Puust ja punaseks: mida on vaja elektrikulusid piirava salvestuslahenduse loomiseks?
Elektritarbimise nihutamine vastavalt hinnale on muutumas tavapäraseks. Päikesejaama puhul on kõige kulutõhusam elekter kohapeal ära kasutada. Tarbimise hajutamist soodustavad akulahendused aitavad lisada paindlikkust, tegemata järeleandmisi elukvaliteedis.
Akusid on võimalik kasutada hübriid- või salvestusinverteriga, mis muundavad alalisvoolu vahelduvvooluks. Hübriidinverterid võimaldavad süsteemi ühendada päikesepaneelid ja aku, päikesepaneelide alalispinge suunatakse vajadusel otse akusse. Lahendus on sobilik kasutamiseks ainult päikesepaneelide või akudega. Alguses võib paigaldada päikesepaneelid ja hiljem aku juurde lisada.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Salvestusinverter on võrreldes hübriidinverteriga soodsam ja võimaldab elektrisüsteemi ühendada ainult aku. Salvestussüsteemi saab ehitada ka ilma päikesepaneelideta, kasutades salvestusinverterit ja akut. Selline lahendus võimaldab ära kasutada kõikuvat elektrihinda, ostes elektrit võrgust odavalt ning tarbides kallitel tundidel või müües kallitel tundidel elektrienergiat võrku tagasi.
Mõlemat inverterit saab täiendavalt lisada olemasolevale päikeseelektrijaamale, mille inverter akusid lisada ei võimalda.
Millist akut valida?
Aku mahtuvus valitakse vastavalt elektritarbimisele. Kõige levinum on päeval ülejäänud päikeseenergia salvestada ning katta sellega ära vähemalt õhtune ja öine omatarbimine. Kui päike tõuseb, saab aku jälle täis laadida.
Teadlikumad kliendid arvestavad aku mahtuvuse valikul ka vihmaste ilmadega ja kevad-sügisese vähese päikesepaistega. Hetkel pakub Onnineni akulahendusi alates 5 kWh väikelahendustest kuni 200 kWh konteinerakudega.
Akuseeria ja tootja tuleks valida vastavalt tulevikuperspektiivile. Mõne seeriaga saab alustada 5 kWh mahtuvusega ja liikuda hiljemalt kahe aasta jooksul soovitud maksimaalse mahtuvuse juurde. Maksimaalse mahtuvus on kõigil seeriatel erinev. Seepärast tasub akuseeria valikul konsulteerida spetsialistiga, et hilisem laiendamine oleks võimalik.
Suurenda efektiivsust!
Akudega koostöös muutuvad veelgi olulisemaks ebasümmeetrilise koormusjaotusega hübriidinverterid. Faasid on igal ajahetkel erinevalt koormatud ja ebasümmeetrilise koormusjaotusega hübriidinverterid suurendavad oluliselt efektiivsust.
Onnineni tootevalikust leiab Goodwe salvestid ja ebasümmeetrilised hübriidinverterid. Lisaks on valikus Solaxi ebasümmeetrilised hübriidinverterid, mis koos datahub’iga omavad võimekust juhtida süsteemi vastavalt Nord Pooli elektrihinnale.
Salvestuslahendusega elektrisüsteem tagab suurema elektri varustuskindluse. Hästi läbimõelduna võimaldab see 3-faasilise toite ka võrgukatkestuse korral.