Liigu sisu juurde

Habal: turulangus on korterite lisavarustuse paremaks muutnud ja see võibki nii jääda

Igor Habal.Foto: Uus Maa

Kinnisvarabüroo Uus Maa juhatuse liikme Igor Habali sõnul on praegu valminud uusarenduste kvaliteet ning hinna sees lisade valik parem kui kunagi varem, millest võib saada kinnisvaraturu uus standard.

Habal nentis, et uusarenduste müügihinnad pole paberil küll palju langenud, kuid arendajad pakuvad sama raha eest märksa rohkem kui inimesed on seni harjunud saama. “Uusarenduste pakkumishind on statistiliselt langenud kuni 10%, aga kui tehingusse jõutakse, siis on hinna sees ka tasuta niiöelda lisavarustus, mis tähendab, et tegelik hind on kukkunud rohkem kui paberil paistab,” rääkis ta. “Korterid on küll kallid, aga inimene saab ka oma raha eest varasemast rohkem. Kui näiteks 200 000 maksva uusarenduse hinna sees on tasuta parkimiskoht ja panipaik, siis tähendab see tegelikult lisaks 5-10% sisulist hinnalangust.”

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Habali sõnul on tasuta panipaik ja parkimiskoht, korralik lõppviimistlus ning köögimööbel senisest enamate lepingutega kaasas. “Mõningatel juhtudel näeme ka juba viie aasta pikkust ehitusgarantiid,” lisas ta. “Iga turulangusega kaasnevad ka positiivsed arengud ja paistab, et rohkest lisavarustusest on saamas uus kinnisvaraturu standard.”

“Lätis-Leedus müüakse endiselt päris palju uusi kortereid niiöelda halli karbina, aga Eesti turul on see mõeldamatu,” rääkis Habal. “Liigume oma viimistluse ja üldise kvaliteeditasemega Põhjamaade suunas, kus hinna sees köögimööbel ongi juba standard. Praegu näitab küll enamus Eesti arendajaid kööki eraldi hinnakirjas, aga pigem saadakse kaubale, et see jääb korteri lõpphinna sisse. Tegelikult on see ka loogiline, sest köögi tellimine on kallis ja ostjale on tihti kõige soodsam ja mugavam kui see läheb korteri hinna sisse ja saab niimoodi kodulaenuga rahastatud.”

Habali sõnul läheb praegu paremini kallima otsa korterite müük, mille ostjatel on raha arvel olemas ja oodatakse lihtsalt sobivat projekti. “Samuti on turg olemas ka 3000-eurose ruutmeetrihinnaga kõige soodsamatele uutele korteritele, mille osas on kõige olulisem tegur hind,” rääkis ta. “Madala hinna tõttu on kõige soodsamate uusarenduste osas vastupidine trend – arendajad üritavad lõpphinna võimalikult odava hoida ja kasutavad ka vastavaid materjale – näiteks paigaldatakse puitpõranda asemel laminaatparkett.”

“Kuna majanduslangusega sai rohkem pihta keskklassi ostujõud, siis kiratseb just keskmise hinna ja kvaliteediklassiga korterite müük enim – nende osas on ka kõige rohkem nii hinna kui varustuse osas läbirääkimisruumi,” avadas Habal. “Praegu saavadki oma korterid müüdud need arendajad, kes on teistest paindlikumad.”

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega