Liigu sisu juurde

Prysmian astus ECO CABLE’iga esimese sammu, et tuua kogu valdkonda muutus

Prysmiani kaablitehas Keilas.Foto: Prysmian

Prysmian on loonud uue ECO CABLE’i tootesarja vastupidavatest, aga väiksema keskkonnamõjuga kaablitest. Prysmiani tootejuht Raigo Viltrop ütles, et tegemist on esimese sammuga, millele loodetavasti konkurendid reageerivad ning kunagi tekib tervet valdkonda mõõtev keskkonnamärgis.

Viltrop selgitas, et on kolme tüüpi keskkonnamärgistusi:

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress
 • Esimese võimalusena on olemas vabatahtlikud mitme kriteeriumiga ökomärgise programmid, mida hindab sõltumatu kolmas osapool, kes võtab arvesse toote olelusringi mõjusid. Väljastatud sertifikaat lubab toodetel kasutada keskkonnamärgiseid ja näitab toote üldist keskkonnaalast eelistust tootekategoorias. Väljaandev asutus võib olla kas riiklik organisatsioon või eraõiguslik mittetulundusühing. Viltrop tõi selles osas näidetena välja näiteks Eestis müüdaval kodukeemial kasutavaid EU Ecolabeli, Nordic Swani ja German Blue Angeli märke.
 • Teise variandina võib tootja või jaemüüja luua oma välise auditita süsteemi toodete hindamiseks. Ettevõttesiseselt välja töötatud väited võivad olla esitatud deklaratsiooni, logo või reklaami kujul. 
 • Kolmas võimalus on tootele koostada keskkonnadeklaratsioon, mis koosneb selle olelusringi mõjude kvantitatiivsest teabest. Toote keskkonnamõju hindamise või kaalumise asemel näitab seda tüüpi märgis ainult objektiivseid andmeid. Näiteks toote keskkonnadeklaratsiooniga edastatakse läbipaistvat teavet toodete olelusringi keskkonnamõju kohta, kuid see ei tähenda, et deklareeritud toode on keskkonna seisukohast parem kui alternatiivid – see on lihtsalt olelusringi keskkonnamõju läbipaistev deklaratsioon.

Prysmiani ECO CABLE on praegu teise tüüpi märgis ehk oma majas loodud hindamissüsteem, mille kontseptsiooni on auditeerinud Bureu Veritas. Viltrop avaldas lootust, et tulevikus jõutakse terves valdkonnas ühtse süsteemini. ECO CABLE on selles suunas esimene samm.

Viltropi sõnul hinnatakse Prysmianis kaablitele ECO CABLE’i märgise andmise või andmata jätmisel kuut kriteeriumi, mis tulenevad Euroopa Liidu standarditest:

 • Süsiniku jalajälg. Arvutatakse “hällist väravani” meetodi alusel ja kombineerituna lisaparameetritega on võimalik saada täielik “hällist hauani” süsiniku jalajälg. Kaablitootmise jalajälg on suur ja selle vähendamiseks on Prysmiani Keila tootmises asututud mitmeid samme, et praaki vähendada ja näiteks tootmisliinide käivitamisel ja sulgemisel oleks materjali kulu minimaalne.
 • Väga ohtlikud ained. Märgisega ECO CABLE tooted on vabad ainetest, mis on kantserogeensed, mutageensed, reproduktiivtoksilised või ohtlikud keskkonnale. Tavakasutuses need ained keskkonda ei pääse, kuid näiteks tulekahju korral tekitavad need negatiivset mõju. 
 • Taaskasutatavus ja ringlussevõetavus. Näitab, et kaablites kasutatud materjale on võimalik ringlusse võtta või tooteid saab täielikult taaskasutada.
 • Ringlussevõetud materjalide määr. Tõendab, et kaabel sisaldab ringlussevõetud materjali, nii välistelt tarnijatelt ostetuna kui ka Prysmiani enda poolt korduskasutatuna. Ettevõtte Keila tehases kasutatakse taaskasutatud plasti mitu tonni kuus.
 • Keskkkonnakasu. Rakendub vähese CO2 heitega toodetel, CPR-nõuetele vastavatel kaablitel ja roheliste energiaallikate jaoks kasutatavatel kaablitel.
 • Kaabli ülekandetõhusus. Mida tõhusam on kaabel, seda jätkusuutlikum on selle toimimine.

Viltrop rääkis, et ECO CABLE’i hinne tuleb neist klotsidest kokku – mõni toode on tugevam ühes hindamisklassis, teine mõnes muus, kuid märgise saamiseks peab iga toode miinimumtaseme kokku saama ehk olema madalama keskkonnamõjuga.

Tootmisliin Prysmiani Keila tehases.Foto: Prysmian

Prysmian on praegu märgis ECO CABLE andnud 13 tootele:

 • paigaldusjuhtmed (MK-HF C-PRo ja MKEM-HF C-PRo)
 • paigalduskaablid (XPJ-HF C-Pro ja XPK-HF C-Pro)
 • jõukaablid (MCMK-HF C-PRo, MCCMK-HF C-PRo, AXCMK-HF C-PRo ja AXCCMK-HF C-PRo)
 • juhtimiskaablid (MMO-HF C-PRo and MCCMO-HF C-PRo)
 • automaatikakaablid (KLMA-HF C-PRo, NOMAK-HF C-PRo ja JAMAK-C -HF C-PRo)

Viltrop rääkis, et kuigi märgisega toodete valmistamine on kallim ja keskkonnamõju mõõtmine lisatöö, siis juhtmete ja kaablite hinnasildil see ei kajastu.

Ettevõtetele tehniliste toodete hulgimüüki pakkuva Onnineni kategooriajuht Andrus Moor rääkis, et ECO-märgisega Prysmiani kaablitel läheb müügis hästi, aga ta ei osanud hinnata, kas kliendid valivad tooteid märgise pärast või pigem seetõttu, et Prysmian on tuntud tootja, kellel kohalik tootmine ja hea kvaliteet.

Moor ütles, et Onninen ECO-märgisega tooteid klientidele soovitab ja teeb seda kõikides tootegruppides. Näiteks on ECO-märgisega tooted e-poes eraldi markeeritud ja nii kergemini leitavad.  

Prysmian pakub kvaliteetseid kaabelduslahendusi üle kogu maailma. Ettevõte tegutseb 50 riigis, 106 tehases ning 25 uurimis- ja arenduskeskuses ning firmas töötab ligikaudu 29 000 inimest. Ettevõttele kuuluvad ka tuntud kaubamärgid Draka ja General Cable. 

Prysmiani Keila tehases on kaableid toodetud 1968. aastast.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

 • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
 • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
 • Hoonete ehitus
 • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega