Liigu sisu juurde

Arsenali keskuse interjööris hoiavad ajatut ilmet uue ja vana kontrastid

Arsenali keskuse üks hoovipoolseid külgi. Sisenedes pöörduksest, jõuab sisetänavale.Foto: Tõnu Tunnel

Põhja-Tallinnas paikneva Arsenali keskuse sisearhitekt Katrin Kaevats arvas algselt, et pigem hakkab igapäevast elu kompleksi meelitama erinevate söögikohtade ja kauplustega avalik osa. Nüüdseks on aga näha, et ka sealsed büroopinnad on väga hinnas.

Arsenali keskuse arhitektuurse ja sisearhitektuurse kontseptsiooni loonud PIN Arhitektid pakkusid juba projekteerimise alguses hoonestikule välja kaks funktsiooni. Nii avatigi 2016. aastal esimesel korrusel kohvikute, restoranide ja poodidega kaubanduskeskuse pool, aasta hiljem valmisid teisele korrusele erinevas suuruses kontoripinnad.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“Kõik toimus väga mõnusas rütmis, sujuvalt,” meenutas Kaevats tööetappe. “Meil oli väga hea tellija, kes meid täielikult usaldas: ära jäid vaidlused, materjalide asendused ja tõestamised, mida me sinna projekteerima läheme.”

Alles jäi vana, mille ümber on selgelt eristuv uus

Kaevatsi sõnul oli tal tänu sellele, et ta sai esmalt pikalt kõrvalt vaadata, kuidas ta kolleegid arhitektuurset osa lahendasid, sisu tegemise hetkeks selge visioon olemas. Eesmärk oli säilitada sealsele kunagisele Arsenali relvatehase ajaloolisele miljööle iseloomulik tööstuslik ja jõuline ilme ning hoida uus osa minimalistlikuna. Vana jäi alles ning selle ümber moodustus uus, mis on vana osaga vastanduv, selgelt eristuv.

Hämar sisetänav, kus kaupluste ja söögikohtade sissepääsud on ümbritsetud mustade portaalidega.Foto: Tõnu Tunnel
Sisetänava valgustuses on kasutatud seintele kinnituvaid tänavalaternaid ja kohtvalgusteid. Sisetänava ühte osasse jõuab läbi katuseakende ka loomulik päikesevalgus.Foto: Tõnu Tunnel

Et vana ja uue kontrast aegade jooksul säiliks, proovis Kaevats vanade müüride ja seinte vahele luua puhtaid lahendusi ning kasutada võimalikult loomulikke ja mitte väga palju erinevaid materjale. Selge fooni tekitavad betoon ning hall krohv. Söögikohti ja kaubanduspindasid ümbritsevas alas lisab interjöörile soojust hele puit, mis on kohati kõrvuti klaasseinte, katuseakende ja mustade detailidega.

Hämar sisetänav ja säravad kaubanduspinnad

Suurimaks väljakutseks kujunes sisearhitekti sõnul vanade majade vahele ehitatud uude hoonesse paigutatud sisetänava õige tunnetuse ja nõuetele vastava valgustugevuse tegemine. “Meie sooviks oli pigem hämar sisetänav ja säravad kaubanduspinnad – nii nagu õhtul linnatänaval, mida kaupluste vaateaknad valgustavad,” rääkis ta. Lõpuks jõuti omanäolise lahenduseni: käiguteele annavad valgust seintele kinnituvad tööstusliku välimusega plekist kupliga tänavalaternad, puitseinale heidavad helki suunatavad kohtvalgustid.

“Meie sooviks oli pigem hämar sisetänav ja säravad kaubanduspinnad – nii nagu õhtul linnatänaval, mida kaupluste vaateaknad valgustavad.”

Sisearhitekt Katrin Kaevats.

Sisetänava poole avanevate kaupluste ja söögikohtade sissepääsud muudavad nähtavamaks ja atraktiivsemaks avaust piiritlevad mustad portaalid. Endise tehase ajaloolistest nüanssidest on söögikohtades näha punastest tellistest müüre, ühel kaubanduspinnal paikneb vana korsten.

Kui rentnikud vahetuvad ja kaubanduspindadel on tarvis teha muudatusi, saavad nad tutvuda arhitektuuribüroo koostatud juhisega, mis kirjeldab keskusele omase ilme säilitamiseks ruumide kujundamise põhimõtteid või ka seda, kuidas ja milliseid vaheseinu ehitada.

Vana müür kõrvuti uue sisuga.Foto: Tõnu Tunnel

Valgusküllased kontoriruumid kui funktsionaalsed lõuendid

Keskuse teisel korrusel paiknevad büroopinnad jättis Kaevats funktsionaalseteks lõuenditeks, kus rentnikul on võimalus otsustada, mida ja kuidas ta ruumi juurde soovib lisada.

Kõrgete lagede ja suurte akendega kontoriruumid on valgusküllased. Põrandad ja aknalauad on valatud betoonist, paiguti on interjööri lisatud klaasseinu. Büroode sisearhitektuuri kontseptsioon toetab kogu keskuse ideed: vana on võimalikult vähe puututud, mis tähendab, et osades kontorites on taotluslikult vana värvgi seintel näha.

Vaade teise korruse büroode poolele vahetult pärast valmimist 2017. aastal.Foto: Tõnu Tunnel

Ajatuks detailiks ümara vormiga pistikupesad ja lülitid

Büroopindade siselahendusega haakuvad Schneider Electricu ümara vormiga Renova Original kollektsiooni pistikupesad ja lülitid. “Soliidse välimuse ja vastuvõetava hinnaga Renova sari sobib väga hästi just vanematesse või ajaloolise hõnguga hoonetesse,” kirjeldas Schneider Electricu installatsioonimaterjalide projektijuht Ivar Mölder ja lisas, et samu tooteid on veel kasutatud Kultuurikatlas, Riigikogu ruumides, Stenbocki majas, Maarjamäe lossis ja Eesti Draamateatris.

Klassikalise disainiga Renova Original kollektsiooni toodete funktsioonide valik on lai, alates vanaaegsetest pöördlülititest kuni moodsate dimmerite ja andmesidepesadeni.Foto: Schneider Electric

Klassikalise disainiga Renova sarja kuuluvad ka valgusregulaatorid, põrandaküttetermostaadid ja nõrkvooluseadmed. Värvitoonidest on valikus must ja valge. Tooted on vastupidavad, UV- ja põrutuskindlad. Materjali koostises sisalduv polükarbonaat kaitseb igapäevase päikesevalguse eest ja nii ei muuda tooted värvi ning ei hakka murenema. Termoplast annab juurde plastilisust, mis teeb paigaldamise muretumaks.

“Kõik nõutud põhilised komponendid on tagatud: vedruklemm, mis muudab paigaldamise kiireks, pistikupesad on lapsekaitse ja maanduskontaktiga ning kannatavad 16 amprit,” loetles Mölder. Lisaks on Renoval unikaalne paigaldusraamide süsteem: otsa- ja jätkuraame kombineerides saab paigutada üksteise kõrvale vastavalt vajadustele erinev arv pistikupesasid või lüliteid.

Renova ainulaadne raamide süsteem: alustades otsaraamiga ja lisades keskmisi raame, saab luua erinevaid seadmete kombinatsioone. Raamide ühendamine toimub lihtsa paika klõpsamise meetodiga.Foto: Schneider Electric

Mölder rõhutas, et ümara vormi tõttu ei ole soovitatav kasutada Renova tooteid niisketes ruumides, kuid tänu ajatule välimusele kõrvutataksegi neid sageli teiste toodetega. Näiteks samuti soliidse välimusega on Schneider Electricul uued System M Pure sarja musta värvi tooted, mis sisaldades materjali koostises ümbertöödeldud ookeaniplasti, annavad oma panuse puhtama keskkonna nimel.

Arsenali keskuse arhitektuur ja sisearhitektuur: Katrin Kaevats, Jaan Port, Markus Nimik, Neeme Tiimus (PIN Arhitektid)

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Oleme koos arendaja Avaare Kinnisvara ning Apex Arhitektuuribüroo arhitektidega loonud muljetavaldava parklinnaku stiilis kvaliteetse elukeskkonna - Linnupargi Parklinnaku. Info leiad: linnupargi.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Sind ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvu tehtud töödega

Kogemus loeb

Oleme koos arendaja Avaare Kinnisvara ning Apex Arhitektuuribüroo arhitektidega loonud muljetavaldava parklinnaku stiilis kvaliteetse elukeskkonna - Linnupargi Parklinnaku. Info leiad: linnupargi.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Sind ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvu tehtud töödega