Liigu sisu juurde

87 648 töötundi, ligi 100 arhitektuurivõistlust ja kümme tegutsemisaastat: Arhitekt Must tähistab näitusega esimest juubelit

Arhitekt Musta projekteeritud Pelgulinna riigigümnaasiumi hoone makett.Foto: Karli Saul

Eile avati Disaini ja Arhitektuurigaleriis Arhitekt Musta juubelinäitus „Esimesed kümme“, mis võtab kokku arhitektuuribüroo kümne tegutsemisaasta loomingu ning selle mõju Eesti avalikule ruumile ja arhitektuuri arengule.   

Riigikoolide, linnaväljakute ja puitarhitektuuri meistrina tuntust pälvinud Arhitekt Must on asutatud 2. oktoobril 2013. aastal ning arhitektide kollektiivi veavad Mari Rass, Ott Alver ja Alvin Järving, kes indiviidide rõhutamise asemel on loonud arhitekt Musta koondportree usus, et arhitektuur on meeskonnatöö ning kollektiivne panus aitab vastata tänapäeva maailma keerukatele väljakutsetele.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress
Ott Alver, Mari Rass ja Alvin Järving.Foto: Karli Saul

“87 648 töötundi ning ligi 100 arhitektuurivõistlust hiljem huvitab Musta endiselt kolm peamist küsimust: Mis on meid ümbritseva keskkonna tulevik? Mis on siinses ruumis toimetamise eripära? Mis on arhitektuur, mis sellele vastab?” rääkis Alvin Järving. “Näituse keskmesse on pandud suured objektid ja keerulised olukorrad, kus püstitatud ülesannete lahendamisel on arhitekti mõtlemine kriitilise tähtsusega. Valitud projektid aitavad mõtestada kaasaega ja seda ümbritsevat konteksti ning kiikavad periskoobina tulevikku.”

Ekspositsioonis on kümme projekti Arhitekt Musta esimesest tegutsemiskümnendist ning igat projekti saadab mõtetepagas ruumide planeerimise ja linnade kujundamise eesmärkidest. Näituse projektivalik ulatub Arhitekt Musta juhendatud Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuritudengite varjualuste projektidest riigigümnaasiumite ja linnaväljakuteni. 

Muuhulgas saab näitusel tutvuda näiteks Mustamäe Riigigümnaasiumi ja Pelgulinna Riigigümnaasiumi lugude ja ideestikuga. Viimane on Eesti suurima puitarhitektuuri hoonena nomineeritud ka tänavuse aasta arhitektuuripreemiatele. Näitusele on jõudnud ka teised praeguseks Eesti arhitektuuris juba märgiliseks saanud ning auhindadega pärjatud objektid nagu Tõrva keskväljak ja Suure-Jaani Tervisekoda, aga ka paljud muud hetkel kas projekteerimisel või ehitusfaasis olevad tulevikuobjektid – väljakud, keskused, koolid.

Arhitekt Musta keskmeks on avatud arhitektuurivõistlustel osalemine ning kollektiiv on kokku koostanud ligi 100 võistlustööd. Esimene võidetud arhitektuurikonkurss oli „Hea avaliku ruumi“ programmi raames loodud Tõrva keskväljak, millele on järgnenud veel 5 väikelinna linnasüdame kujunduse konkursivõitu. 

Musta esimene ehitatud hoone – Suure-Jaani Tervisekoda pälvis nominatsiooni rahvusvahelisele Mies van der Rohe auhinnale. Must on projekteerinud mitmeid koolihooneid, millest on valmis ehitatud Tabivere Kool, Mustamäe ja Pelgulinna riigigümnaasiumid Tallinnas ning kohe on valmimas Kärdla Põhikool. 

Kuna Arhitekt Must on enamasti panustanud oma töös selliste oluliste ja keeruliste objektide loomisele nagu keskväljakud või muud avalikud ruumid, riigikoolid ja lasteaiad, pakub näitus külastajale kümmet erinevat teemapüstitust või küsimust, millele püütakse vastuseid otsida läbi teostatud või kavandatud objektide. 

Näitus püüab mõtestada selliseid ühiskonnale olulisi teemasid nagu linnasüdamete terviklik avalik ruum, linnaruumi uuendamine kahanevates väikelinnades ning arhitektuuri roll piirkonna elujõulisuse tagamisel. Ei jää käsitlemata ka kogu maailmas aktuaalne kliimakriisi teema ning see, millist rolli peab kandma arhitektuur kliimasoojenemise vastu võideldes. 

„Kuidas pikendada arhitektuuri eluiga ning vajadust hoonete lammutamiseks, asendamiseks ja ehitamiseks? Kuidas ehitada piiratud ressurssidega planeedil ja sellest lähtuvat muuta ruumide planeerimist? Kuidas süsiniku jalajälje prisma kaudu otsustada, milline teemapüstitus on väärtuslikum ning milline idee väärib ehitamist? Kuidas luua tänasele elustiilile vastavaid elamismudeleid ning mis on kodu mõiste tasa-arengu ja jagamismajanduse ajastul?“ loetles Alvin Järving näitusel püstitatud küsimusi ning loodab, et koostöös näituse külastajaga sünnib arutelu, mis viib ka õigete vastusteni.

Arhitekt Musta juubelinäitus „Esimesed kümme“ on avatud Disaini ja Arhitektuurigaleriis 3.-28. oktoobril.

Arhitekt Musta kümmet tegutsemisaastat kajastav näitus on Disaini ja Arhitektuurigaleriis avatud 28. oktoobrini.Foto: Karli Saul

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.