Liigu sisu juurde

Tallinn laseb lammutada ebaseaduslikult ehitatava hoone

Hoone, mis läheb lammutamisele.Foto: Maa-ameti aerofoto, 2023

Tallinna linnaplaneerimise amet laseb asendustäitmise korras lammutada Kristiine linnaosas aadressil Mõtuse 25a ebaseaduslikult rajatava hoone, kuna ehitustööde tegemiseks puuduvad nii vajalikud projekteerimistingimused kui ka ehitusluba. Kinnistu omanik on eiranud kõiki kahe aasta jooksul tehtud ettekirjutusi.

Tallinna abilinnapea Madle Lippuse sõnul on tegemist ühe keerulisema juhtumiga linnaplaneerimise ameti senises praktikas, mis on ka avalikku tähelepanu pälvinud ning kindlasti pretsedendiga, sest viimati kohaldas linn sundtäitmist ligi 20 aastat tagasi. “Linna jaoks on lammutamine äärmuslik meede, kuid muude vahenditega pole õnnestunud ebaseaduslikku ehitustegevust peatada,” rääkis Lippus. “Omanik on ignoreerinud kõiki esitatud ettekirjutusi ja tähtaegu ning jätkanud ehitustöid. Oleme alati soovinud jõuda mõistlikule ja tulemuslikule lahendusele. Ent antud juhtumi puhul on tegemist seaduserikkumisega ning ehitus- ja planeerimisseadusest tulenevad nõuded kehtivad siiski kõigile elanikele võrdselt.”

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Linnaplaneerimise ametile esitati 21. aprillil 2022. aastal pöördumine seoses Mõtuse 25a kinnistul toimuva ehitustegevusega. Samal kuul tegi amet asjaolude väljaselgitamiseks paikvaatluse koos ettekirjutusega ehitustööd koheselt lõpetada.

Eelmise aasta mais selgus, et omanik on jätkanud ehitustöid hoolimata ameti ettekirjutusest ja ehitusloa puudumisest.

Aerofoto eelmise aasta aprillist: vundament on valatud.Foto: Maa-ameti aerofoto, 2023
Septembris 2023: viie kuuga on kerkinud majakarp.Foto: Maa-ameti aerofoto, 2023

Lugu on kajastanud ka ERRi telesaade “Pealtnägija”.

Tallinna linnaplaneerimise ameti juhataja Martin Karro lisas, et kinnistu omanikuga on korduvalt kohtutud, infot jagatud ja nõustatud. “Sellele vaatamata on ehitustöid jätkatud,” lausus ta. “Alternatiivina kogu hoone lammutamisele oleme pakkunud Kristiine linnaosa üldplaneeringule ning piirkondlikule hoonestuslaadile vastava ehitusprojekti esitamist ja sellele vastavalt hoone osalist lammutamist. Ka seda nõuet pole täidetud. Planeering ei ole lihtsalt formaalsus, vaid kokkulepe omaniku, ümbritseva kogukonna ja linna vahel, mille eesmärgiks on meile kõigile meeldiv elukeskkond. Meie eesmärgiks on, et linnaruumi mõjutavad kokkulepped sünniks osapoolte koostöös ja et neist kinni peetaks.”

2024. aasta esimeses kvartalis on kinnistu omanikule antud nii kohtumisel kui ka mitmel korral kirja teel teada, et kui vabatahtlikult ettekirjutust täitma ei asuta, siis korraldab hoone lammutamise asendustäitmise korras linnaplaneerimise amet. Kinnistu omanik ei ole kasutanud oma õigust vaidlustada ettekirjutust, rakendatud sunnirahasid (kogusummas pea 60 000 eurot) ega linnale teadaolevalt ka planeeritavat asendustäitmist.

Juhul, kui kinnistu omanik ei korralda lammutamist enne 28. aprilli sel aastal, alustab amet ebaseadusliku hoone lammutustöödega 29. aprillil ja tööd kestavad kuni 17. maini. Lammutustööd lähevad maksma 16 104 eurot ning see summa nõutakse sisse kinnistu omanikult.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega