Nutikas elektriauto laadimisjaam tagab kasutajale ohutuse ja efektiivsuse
Kuna elektriautode populaarsus kasvab iga päevaga, on üha olulisemaks muutumas ka isikliku laadimisvõimekuse olemasolu koduses majapidamises. Onnineni tootevalikus on erinevad elektriautode laadimisjaamad ja kõik vajalikud lisatarvikud, et elektriliste liikurite laadimine oleks võimalikult mugav ja turvaline.
Onnineni elektriautode laadijate valik jaguneb kolme gruppi: päikeseinverteriga koos ja samas rakenduses töötavad laadijad, targad laadimisjaamad ja soodsama hinnaga lihtsamad laadijad.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Näiteks on võimalik soetada Rootsi ettevõtte Charge Amps poolt toodetud spetsiaalselt Põhjamaade kliimasse sobivad laadijad.
Onnineni valikus on ka kodumaise tarkvaraettevõtte Vool toodetud laadimisjaamad, lisaks on esindatud ka Huawei ja Solaxpower, mis töötavad koos Onnineni poolt pakutavate päikeseinverteritega.
See lahendus võimaldab süsteemi juhtimiseks kasutatava rakenduse abil näha korraga nii päikesejaam kui elektriauto laadija andmeid ja juhtida seda, millal suunab laadimisjaam päikeseenergia auto akudesse ja millal kodusesse majapidamisse.
Nutikas laadimisjaam võimaldab saada põhjaliku statistilise ülevaate ka sellest, kui palju ja millise hinnaga elektrienergiat on auto akude laadimiseks kulutatud.
Jagab elektrit nutikalt
Kui näiteks kodu peakaitse on 20A ja autolaadija võimsus on 11kW ehk 16A, siis see tähendab, et täisvõimsusel auto laadimise puhul jääb muudeks elektrivajadusteks vaid 4A. Arvesti abil on võimalik laadimist dünaamiliselt juhtida, jälgides seda, kui palju ampreid hetkel kasutuses on. Kui näiteks samaaegselt soojeneb saun ja valmistatakse süüa, siis võivad kõik 20A korraga kasutuses olla.
Sellisel hetkel laeb nutikas autolaadija akusid madalama võimsusega. Võimalus on laadida erineva võimsusega dünaamiliselt ehk koguaeg oleks peakaitse 20A kasutatud (6-16A vahemikus). Näiteks 6 ampriga või 16 ampriga või 0 ampriga. et mitte ülekoormust tekitada ja majapidamise peakaitset välja lülitada. Laadija jaoks on prioriteediks alati koduseadmete elektritarbimise kindlustamine ehk juhul, kui “vabu ampreid” parajasti ei ole, siis jääb autolaadija seniks ooterežiimile, kuni tekib sobiv hetk auto akude laadimise jätkamiseks.
Tavapäraselt kuulub iga autolaadijaga komplekti ka arvesti. Onnineni valikus on erinevate nutikustasemetega laadimisjaamad, mille funktsionaalsus on vastavalt tootjale erinev. Enamike laadijate puhul on võimalik ajastada laadimine kindlaks kellaajaks, näiteks öisele ajale, kui elekter on tavaliselt soodsam. Veelgi nutikamad laadijad võimaldavad laadida ka vastavalt elektri börsihinnale. Lisaks on mitmetel laadijatel võimekus laadida akusid ka päikesepaneelidest.
Lisatarvikud muudavad laadimise mugavamaks
Alati pole võimalik või otstarbekas elektriauto laadijat maja seinale kinnitada. Selleks puhuks on Onnineni valikus suur hulk populaarsematele laadijamudelitele spetsiaalseid betoonalusega laadimisposte, kus on olemas juba laadija jaoks ettepuuritud augud. On võimalik valida katusega post, mis kaitseb otsese päikesekiirguse ja sademete eest ning aitab välitingimustes laadijal kauem vastu pidada.
Igat elektrilist seadet tuleb kaitsta lühisvoolude ja koormusvoolude eest. Autolaadijate kaitsmete paigaldamiseks pole tihti elektrikilbis ruumi, aga selle asemel, et asuda lisakilpi paigaldama, piisab ka Onnineni poolt pakutavast kaitsmete moodulist, mis paikneb kohe laadija kõrval ja on seeläbi lihtne ja kiire lahendus.
Eesti tarkvaraettevõte Vool toodab samuti elektriautode laadijaid, mis täidavad lisaks funktsionaalsusele oma kena välimusega ka disainielemendi rolli. Lisaks toodab Vool erinevaid autolaadijate esikaasi, et iga ostja leiaks oma koju sobivaima lahenduse.
Kui hetkel veel elektriautot peres ei ole, aga tulevikus on see plaanis soetada, siis on võimalik selleks valmistumise jaoks osta ja paigaldada esialgu laadija välimine korpus, nagu on tänaseks tehtud mitmetes uusarendustes. Korpusesse on viidud kõik vajalikud ühendused ja vajadusel saab laadimiskontrolleri lisamisega selle kohe kasutusele võtta. Tegu on soodsa lahendusega ning pärast saab lisada laadimisvajaduse tekkimisel kontrolleri, mis moodustab hinnast lõivosa.
Kvaliteetne laadimiskaabel tagab ohutuse
Elektriautode laadimiskaableid müüakse enamasti laadijatest eraldi. See on oluline just avalike laadijate kasutamise puhul, kus ühiskasutatav kaabel võib jääda vedelema märjale asfaldile või määrduda. Selle vältimiseks tuleb iga elektriauto omanik laadima oma kaabliga.
Kaablid erinevad oma ristlõigete poolest: on 22 kW laadijale mõeldud kaablid ning 11kW/7,2kW mõeldud kaablid. Lisaks on erinevust ka kaablite pikkustes, valida on nii viiemeetrites kui seitsme ja poole meetri pikkuste kaablite vahel.
Onnineni tootevalikus on ka reisikaabel, mida saab kasutada selleks, et näiteks maakodus, kus laadimise jaoks püsilahendust ei ole, oleks võimalik elektriautot tavalise pistikupesa kaudu laadida. Reisikaablil on aga sees kaitsmed, mis tagavad selle kasutamise ohutuse: kaabel jälgib ise koormusvoolu taset ja reguleerib laadimist vastavalt sellele.
Siinkohal tuleb kindlasti märkida, et selline lahendus ei ole mõeldud püsivaks kasutamiseks, sest tavaline pistikupesa ei ole mõeldud pidevalt nii suurt koormust taluma. Kontaktid on seal väikesed, see hakkab soojenema ja kui selle kaudu pikka aega täisvõimsusega laadida, võib see olla väga ohtlik ja põhjustada tulekahju. Seepärast tasub alati turvalisuse huvides kasutada elektriauto laadijat, mis tagab maksimaalse ohutuse.