Liigu sisu juurde

Valmis Pärnu riigimaja seeneniidistikust kasvatatud reljeefne seinapannoo

Valminud kunstiteose kavand. Foto: Arvi Andersoni ja Roman-Sten Tõnissoo

Pärnu riigimaja kunstikonkursi võitnud Arvi Andersoni ja Roman-Sten Tõnissoo seeneniidistikust kasvatatud seinapannoo “Maadeavastajad” on valminud ja Roheline 64 asuvasse hoonesse üles pandud.

Pärnu riigimaja Roheline 64 kunstikonkursi žürii tegi valiku 44 kavandi hulgast. Kunstikonkursi žürii sõnul haakub taiese kontseptsioon ning looklev orgaaniline vorm riigimaja kasutajatega ja märksõnadega, mis konkursi lähteülesandes püstitati – keskkonnahoid, loodus, ilma ja kliima, keskkonnaprobleemid ja säästev areng.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Võidutöö autorite sõnul kujutab kolmeosaline seeneniidistikust vormitud ja kasvatatud reljeefne seinapannoo, mille abstraktsel maastikul on rändamas roostevabast terasest kullatud siil ja röövik midagi väga olulist – elusvormide igavikulist omavahelist seotust. Lookleva vormiga teos toob bürookeskkonda kontsentreeritud osa loodusest, mis tihtipeale jääb meile nähtamatuks. Seened on looduses suured ühendajad, olles loendamatute liikidega sümbioosis, ent ka lagundajad. “Ka riigimaja võiks vaadata kui erinevaid keskkondi, teenuseid ja huvigruppe siduva ning toetava institutsioonina. Keskkonda tuleks mõista läbi kooseksisteerimise, omavaheliste suhete ja piirialade, mitte aga eraldiseisvate osadena neid teineteisest lahutades,” lisasid autorid.

Arvi Anderson on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala 2018. aastal ning töötab arhitektuuribüroos b210 arhitektina. Lisaks aktiivsele kunstialasele tegevusele ja õpetamisele Eesti Kunstiakadeemias on Anderson ka tänavuse XVIII Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti paviljoni kaaskuraator.

Roman-Sten Tõnissoo on Tallinnas elav visuaalkunstnik, kes on omandanud Eesti Kunstiakadeemias bakalaureusekraadi fotograafia ja magistrantuuri kaasaegse kunsti erialal, lisaks täiendanud end Prahas FAMU-s. Tema loomingu huviobjektiks on ihalus vaimsuse ja tähenduse järele, ning uute võimalike tulevikuperspektiivide visualiseerimine. Tõnissoo peamiste töövõtetena eristuvad mänguline meediumiülene viitamine ja ruumilise dialoogimomendi otsimine.

Kunstikonkursi võidutöö maksumus on ilma käibemaksuta 50 200 eurot.

Žüriisse kuulusid Pärnu riigimaja Roheline 64 rekonstrueerimisprojekti autor Andrus Kilumets, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Andres Koort ja Kadri Toom ning Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Kai Lobjakas  ja Triin Ojari, Riigi Kinnisvara esindajad Kärt Vabrit ja hääletusõiguseta ekspert Rebeka Solveig Veltson.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.