Liigu sisu juurde

Sõda Eesti vanimas ehitusfirmas: endine juht peab ettevõttele tasuma 100 000 eurot

Eesti vanimat ehitusfirmat Pärnu REV juhtinud ja nüüd ettevõttele enam kui 100 000 eurot võlgnev Andres Kesküla. Kohtuotsuse põhjal jättis ta firma kassasse viimata kliendilt sularahas saadud 26 000 eurot.Foto: Ehituslehe kollaaž / PantherMedia / Pärnu Postimees / Scanpix

Pärnu REV ütleb kodulehel, et on vanim järjepidevalt ehitusega tegelenud ettevõte Eestis, aga kontserni emaettevõte on nüüd likvideerimisel ja ettevõttest 95 000 eurot kõrvale toimetanud endise juhatuse esimehega käib tänaseni mitu vaidlust.

Pärnu REVi nõukogu esimees Uno Kõresaar saab sel suvel 78-aastaseks. “Ma juhtisin ettevõtet 30 aastat, aga sellist jama pole enne näinud,” ütleb ta.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Kõresaar taandus ettevõtte tegevjuhtimisest kümmekond aastat tagasi ja asus firma nõukokku (ligi 23-protsendilise osalusega on ta ettevõtte suurim osanik).

30 aastat Pärnu REVi juhtinud ja nüüd ettevõtte nõukogusse kuuluv Uno Kõresaar.Foto: Pärnu Postimees / Scanpix

2016. aastal palkas valdusettevõte Pärnu REV avaliku konkursi käigus ettevõtte juhatuse esimeheks Andres Kesküla. Mees sai ka kolme tütarettevõtte juhiks ja kõigis neis 10-protsendilise osaluse. REVi üks tütarfirma tegeles ehitusega, teine haldas kinnisvara ja kolmas pidas ehituspoode Pärnus ja Vändras. 

Varasemad äritülid

Kesküla nime otsingumootorisse toksides leiab, et mees on suutnud end varasemalt mitmesse äritülisse mässida (loe lisalugu “Ehitusfirmast 95 000 eurot kõrvale toimetanud juhi esimene äritüli jõudis ajakirjandusse juba ligi 25 aasta eest”). Nõukogu esimees Kõresaar ühtegi ohumärki lepingu sõlmimisel ei näinud. “Ideaalne müügimees,” sõnab ta. “Usaldusväärse mulje jättis.”

Mõni kuu pärast juhatuse liikme kohale saamist ostis Kesküla välja ühe valdusfirma osaniku ja sai ettevõttes enam kui 20-protsendilise osaluse.

Kõresaare usaldus Kesküla vastu kadus, kui ühe eramu ehituse eest tasutud summad ei jõudnud REVi arvele ega kassasse. 

Tuntud Tallinna büroo projekteeritud silmapaistva arhitektuuriga villa ehituse Pärnu rannarajooni tellis 2017. aasta alguses eraisik. Temaga sõlmis lepingu Kesküla. Kohtuotsusest selgub, et Kesküla suhtles tellijaga ainuisikuliselt ja korraldas ka arvete esitamise. 

2. oktoobril 2017 toimus REVi nõukogu ja juhatuse ühine koosolek, kus Kesküla väitis, et tellija ei ole lepingu alusel 93 000 eurot tasunud, sest REV ei ole kliendile dokumentatsiooni esitanud. Nõukogu andis Keskülale korralduse probleem lahendada. 

Koosolekust möödus enam kui kaheksa kuud, käes oli 2018. aasta juuni, aga teema tuli uuesti nõukogu koosolekul jutuks, sest raha oli ikka laekumata. 

3. septembril 2018 saatis Kesküla REVi esindajatele kirja, kus lubas, et hiljemalt 20. septembriks on kõik korras. “Kui nimetatud tähtajaks ei ole asi korras, olen nõus seda isiklikult REVi ees garanteerima,” kirjutas Kesküla.

Nõukogu esimees Kõresaar otsustas selgituste saamiseks tellijaga ühendust võtta ja kuulis, et tellija on maja eest juba poolteist aastat tagasi kõnealused 95 000 eurot maksnud, aga summad polnud REVini jõunud.

Fiktiivse sisuga arved

Kohtuotsusest selgub, et tellija maksis ise maja eest 17 600 eurot ja soovis eramu eest 308 840 euro ulatuses arveid saada ühele Harjumaa ettevõttele ning palus arvetel selgituseks märkida kahe äriobjekti aadressid.

Selline soov võiks huvi pakkuda maksuametile – oleks tellija eramu ehitamiseks 308 840 eurot dividendina endale välja maksnud, pidanuks ta sellelt summalt 77 210 eurot tulumaksu tasuma. Lisaks sai ettevõte tänu arvetele märgitud äripindade aadressidele eramu ehituselt makstud 51 473 eurot käibemaksu maksuametilt tagasi küsida.

Kohtuotsusest selgub, et arvetele olid juba märgitud fiktiivsed aadressid, aga Kesküla otsustas ühel arvel ka esitaja andmed ära muuta. Pärnu REVi asemel esitas 69 000 euro peale arve Keskülaga seotud firma Eleks Invest. Kesküla väitis kohtus, et see arve polnudki Pärnu villa eest esitatud, aga kohus teda uskuma ei jäänud. Otsuses seisab, et Kesküla ei esitanud kohtule tõendeid eraldi töövõtulepingu sõlmimise ega väidetavalt selle alusel tehtud tööde kohta.

26 000 eurot maksis tellija Keskülale sularahas. Kesküla sularaha saamist tunnistas, aga väitis kohtus, et viis selle raha REVi kassasse. Ühtegi dokumenti selle kohta pole ja ettevõtte töötajad ütlesid kohtus, et Kesküla raha pole kassasse andnud. 

Kohus otsustas, et Kesküla peab REVile hüvitama nii Eleks Investi arvele kantud 69 000 eurot kui ka sularahas saadud 26 000 eurot. Koos viiviste ja REVi õigusabi kuludega peaks summa kasvama üle 100 000 euro.

Kesküla ütleb, et tegemist on välja mõeldud süüdistustega, mille põhjuseks oli nõukogu liikmetest aktsionäride hirm, et nad on ettevõttes kaotamas võimu uuele edukale tegevjuhile ning soovisid seda iga hinna eest vältida. “Üheks võimaluseks olukord taas kindlalt enda kontrolli alla saada oli minu vastu süüdistuse fabritseerimine ja minult seeläbi osaluste ja aktsiate tagasinõudmine,” ütleb Kesküla.

Kesküla pole rahul, et kohtus tunnistasid tema vastu kontserni töötajad. Kesküla meelest need inimesed ustavusest tööandjale ja kartuses oma töökoht kaotada olid nõus kohtus valetama ja tõde salgama. “Nõnda see ebaõige ja minu suhtes täiesti ebaõiglane otsus kahjuks sündiski,” nendib ta.

Kõresaar hindab, et ettevõtte tegelik kahju on neli korda suurem. Ta toob välja veel kaks vaidlust:

  • Kesküla andis REVi nimel garantii objektil, kus Kõresaare väitel REV üldse töid ei teostanud, vaid seal toimetas Keskülale kuuluv ehitusettevõte. Garantii andmise hetkel oli Kesküla juba juhatusest tagasi kutsutud, aga muudatus äriregistrisse polnud jõudnud. Garantii üle vaieldi kohtus ja see jäi kehtima – REV Ehitusel tuleb solidaarselt Keskülale kuuluva osaühinguga Profintec tasuda peatöövõtjale 33 000 eurot ja viivised.
  • Ettevõte on teinud Kesküla vastu avalduse ka prokuratuurile, kus nad palusid uurida REVi renditud laoplatsilt kadunud materjalide kohta. Kõresaar väitel on neil fotomaterjal, kuidas Kesküla ehitusfirma töötajad sealt materjali minema veavad. Kesküla ütleb, et tegemist on absoluutse valega, mis mõeldi välja vaid selleks, et teda mustata ning kasutada algatatud uurimise fakti kohtu mõjutamiseks. Ta saadab edasi 2022. aasta jaanuaris koostatud prokuratuuri määruse kriminaalmenetluse osalise lõpetamise kohta, kus prokurör on tuvastanud, et REV on laoplatsil olnud kivivilla eest arved esitanud. Ehituslehel ei õnnestunud välja selgitada, kus maal prokuratuur teiste episoodide uurimisega on, sest asjaga tegelev prokurör oli loo ilmumise ajal puhkusel.

Ehituslehega suheldes toonitab Kesküla korduvalt, et teised osanikud olid maiad ettevõttest dividendi võtma ja tema üksinda soovis selle asemel sama rahaga ettevõtet kasvatada. Sellele jutule vastupidiselt on hoopis Kesküla kaevanud REVi kohtusse ja nõuab 2018. aasta dividendiotsuse täitsmist. Ta nõuab dividendivõlga 8233 eurot, millele lisanduvad viivised. Kesküla pole rahul, et 2020. aastal otsustasid aktsionärid, et varasem otsus tuleb tühistada ja dividende ei saa välja maksta, sest firma majanduslik olukord halvenes ootamatult pärast dividendide maksmise otsust ja nende tasumine võib viia ettevõtte maksejõuetuseni. Selle vaidluse otsustas riigikohus tänavu mai lõpus saata ringkonnakohtule uueks läbivaatamiseks.

Kõikidest vaidlustest ja mitmest lõplikult jõustunud kohtuotsustest hoolimata on Kesküla jätkuvalt ettevõtte osanik ja talle kuuluvad ka 10-protsendilised osalused tütarfirmades.

REVi valdusettevõtte ja kahe tütarettevõtte juhatusest Kesküla taandus, aga Pärnu REV Halduse juhatusest tagasi kutsumiseks käisid REV ja Kesküla kohtus. Vaidlus kestis mitu aastat, aga lõpuks REV sai oma tahtmise ja Kesküla eemaldati juhatusest. 

Kohtu sekkumist oli vaja, sest aktsionäride koosolek ei saanud teda sealt tagasi kutsuda. Ettevõtte põhikirja oli märgitud, et juhatuse liikme tagasi kutsumiseks on vaja 100% hääli. Keskküla on ise omanike seas ja sai vastu hääletada. 

REVi kohtuasjades esindanud Triniti vandeadvokaat Villu Otsmann ütleb, et 100% osanike nõusolek oli teadlik valik. “Juhatuse liikme palkamisel tuleb hoolikalt veenduda tema usaldusväärsuses,” netis ta. “Eriti kui paketis on täiendavad instrumendid nagu blokeerivad osalused.”

REVi pool kinnitab, et Kesküla sai osalused tütarfirmades motivatsioonipaketi osana ja ta pidanuks tütarfirmades osalused uuele juhile edasi andma, kui töölt lahkub.

Kesküla ütleb, et tema on kõik osalused REVis ja selle tütarfirmades ostnud. “Kui see olnuks teisiti, siis oleks ju viie aasta jooksul olnud Pärnu REVil väga lihtne need osalused minult kohtu kaudu välja nõuda,” lausub ta.

Otsmann ütleb, et osaluse tagastamine oli kirjalikult vormistatud, aga möönab, et vormistuse tõttu on see õiguslikult vaieldav. “Üldjuhul ärieetikas piisab fikseeritud nö ärikokkuleppest,” leiab Otsmann. “Nagu see ka Pärnu REV varasemate juhtide puhul toimis, kuid sulide riski vältimiseks on soovitav osaluste andmine ja sellega seonduvad suhted vormistada õiguslikult tugevama lepinguga.”

REVi nõukogu esimees Kõresaar loodab, et saab Kesküla osanike seast välja – ta on pakkunud vahetust, kus REV loobub osast 100 000 euro nõudest ja saab REVi osaluse vastu, aga nad pole Keskülaga osaluse hinna osas kokkuleppele saanud.

Kesküla ütleb, et talle pakkus REVi pool osaluse eest ligikaud 30 000 eurot ja see on tema meelest ebaõiglane. Kesküla hinnangul on talle kuuluvad aktsiad ja osakud oluliselt enam väärt, kui kohtuotsusega väljamõistetud summa. “Kui nad väga tahavad minu aktsiaid ja osakuid, siis tuleb neil vastavalt hindamisele ka need õiglase summa eest välja osta,” leiab ta. “Loodetavasti kohtutäitur ka nõude tagatiseks pandud aktsiate ja osakute hindamise õiglaselt teeb ning siis ka asi lõpuks kokkuleppeni jõuab.” 

“Kui nad väga tahavad minu aktsiaid ja osakuid, siis tuleb neil vastavalt hindamisele ka need õiglase summa eest välja osta.”

Andres Kesküla, Pärnu REVi osanik ja endine juhatuse esimees

REVi valdusfirma on tänaseks likvideerimisel ja põhitegevus toimub uues ettevõttes OÜ PREV, ka selles on Kesküla osanik. Eelmisel aastal teenis ettevõte 2,2 miljoni eurose käibe juures 70 000 eurot kahjumit. Selle aasta esimese poolaastaga on ettevõte teeninud 2,2 miljonit müügitulu (eelmise aastaga võrreldes on käive kasvanud kaks korda).

Kesküla isiklik ehitusäri on tänaseks kärbunud. Profintecil on 1000 eurone maksuvõlg, üks käibedeklaratsioon esitamata, samamoodi on esitamata kahe viimase aasta majandusaasta aruanded. Käivet pole ettevõte teinud eelmise aasta algusest. Eleks Invest, milles Keskülal on osalus ja mille alt ta esitas REVi asemel villa eest arve, tegutseb. Ettevõtte esimese poolaasta käive oli 19 600 eurot (aasta varasemaga võrreldes poole väiksem), ettevõttel on kolme aasta aruanded ja üks maksudeklaratsioon esitamata.

Kesküla on 2018. aastast tegelenud Pärnu kesklinnas asuva Mohri aidaga. Ta ostis linnalt maja tingimusel, et käesolevaks aasta 19. juuliks peab maja olema korrastatud, muidu maja Kesküla ettevõtte nimele ei kirjutata. Juuli alguses tegi Pärnu linnavalitsus otsuse, et tähtaega pikendatakse 2026. aasta lõpuni, sest on selge, et renoveerimistööd ei lõpe võlaõiguslikus müügilepingus kokku lepitud ajaks. Otsusest selgub, et maja korrastamiseks on Kesküla saanud muinsuskaitseametilt 100 000 eurot toetust ja ta väidetavalt ise hoonesse investeerinud 250 000 eurot. Maja hoovis korraldab ta kontserte ja üritusi, aga ettevõttel on enam kui 40 000-eurone maksuvõlg ja aasta algusest pole firma esitanud ühtegi käibemaksudeklaratsiooni.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega