaliteeti, vaid pigem tootjapoolset vastutust. Kui valgusti asub raskesti ligipääsetavas kohas, kus selle vahetamine on võimalik näiteks ainult tõstuki või tellingute paigaldamisel ning mööbli liigutamisega, siis kahtlemata on mõistlik valida toode, mille puhul tootja garanteerib pikema eluea.

Vastupidavamad komponendid, kvaliteetsem materjal ja rangem kvaliteedikontroll moodustavadki selle hinnalisa, mida oleme harjunud müügilettidel käsitlema tuntud brändi juurdehindlusena. Tegelikkuses on kvaliteetbrändidel kasutusel isegi topeltkontroll nii tootjatehases, näiteks Hiinas, kui Euroopas kohapeal. Samuti panustavad sellised tootjad rohkem tootearendusse ja innovatsiooni, asudes oma tehnoloogiaga odavatest koopiatest alati sammu võrra ees.

Integreerimata valgustite puhul on kasutusel nii tavalisema piimja klaasiga vahetatavad lambid kui läbipaistva kupliga hõõgniidi imitatsiooniga leedlambid. Mõlema tüübi puhul kehtivad hinna-kvaliteedi suhte osas samad põhitõed, mis integreeritud valgusallikate puhul. Seega tasub iga valgusallika soetamisel arvestada maksumusse lisaks ostuhinnale kogu elutsükli kulud.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.