Liigu sisu juurde

Käibemaksumäära tõus jõudis kinnisvaraportaalis objektide hindadesse

Arhitektide nägemus Kalevi Majast, milles asuvate korterite hinnad koos käibemaksumääraga aastavahetusel kasvasid.Foto: Kauss Arhitektuur

Portaali Kinnisvara24 turundusjuht Martin Matsbergi sõnul on käibemaksumääral kinnisvarahinnale otsene mõju – portaalis telliti detsembris ja jaanuaris hinnamuudatus ligi sajale objektile.

“Nii kinnisvaras kui paljudes teises valdkondades algas hindade korrigeerimine juba detsembris, kui müüjad tegid ettevalmistusi eelseisvaks maksumuudatuseks,” rääkis Matsberg.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

1Partner Kinnisvara maakleri Helena-Laura Lesmenti hinnangul on käibemaks ettevõtjate jaoks tasandatav kulu ning müüjatele ei tähenda käibemaksu määra tõus olulisi muutusi. “Kaheprotsendiline hinnatõus ei ole uute korterite ja majade müügil suur muutus, sest kinnisvara hind muutub igal aastal rohkem kui kaks protsenti,” rääkis ta. “Näiteks aastatel 2014-2023 kasvas korterite ruutmeetri mediaanhind keskmiselt 10 protsenti aastas.”

Lesment tõi välja hiljuti avalikku müüki läinud uusarendusprojekti Kalevi Maja hinnamuudatused. Üks soodsamaid projektis veel alles olevaid kortereid oli varem müügis hinnaga 205 900 eurot ning pärast maksumuudatust tõusis hind 210 000 eurole. Üks kallimaid kortereid samas arendusprojektis maksis eelmisel aastal 329 400 eurot ja on nüüd müügil 336 000 euroga.

Lesment nentis, et kuigi maksutõus ei toonud kinnisvaraturul kaasa suuri erisusi, peavad ostjad uusarenduste puhul arvestama kaks protsenti kallima hinnaga. Näiteks 360 000 eurot maksva korteri müügil on maksumuudatuse mõju ca 6000 eurot.

Lesmenti sõnul ei ole tõenäoline, et kinnisvaraarendajatel oleks õnnestunud maksumuudatuse üleminekuperioodi enda huvides ära kasutada, ostes ehitusmaterjale ja allhanketöid madalama maksumääraga ja müües objekte juba kõrgema määra alusel.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.