Liigu sisu juurde

Kliimaministeerium loodab 229 000 eurot maksnud veebilehe toel ehitusnõuete mõistmist lihtsamaks muuta 

Äsja avatud veebileht teeb Kliimaministeeriumi hinnangul nõuete ja juhendite leidmise, nendest arusaamise ning järgimise lihtsamaks ettevõtetele, omavalitsustele ja kõigile huvitatud inimestele. Foto: Borko Manigoda / Pixabay

Kliimaministeeriumil valmis täna veebilehekülg Ehitusgiid, mis pakub lihtsat ja visuaalset ülevaadet ehitusnõuetest erinevate ehitiste ja tegevuste põhiselt. See teeb ministeeriumi hinnangul nõuete ja juhendite leidmise, nendest arusaamise ning järgimise lihtsamaks ettevõtetele, omavalitsustele ja kõigile huvitatud inimestele. 

“Eeskätt aitab Ehitusgiid inimesi, kes puutuvad ehitamisega kokku vaid üksikud korrad elu jooksul. Ehitamine on suur ja keeruline investeering, seega aitab ülevaatlikkus kindlasti riske ja ootamatuid kulusid vähendada,” sõnas Kliimaministeeriumi elukeskkonna ja ringmajanduse asekantsler Ivo Jaanisoo.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Näiteks maja renoveerimist alustades saab Jaanisoo sõnul giidist kiiresti juhised, mida erinevad mõisted tähendavad, milliseid seadusi järgida ning milliseid lube või kooskõlastusi vaja on. Samuti aitab giid ühtlustada omavalitsuste ja erinevate ametkondade menetluspraktikaid lubade andmisel.

Ehitusgiidi loomise eelarve oli Jaanisoo sõnul kokku 229 000 eurot. See rahastati riigieelarvest Targa Ettevõtluse Programmi kaudu. Summa sisaldab prototüübi ja struktuuri loomist, testimisi, tekstide koostamist ja keeletoimetust.

“On üldteada, et ehituse kavandamisetapis tehtud vead ja valearvestused kuhjuvad ning muutuvad ehitusfaasis veelgi kulukamaks ning kahandavad vara kui terviku väärtust. 4 miljardi euro suuruse ehitustööde aastamahu juures suudame kindlasti kokku hoida miljoneid eurosid rahva raha aastas,” arvas Jaanisoo.

Veebileht käsitleb esialgu nelja kategooriat: elamu, mitteelamu, rajatis ja tehnosüsteem. 

Elamu kategooria alla kuuluvad eramajad, ridaelamud, kortermajad, suvilad ja nende abihooned (nt saun, garaaž, kasvuhoone). Leht pakub infot nii lihtsamate remonditööde, renoveerimise, juurdeehituste kui ka täiesti uue maja ehitamise kohta. Samuti jagatakse juhiseid lammutus- ja õueala töödeks ning andmete korrastamiseks Ehitisregistris. 

Mitteelamute hulka kuuluvad erinevad äri-, ühiskondlikud- ja tootmishooned, näiteks kontorid, kauplused, koolid, kultuurimajad ja hotellid. Erinevate hoonetüüpide kaupa on välja toodud nende ehitus- ja projekteerimisprotsess ning millistele hügieeni-, tuleohutus- ja ligipääsetavusnõuetele need vastama peavad. 

Rajatised on ilma kinnise siseruumita ehitised, nagu mängu- ja spordiväljakud, piirdeaiad, prügimajad, rattamajad, vaatetornid ning teed ja tänavad. Näiteks veekogusse ehitades saab ülevaate lisaks ehitusõigusele ka võimalikest keskkonnaalastest lubadest ning millised ehituskeelu-, piirangu- või kaitsevööndid võivad projektile rakenduda. 

Tehnosüsteemid ja -rajatised on ehitise toimimiseks vajalikud süsteemid või iseseisevad tehnorajatised, nagu päikesepaneelid, soojuspumbad, puurkaevud ja reoveepuhastid. Näiteks on kirjeldatud erinevad taastuvenergialahendused ning milliseid lubasid, hindamisi ja kooskõlastusi erinevate lahenduste paigaldamine nõuab. 

Ehitusgiid asub aadressil: ehitusgiid.ee

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega