Liigu sisu juurde

Uuring: ehitusmaterjalide sektoris on senisest suurem fookus uutel turgudel

Betoonelementide tootja TMB Element Tartu tehas.Foto: Margus Ansu / Postimees / Scanpix

Swedbanki tööstusuuringus osalenud Eesti ehitusmaterjalide tootjad näevad, et pärast väga rasket eelmist aastat tänavu käive sektoriüleselt veidi kasvab. Siinseid ettevõtteid mõjutab jätkuv keeruline olukord peamistel välisturgudel Skandinaavias, kust on siiski hakanud tulema ka positiivsemaid signaale.

Ehitusmaterjalide tööstuses said eelmisel aastal enim pihta betoonelementide tootjad, sektoriülene tootmismahtude langus oli 30%. “Swedbanki tööstusuuringust ilmneb positiivsena see, et käesoleval aastal näevad ehitusmaterjalide tootjad ette 2% mahtude kasvu. See ei ole küll märkimisväärne, kuid nina on siiski ülespoole,” ütles Swedbanki ehitusmaterjalide tootjate sektori juht Kristin Leeman.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Käibe kasvuks hindavad Swedbanki tööstusuuringus osalenud ehitusmaterjalide tootjad sellel aastal 1,3%, kuid veidi rohkem kui pooled ettevõtetest hindavad, et kasumlikkus väheneb. “Meie ettevõtete käekäik sõltub paljuski nende põhipartneritest Skandinaavia turul,” lausus Leeman. “Näiteks sel aastal hindas Soomet oma peamiseks ekspordituruks 47% ehitusmaterjalide sektori ettevõtetest, seega on väga oluline, millised on turu arengud. Eelmine aasta oli Rootsi ja Soome ehitusturu jaoks ränk, kuid põhi on seal saavutatud.”

Eesti ehitusmaterjalide tootjate liidu juhatuse esimees Mart Arro rääkis, et 40% meie ehitusmaterjalide toodangust läheb eksporti. “Nagu ilmnes ka Swedbanki uuringust, on tagasihoidlik nõudlus ja väiksemate kuludega hakkama saamine praegu ka ehitusmaterjalide tootjate suurim väljakutse,” kõneles ta. “Esimesed positiivsed sõnumid Rootsist annavad lootust, et järgmisel aastal võiksid ekspordimahud hakata kasvama.”

Pea 40% uuringus osalenud ehitusmaterjalide tootjatest plaanib sel aastal laieneda ka uutele turgudele, peamiselt Saksamaale, Rootsi ja USAsse. “Materjalide eksport kaugematesse riikidesse, näiteks Saksamaale või Taani annab siiski leevendust vaid osadele tootjatest, sest paljude materjalide eksportimine on majanduslikult otstarbekas eelkõige lähiriikidesse,” selgitas Arro.

Investeeringud kasvavad ehitusmaterjalide sektoris keskmiselt 7%. Investeerimise peamiseks eesmärgiks lähiaastail on efektiivsuse kasv, mis on osaliselt seotud ka süsiniku jalajälje vähendamisega. See hakkab omakorda olulist rolli mängima konkurentsi ja tarneahela kujundamisel.

Uuringu kohaselt on automatiseerituse ja digitaliseerituse tase aasta aastalt kasvanud ning 36% investeeringutest suunatakse ka tänavu just selle edendamiseks. Siiski on suuremahulisi investeeringuid pigem vähe. “Uuring näitas, et investeeringute mahu kasv ei ole suur, mis on korrelatsioonis mahtude langusega,” rääkis Leeman. “Ei ole mõtet teha suuri investeeringuid näiteks tootmise laiendamiseks, kui mahud ei ole taastunud või ei kasva. Investeeringute tegemist ei ole seega tagasi hoitud omakapitali puudumise pärast, vaid need on kaalutletud otsused.”

13. korda läbi viidud Eesti tööstusuuringus osales 265 Eesti tööstusettevõtet, kus töötab ligi 28 000 inimest. Ehitusmaterjalide tootjaid osales uuringus 30, nende käive on kokku 660 miljonit eurot.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega

Saa täielik ligipääs Ehituslehele

  • Ehitus-, kinnisvara- ja arhitektuurivaldkonna analüüsid ja arvamuslood.
  • Uurivad artiklid, mis avavad vaidluste ja pankrottide taustu.
  • Igapäevane uudistevoog: kogu valdkonna info ühest kohast.

Hind kehtib kolm kuud, misjärel jätkub tellimus automaatselt hinnaga 11.99 kuus. Tellimuse saad alati katkestada. Kõik tellimisvõimalused leiad siit lehelt.