Liigu sisu juurde

Analüütik Risto Vähi: kinnisvara müües tasub tähelepanu pöörata ehitusaastale

insener Vitali Lagutenko asus "hruštšovka" tüüpprojekti looma ja katsetama 1954. aastal. Pildil Tartu Jaani kiriku kõrval olev hruštšovka.Foto: Margus Ansu / Tartu Postimees / Scanpix

Paljud, kes alustavad kinnisvara müügiga, lähevad ühe esimese asjana Ehitisregistrisse (EHR), kust vaatavad hoonete ja nende osade peamisi parameetreid, sh ehitusaastat. Selle viimasega esineb aga tihti probleeme.

Suure hulga vanemate majade puhul on registris kasutusel kaks tüüpilist aastaarvu: 1940 ja 1946. Niisamuti on erinevate ehitusaastate taha sulgudesse kirjutatud tihti ka “oletuslik”.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Kuna nende daatumine kasutamine müügikuulutustes on äärmiselt levinud, juhiksin tähelepanu, et 1940. aastal, mil Eestis algas nõukogude okupatsioon, oli majade valmimine juba tagasihoidlik ning aastal 1946, pärast sõja lõppu, ei olnud suuremat ehitustegevust veel alanudki.

Veel enam, kahekorruseline Lenderi tüüpi maja, mida ehitati 19. ja 20. sajandi vahetuse aastatel, ei saa kindlasti olla valminud 1940. aastal ning hruštšovka, mille ehitusaastaks on märgitud 1946, ei saa seda samuti olla, sest insener, hilisem Moskva peaarhitekt Vitali Lagutenko, asus seda tüüpprojekti looma ja katsetama 1954. aastal. Hoonete massehitus toimus kõikjal, kaasa arvatud siin, 1960ndate alguses.

Kui te soovite olla täpsed ning panna kirja maja tegeliku aastaarvu, uurige projekte, käige vajadusel arhiivis või küsige pädeva spetsialisti käest.

Õige ehitusaasta väljatoomine on tegelikult väga oluline ja näitab lihtsalt ka professionaalsust. Niisamuti soovitan ka majaomanikel, sh korteriühistutel kriitilise pilguga oma majasse puutuv informatsioon EHR-is üle vaadata ning viia sisse vajalikud parandused.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.