Liigu sisu juurde

Raskustesse sattunud disainvannide tootja Aquator liigub edasi uue omaniku käe all

Aquatori tootevalikusse kuulusid ka eripärase disainiga massaaživannid.Foto: Peeter Langovits / Postimees / Scanpix

Oma toodete eest mitmeid disainiauhindu võitnud vannitootja Aquator enam kui 25 aastat kestnud edulugu seniste omanike käe all lõppes, sest kohtutäituri hinnangul ei suutnud ettevõtte omanikud tulla toime turul toimunud muutustega. Uus omanik kavatseb kaubamärgile ja tootmisele taas uue hoo sisse anda.

Disainer Villi Pogga poolt 1996. aastal asutatud vannitootja Aquator valmistas disainvanne, rõhudes kvaliteedile kui ka toodete erilisele väljanägemisele. Esimene suurem tagasilöök tabas ettevõtet 2007. aastal, kui Eesti turul müük järsult langes. Ajalehele New York Times tõdes Pogga, et langust aitas oluliselt pehmendada müügi kasv Ukraina turul.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Asutajad ei suutnud firmat kriisidest läbi tüürida

Viimaste aastate müügimahtude langus on mõjunud ettevõttele surmahoobina. 2022. aastal sattus firma püsivatesse makseraskustesse ning mullu kevadel alanud pankrotimenetlus on tänaseks lõppemas. Ajutise pankrotihalduri Oliver Ennoki andmetel on ettevõtte vastu nõudeid 344 000 eurot ning 2/3 võlausaldajatest olid välismaised ettevõtted ehk võlgniku endised partnerid. Ainsaks pankrotivaraks olid tootmisvahendid, mis võõrandati enampakkumisel 33 000 euroga.

Pankrotihalduri hinnangul on maksejõuetuse põhjuseks eelkõige võlgniku tegevusalal toimunud olulised turumuutused.

“Võlgnik tegutses põhiliselt vannide tootmise turul üle 25 aasta, kuid ei suutnud turul toimuvatele muutustele kasumlikult reageerida ning kokkuvõttes äriplaan ebaõnnestus,” ütles Oliver Ennok.

“Üldiselt vähenes viimastel aastatel turul nõudlus plastist erivormis vannide järele, kuna põhilise müügi moodustasid odavamad masstootmises tehtud plastikvannid ning populaarseks muutusid kivivannid. Võlgniku spetsiifilisele vormidest vormitud vannide osas nõudlus langes ning lõpliku tagasilöögi andis majandustegevusele sisendhindade oluline tõus ja osade klientide kadumine seoses Ukraina-Venemaa sõjaga,” lisas Ennok.

Uus omanik jätkab vannide tootmist

Aquatori kaubamärgi ja tootmise võttis hiljuti üle ettevõte Aqua OÜ, mille omanik Matti Tuul kinnitas Ehituslehele, et vannide tootmine jätkub sama kaubamärgi all ka tulevikus, sest näiteks Aquatori meditsiinilistele vannidele siinkandis konkurente pole.

“Kui ettevõttel läheb halvasti, siis pole see alati kriisi süü, selle võib ajada ka juhtimisotsuste kaela. Ettevõte saab kaasata kapitali ja elada sellega kriisi üle, saab tegevusi ümber mängida ja lähtuda ka teistest eksportturgudest, mitte ainult ida suunast,” märkis Tuul, kelle hinnagul keskendusid Aquatori kaubamärgi eelmised omanikud liigselt idaturgudele.

Uue juhi käe all on ettevõttesse investeeritud juba sadu tuhandeid eurosid ning lähitulevikus plaanib Aquator aktiivselt laieneda ka Lääne-Euroopa turgudele, sest heale kaubale on Tuule sõnul turgu ka keerulisel ajal.

“Ma olen enda juurde tööle kutsunud ka mitmeid varem Aquatoris töötanud spetsialiste ning seetõttu suudame me tagada stabiilselt samaväärset kvaliteeti, millega ettevõtte kliendid juba tuttavad on,” ütles Tuul.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega