Liigu sisu juurde

PPA ja Päästeameti Elva ühishoone sai üle 50 000 euro maksva pronksist “Hingelooma”

Võidutöö autori René Reinumäe sõnul on "Hingelooma" modelliks ja inspireerivaks ajendiks päästetud perekoer Dora. Foto: René Reinumäe

Riigi Kinnisvara koostöös Siseministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Elva Politsei- ja Piirivalveameti ning Päästeameti ühishoone peasissepääsu esisele alale. 17 kavandi hulgast valitud skulptor René Reinumäe võidutöö kavand koerast kandis tööpealkirja “Kustutuskoer”, kuid sai valmides nime “Hingeloom”.

Žürii hinnangul loob väga hästi modelleeritud pronksist skulptuur tunde, et inimese parim sõber on justkui ise betoonalusele hüpanud. Sõbralik ja lojaalne koer seostub turvalisusega ning on seejuures kutsuv ja mänguline.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Päästeameti kommunikatsiooniosakonna nõuniku Taavi Printsi hinnangul on koer oma hingelt kaitsja ja päästja, täpselt nagu päästjad ja politseinikud. “Koerad on inimese parimad sõbrad, väärt kolleegid nii päästjatele kui politseinikele nende igapäevatöös. Koerad on ka paljudele turvalisuse loojad – see on märksõna, mis seostub nii pääste kui politsei tööga,” sõnas Prints.

Pronksskulptuur on patineeritud tumedaks, mis tähendab, et taiese katsumine kulutab oksiidikihi ja tihedamini silitatud vormid saavad haljaks. Foto: René Reinumäe

Võidutöö autori René Reinumäe sõnul on “Hingelooma” modelliks ja inspireerivaks ajendiks päästetud perekoer Dora. Koeraskulptuur on autori sõnul kontrastiks moodsale arhitektuurile ja tehislikule linnamaastikule. Aegruumi nihkena on pronksist koer kaasaegse arhitektuuri keskkonnas justkui külaline sajandite tagusest linnaruumist.

René Reinumäe on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli ning Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri osakonna bakalaureuse ja magistriõppe. Meisterliku modelleerijana ekspluateerib skulptor Reinumäe klassikalist vormikäsitlust, jättes vaataja semiootiliste keerdkäikude meelevalda. Osalenud arvukatel näitustel, sümpoosionitel ning loonud mitmeid avaliku ruumi skulptuure ja mälestusmärke.

Tema käe all on muuhulgas valminud arhitekt Olev Siinmaa mälestusmärgi skulptuur Pärnus, laulja Jaak Joala hauakivi Metsakalmistul ning kuuest figuurist koosnev filmitegijate bareljeef „Diivana tulin ma“ Eesti Filmimuuseumis Tallinnas.

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Elva ühishoone arhitekt Juhan Rohtla, Tartu politseijaoskonna juht Andrus Reimaa, Päästeameti kommunikatsiooniosakonna nõunik Taavi Prints, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Mari Hiiemäe, Anne Rudanovski ja Elin Kard ning Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Anders Härm ja Mari Vallikivi.

Kunstikonkursi võidutöö autorilt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 54 200 eurot.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.