Liigu sisu juurde

Maksuamet: ehitajate arv on aastaga vähenenud, palgafond aga mitte

Mulluse juunikuuga võrreldes on Eestis ehitusvaldkonnas 1352 töökohta vähem. Foto: Pixabay

Maksu- ja Tolliameti (EMTA) andmetel oli ehituses juunis võrreldes eelmise aasta juuni kuuga töökohti 1352 võrra vähem ning see number on viimastel kuudel olnud samas suurusjärgus. Palgafond on aga laias laastus jäänud samaks, mis peaks viitama sellele, et allesjäänud töötajate palk on tõusnud.

“Juunis oli kõige suurem töökohtade arvu vähenemine hoonete ehitusest, kus on 954 töökohta vähem võrreldes eelmise aasta juuniga ja langus on maikuuga võrreldes süvenenud,” selgitas maksuauditi osakonna valdkonnajuht Marc Mälter. “Rajatiste ehituses on langus samuti süvenenud ja töökohti on 201 võrra vähem kui eelmise aasta juunis. Eriehitustöödes on langus pidurdunud, aga mullusega võrreldes on töökohti jäänud 197 võrra vähemaks,” loetles Mälter.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Kui minna täpsemaks hoonete ehituse tegevusalas, siis tuleneb tema sõnul kogu langus alamtegevusalast “elamute ja mitteeluhoonete ehitus”, kus tööjõuvajadus on mahtude langemise tõttu vähenenud.

Palgafond on jäänud samaks

“Kui töökohad on võrreldes eelmise aasta juuniga languses, siis palgafond mitte. See näitab, et ettevõtted on tõstnud allesjäänud töötajate palkasid,” selgitas Marc Mälter.

“Juunis on kogu ehitussektori palgafond eelmise aasta juuniga võrreldes 5,7% kõrgem ja kui minna täpsemaks tegevusaladesse, siis kõige suurem palgafondi kasv on rajatiste ehituses, kus palgafond on aastases võrdluses kasvanud 10% võrreldes eelmise aasta juuniga.”

Eriehitustöödes on palgafond EMTA andmetel kasvanud 7,6% ning kõige väiksem palgafondi kasv on hoonete ehituses (0,7%). Kogu sektori keskmine palk oli juunis 1506€, tegevusalade vaates on kõrgeim palk rajatiste ehituses ja hoonete ehituses ning madalaim eriehitustöödes.

Müüginumbrid on pigem languses

Kui juunis oli sektorite üleselt ettevõtete kogumüük 6,9% väiksem kui eelmise aasta juunis, siis ehituses on kogumüük väikseks kasvus (1%, summaliselt kasv 6,6 mln €). Kui vaadata täpsemalt tegevusaladesse, siis juunis on hoonete ehituse kogumüük 5,2% languses (-17 mln €) võrreldes eelmise aasta juuniga, rajatiste ehituses on kogumüük 11% kasvus (16,6 mln €) ning eriehitustöödes on kogumüük 4% kasvanud (7 mln €).

Marc Mälter selgitas, et käibemaksu tasumise kohus on ehituses kasvanud juunis võrreldes eelmise aasta juuniga 16,4% ja summaarselt on kasv olnud 4,4 miljonit eurot. Rajatiste ehituses on tasumise kohustus kasvanud 3 miljoni võrra, eriehitustöödes 1,2 miljoni võrra ning hoonete ehituses 200 000 euro võrra.

Sügisest peaks olukord maksukahjude osas paranema

Arvestuslik maksukahju ehitusvaldkonnas on Eestis juba pikka aega olnud üle 20 miljoni euro aastas, ent peatselt jõustuva seadusemuudatusega loodetakse olukorda oluliselt parandada.

“Meie jaoks on väga oluline 1. oktoobrist rakenduv seadusemuudatus, mille alusel peab suure ehitusobjekti peatöövõtja tagama objektile sisenevate ja väljuvate inimeste ning nende seal viibimise kestuse registreerimise spetsiaalse kiipkaardi või seda asendava muu lubatud elektroonilise registreerimise vahendiga,” tõdes Mälter.

“Seeläbi muutub sektoris konkurentsikeskkond veelgi ausamaks ja liigume lähemale eesmärgile, ehitusplatsil tegutsevad ainult nõuetekohaselt tööle vormistatud inimesed, kellest peatöövõtjal ja riigil on selge ülevaade ning kellele makstakse ausat töötasu.”

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega