Liigu sisu juurde

Lihatööstuse müügi järel fookuse kinnisvarale võtnud ärimees kahekordistab portfelli mahu

Tarmo Küla Iru Ärimaja ehitusel.Foto: Erik Riikoja

Mõne aasta eest Linnamäe Lihatööstuse Margus Linnamäele müünud Tarmo Küla toimetab nüüd ärikinnisvaraga, eile nurgakivi saanud Iru Ärimajaga tema kinnisvaraportfell kahekordistub.

Küla rääkis, et on hariduselt toidutehnoloog. Ta töötas toiduainetööstustes enam kui 20 aastat, aga juba seal tuli kinnisvaraarenduse ja ehitusega tegemist teha – valdkond on tema sõnul pidevas arengus ja sellega seoses tuli kogu aeg midagi ehitada. “Oli vaja tehasele jupp juurde ehitada, sest toodi uus tootmisliin, mis vanale pinnale ära ei mahtunud,” tõi ta näite.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Esimese isikliku investeeringu kinnisvarasse tegi Küla 2010. aastal, kui andis võlgu. Laen tagasi ei tulnud ja ta asus tagatiseks olnud kinnistut ise arendama. Nii sündis Randvere teele Viimsi Ärimaja, mille tunnuslause on “koduks ärile ja hobile”.

2018. aastal valminud majas on enam kui 2000 ruutmeetrit suletud netopinda, millele mahub viis stock-office tüüpi pinda ja 17 väikeladu, mis on siiski piisavalt suured, et sinna saab kujundada ruumi hobidega tegelemiseks või hoida hooajavälisel ajal mootorratast, skuutrit või muud tehnikat.

Küla sõnul on ta püüdnud pärast esimest ärimaja iga kahe-kolme aasta järel uue objektiga valmis saada.

2021. aastal renoveeris Küla Viimsis Lubja teel 1300 ruutmeetrit laopindu. Ka kuulub talle Viimsi Lihapoe kinnistu, kuhu on planeerimisel kolmekorruseline kaubandus- ja teeninduskeskus.

Eile sai nurgakivi Narva mnt ja Saha-Loo tee ristmikule kerkiv A-energiaklassi Iru Ärimaja, mille kohta Küla ütleb, et sellega ta duubeldab oma praeguse kinnisvaraäri. 4300 ruutmeetrile mahub 11 üürnikku: majja tuleb kaks kaubanduspinda ja 9 stock-office tüüpi äripinda.

Iru Ärimaja arendab Poolsaare Ärimaja, arhitektuurne osa pärineb Guru Projektilt, keskuse ehitab Mapri Ehitus.Foto: Erik Riikoja
Nurgakivi silindrit hoiavad arhitekt Ivo Rebane, külavanem Art Kuum, arendaja Tarmo Küla ja Mapri Ehituse poolt Tarmo Roos. Foto: Erik Riikoja

Maja ehitus algas juunis ja tulevased rentnikud peaks saama sisse kolida järgmise aasta suvel.

Küla on seda meelt, et praegune pisut ebastabiilne majandusolukord ei soosi ärikinnisvara arendamist, aga usub, et Tallinnas ja Harjumaal on veel piirkondi, kus on mõistlik projekte ette võtta. “Tuleb õigesse kohta ehitada õigeid maju ja küll siis leidub ettevõtteid, kel just sellist lahendust just selles kohas on vaja,” leidis Küla. “Julgus ette võtta suure ärihoone ehitus Iru külas ei tulnud lihtsalt ja põhjus oli, et Iru-Maardu piirkonnas pole praegu ühtki kaasaegset äri- ja kaubandushoonet, pigem arendatakse väiksema riskifaktoriga odavamaid klassikalisi laohooneid.“

Küla sõnul on 11 pinnast viiel üürnikud olemas. Ta ütles, et aktiivset müüki pole veel alustatud, seda on mõtet siis teha, kui maja valmis ja potentsiaalsed üürnikud saavad pindu oma silmaga vaatama tulla.

Küla on rahul, kui saab kõik pinnad lepingutega kaetud 2024. aasta lõpuks – kuigi uue hoone ehitusel on kasutatud ka Swedbanki laenu, siis võõr- ja omakapitali suhe teda kiirustama ei sunni. Iru Ärimaja investeeringu suurus on ligikaudu neli miljonit eurot.

Küsimusele, kas ta pärast lihatööstuses müüki muid investeerimissuundi ei kaalunud, vastas Küla, et kui tahad midagi hästi teha, siis tuleb fookus valida ja tema keskendub täna kinnisvarale.

Kinnisvara opereerib Küla läbi osaühingu Poolsaare Ärimaja, mis tegi eelmisel aastal enam kui 370 000 eurot müügikäivet ja teenis ligi 83 000 eurot puhaskasumit.

Küla ütles, et tegemist on pereettevõttega, kus kõik liikmed kaasa löövad – elukaaslane tegeleb pindade müügi- ja turundusega, kinnisvarahaldust õppiv vanem poeg osaleb samuti firma tegemistes ja noorem järelkasv trimmerdab koolivaheaegadel majade ümber muru või peseb aknaid.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.