Liigu sisu juurde

Ringse Arhitektuuri Kiirendi osutus ootamatult populaarseks

Ringse Arhitektuuri Kiirendi laiem eesmärk on tõsta arhitektide konkurentsivõimet ringse ja keskkonnasäästliku projekteerimise valdkonnas.Foto: Eesti Arhitektuurikeskus

17. aprillil käivitab Eesti Arhitektuurikeskus avaseminariga laiaulatusliku koolitusprogrammi Ringse Arhitektuuri Kiirendi, mis on osutunud äärmiselt populaarseks. Arhitektuuribüroodele suunatud kestliku projekteerimise, regeneratiivsete ja ringsete ehitusmaterjalide fookusega 2-aastase koolituskava kohad täitusid väljakuulutamise hetkest mõne päevaga. Esimeste registreerunute seas olid kohalikud tippbürood nagu Kadarik ja Tüür, Arhitekt Must, Salto, Kavakava, Pluss, Arhitekt 11 ning Eek & Mutso.

Ringse Arhitektruuri Kiirendi ehk RAK on kaheaastane, neljast semestrist koosnev arhitektuuribüroodele suunatud koolitusprogramm, mille eesmärk on vahendada kaasaegseid kestliku arhitektuuri- ja ehitusalaseid teadmisi. 

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Projekti laiem eesmärk on tõsta arhitektide konkurentsivõimet ringse ja keskkonnasäästliku projekteerimise valdkonnas, suurendada konkurentsivõimet välisturgudel ning edendada jätkusuutliku ruumiloome diskussiooni ja teadmussiiret arhitektuurivaldkonna praktikute ja akadeemia vahel. 

RAK täiendkoolitusprogramm on suunatud eelkõige praktiseerivatele arhitektidele. Lisaks hõlmab kiirendi ka olulisi teemablokke nii ruumiloome ja planeerimisega tegelevate avaliku sektori esindajatele, arendajatele ja ka seminare, mis on suunatud laiemale avalikkusele.

RAK programm on ehitatud üles arhitektuurivaldkonnas aktuaalsetele keskkonnasäästlikele suunistele, mis kajastuvad Eesti ja EU arengukavades ja strateegiates nagu Eesti 2035, Ehituse teekaart 2040, Ehituse pikk vaade, Ringmajanduse valge raamat ja Rohepöörde tegevusplaan 2023-2035; aga ka Euroopa Uus  Bauhaus, Riigi jäätmekava 2022-2028, Eesti ringmajanduse tulevikupotentsiaali ja vajalike meetmete uuring ja LifeIP  BuildEST.

Kaks aastat põhjalikku programmi

Kahe aasta jooksul läbitakse 4 semestrit, mille raames toimub kokku 8 seminaripäeva, 4 töötuba/koolitust, 2 avalikku seminari, 4 õppereisi ning kokkuvõtlik häkaton.

Õppereisid toimuvad Oslosse, Brüsselisse, Kopenhaagenisse ja Zürichisse, kus külastatakse ringsete ja kestllike ehitusmaterjalide ning uuenduslikke tehnoloogiaid rakendavaid projekteerimis- ja ehitusvaldkonna ettevõtteid ning nende objekte, aga ka avaliku sektori asutusi ja ülikoole.

Esimese poolaasta õppereisidel tutvustavad oma ettevõtete tegemisi ja projekte näiteks: Snøhetta, MAD Architecten, Oslotore, FutureBuilt, Rotor DC ja BC Architects & Materials.

Töötubade käigus õpitakse hindama ja vähendama hoone süsinikjälajälge (koolitaja Kadri-Ann Kertsmik, Taltech), lisaks toimuvad materjalipõhised koolitused, kus hands-on meetodil tutvustatakse regeneratiivseid ja uuenduslikke ehitusmaterjale ja -tehnoloogiaid.

Seminarides tutvustatakse pilootprojekte nii kodu- kui välismaalt ning seadusandluse arengut ning kestliku ehituse ja projekteerimise uuemaid suundumusi. Koolitajaks on oma valdkonna spetsialistid nii Eestist kui välismaalt.

Esimese poolaasta seminaride lektorite seas on: Simo Ilomets (Taltech), Eik Hermann (EKA), Yoko Alender (arhitekt, poliitik ja kirjastaja), Indrek Allmann (PLUSS arhitektid), Gabrielė Ubarevičiūtė (After Party), Marija Katrīna Dambe (Nomad Architects), Helena Rummo ja Elina Liiva (EKA), Jüri Rass ja Hannamary Seli (Kliimaministeerium), Katharina Blümke  & Elena Boerman (Karlsruhe Institute of Technology), Karin Bachmann (Kino Maastikuarhitektid), Mari Möldre, Margus Tammik (ruumiloomeresidentuur VARES).

Seminarid algavad sügisel

Esimene avalik seminar toimub oktoobris 2024, kus oma visioonidega esinevad Juliane Greb (Büro Juliane Greb), Laurens Bekemans (BC Architects), Alvin Järving (Arhitekt Must) ja Brüsseli peaarhitekt Kristiaan Borret. 

Seminaridele ja reisidele on võimalik soetada loetud arv lisapileteid neil, kes täiemahulisse koolitusprogrammi ei mahtunud. Oktoobris toimub aga suurem avalik seminar, kuhu on oodatud kõik huvilised.

Ringse Arhitektuuri Kiirendi programmi koostasid Hannes Praks, Andrea Tamm ja Mariann Drell. Nõustas Kadri-Ann Kertsmik. Koolitusprogrammi läbiviimist kaasrahastab Euroopa Liit perioodi 2021-2027 ühtekuuluvus- ja siseturvalisuspoliitika fondi rakenduskavade vahenditest.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega