Liigu sisu juurde

Läti tehase katus hakkab toetuma Eestis toodetud puitfermidele, mille kokkupanekuks tuleb puurida 25 000 auku

Seni on Arcwoodi kõige suuremaks objektiks olnud Tondiraba jäähall, mille tarvis toodeti tervelt 62 meetri pikkused fermid. Praegu Lätis käimas oleva projekti tarvis loodud fermide suurim pikkus on 24 meetrit.Foto: Raido Peedomaa

“Eksida ei saa, seal on ikkagi millimeetrite mäng,” kirjeldas hiiglaslikke puitferme tootva Arcwoodi ekspordijuht Raido Peedomaa 25 000 augu puurimist.

Peedomaa sõnul on tuhandeid auke vaja puurida, sest puitelemendid ühendatakse omavahel metall-lehtedega. Puidus ja metallis olevad augud seotakse omakorda ümarterasest pulkade ehk naaglitega.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Fermide puhul on oluline just aukude ja metalldetailide omavaheline sobivus nii puidus kui metallis. “Ei ole nii, et pluss üks millimeeter sinna ja teine teisele poole,” lausus Peedomaa. “Siis on tegelikult juba häda käes. Seal on päris täppistööd vaja, et see asi kokku istuks.”

Ülima täpsuse nõue tähendab Peedomaa sõnul, et inimkäega neid auke puurida ei saa ja tööks kasutatakse CNC-pinke.

Fermide tootmise puhul on oluline just aukude ja metalldetailide omavaheline sobivus nii puidus kui metallis. Seal eksimisruumi ei ole. Foto: Raido Peedomaa

Mida keerukamad ülesanded, seda parem

24meetrised fermid toodetakse Läti vineeritootja Latvijas Fineris tehasehoone tarvis. Seni on Arcwoodi kõige suuremaks objektiks olnud Tondiraba jäähall, mille jaoks toodeti 62 meetri pikkused fermid, aga kahe töö keerukusaste on Peedomaa sõnul igati võrreldav. Läti projekt on mahuliselt jäähallist kaks korda väiksem, aga kinnitusauke on seal ehk isegi rohkem.

“Meie ettevõte ongi orienteerunud eriprojektidele ehk täpselt niisuguseid töid me tegelikult teha tahamegi,” lausus Peedomaa. “Me ei ole masstootjad.”

Peedomaa sõnul seni veel fermide tootmisel arvutuste tegemisel tehisintellekti ei kaasata ja vajalike aukude, kinnituste ja kõige muu kohta käivad arvutused teevad ära inimesed. Ta rääkis, et antud objekti puhul on dimensioneerimine Lätis tehtud. Arcwood võttis projekti sealt üle ja tegi kõik toote- ning sõlmejoonised ning peab pärast fermide tootmist need ka ise paigaldama. Peedomaa sõnul saab Arcwoodi osa projektist valmis novembri lõpuks.

Arcwood läheb sarnaselt kõigi teiste ehitusala ettevõtetega vastu süngevõitu näivale tulevikule: pole teada, mil määral tuleb aasta algusesse planeeritud projektidele lisa. Foto: Raido Peedomaa

Ettevõte tugeva hinnasurve all

Peedomaa rääkis, et ettevõttel on aasta lõpuni töö ees ja uue aasta algusesse on planeeritud üks Šveitsi ja üks Saksa projekt, aga selles osas, mis pärast neid tellimusi saab, praegu täit kindlust ei ole.

Peedomaa hinnangul on puitehituse turul ettevõtjad konkurentsi tulemusena tugeva hinnasurve mõju all. Odavama hinna pakkujad võivad halvemal juhul aga kogu sektorile karuteene teha, kui ei suuda tagada vajalikku kvaliteeti.

“Turule tuleb selliseid ettevõtteid, kellest ei ole põhimõtteliselt kuulnudki ja nad pakuvad sedasama asja nagu meiegi,” kirjeldas Peedomaa. “Meie pakume peatöövõtjale kogu komplekti: inseneritööd, tootmist, metalldetailide ja kinnititega komplekteerimist ning paigaldust objektil. Aga praegu on objektidele ilmunud selliseid mehi, kes ei ole seni sarnast komplekssust pakkunud, aga ikkagi võtavad töö meie käest ära.”

Eesti puidutööstus on Raido Peedomaa kinnitusel üleüldises mõttes väga kõrgelt arenenud, kuna siinsed ettevõtted on enamjaolt hiljuti oma seadmeparki investeerinud ja suudavad seeläbi saada hakkama väga eriilmeliste projektide teostamisega. Foto: Raido Peedomaa

“Tublid mehed, kui ära teevad,” lausus Peedomaa. “Ei ole selle vastu midagi, konkurents on edasiviiv jõud.”

Aga kui odavpakkujad ebaõnnestuvad ja näiteks niiskusturvalisust ei taga, siis tunnevad Peedomaa sõnul selle käki mõju kõik tegijad. “Siis lõpuks öeldaksegi, et tegelikult on puidust väga kehv ehitada ja, kurat, läks nii kalliks ka,” rääkis ta.

Puidust ehitamise mahtude suurendamiseks, nagu seda on ette nähtud ka koalitsioonileppes, on Peedomaa hinnangul kodumaised ettevõtted tehnilises mõttes valmis. “Eesti puidutööstus üleüldises mõttes on väga kõrgelt arenenud, kuna siinsed ettevõtted on enamjaolt hiljuti oma seadmeparki investeerinud,” rääkis ta. “Mina ütleks küll, et Eesti puidutööstus on nii heal tasemel, et saab väga paljude erinevate asjadega hakkama.”

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.