Liigu sisu juurde

Suur ülevaade: kes arendajatest suutis rohkem kortereid müüa ja kelle müügimahud kukkusid?

Märkimisväärne jahenemine kinnisvaraturul toimus mitmete arendajate hinnangul 2022. aasta teises pooles. Foto: Eero Vabamägi / Postimees / Scanpix

Ehitusleht uuris seitsmelt kinnisvaraarendajalt esimese poolaasta tulemuste kohta ja küsis, millised projektid töös on.

Endover müüs rohkem kui eelmisel aastal

Endoveri juht Robert Laud tõdes, et tänavune esimene poolaasta on toonud ettevõttele suisa müügikasvu.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“Tänavu esimesel poolaastal müüsime 120 ühikut ja 2022. aasta esimesel poolaastal 110 ühikut, ehk meie jaoks tõi praeguse aasta esimene poolaasta 9% müügikasvu,” selgitas Laud. “Üle andsime 2022. esimesel poolaastal 61 ühikut ja 2023. aasta esimesel poolaastal 140 ühikut, seega on kasv olnud ca 230%,” kiitis ta.

Endoveri tegevjuht Robert Laud. Foto: Sander Ilvest / Postimees / Scanpix

“Arendaja vaatest on turg hektiline, märke stabiilsusest ei ole, aga märgata on positiivset trendi, sest vaikselt on uusarenduste müüginumbrid kasvu läinud,” tõdes Robert Laud, kelle sõnul on näha, et pikka aega edasi lükatud arendusprojektid on vähehaaval turule tulemas.

“Valmis korterite maht on madal ja valik on tagasihoidlik, see tähendab, et allahindluste aeg hakkab lõppema. Arendajad on tootnud vastutustundlikult ja see on hoidnud Tallinna ja Eesti uusarenduste turu aktiivsena,” lisas Laud.

Endoveri käimasolevad projektid:

 • Viimsi Riviera, Haabneeme rannal asuva nelja 4 korruselise kortermaja ehitus, kokku 65 korterit
 • Volta Kvartali arendus, mis koosneb tervikkeskkonna arendamisest Tallinna kesklinna piirile. 250 korterit ja 50 äripinda on juba valminud, koos nende teenindamiseks loodud teede ja kommunikatsioonitrasside loomisega ning brutomahus on arendamises veel ca 90 000 m2, kokku kvartalisse kokku 29 hoonet, millest 9 on tänaseks valminud ja omanikele üle antud
 • Rocca Towers, Haaberstis arenduse viimase etapina on tänaseks ehituses ja müügis viimane 16 korruseline kõrghoone

Bonava: turg on jahenenud, aga olukord stabiilne

Bonava Eesti on ettevõtte juhi hinnangul suutnud püsida ootuspärasel tasemel, ent tulevikus muutub olukord tõenäoliselt pisut keerulisemaks.

“Esimese 6 kuuga andsime klientidele üle 70 uut kodu, oleme sellega oma planeeritud graafikus,” kinnitas Bonava Eesti tegevjuht Taavi Soorm. “Valmis ja müümata kortereid on meil hetkel “laos” üsna vähe, see arv jääb 10 ringi, kuid suureneb aasta viimases kvartalis Järveotsa Kodude III etapi, Uus-Mustame Aiandi 16 ning Pikaliiva I etapi valmimisega,” lisas Soorm, kelle hinnangul on olukord üsna sarnane eelmise aastaga.

Bonaval on töös Uus-Mustamäe arendus Aiandi 16, Paldiski maanteel Pikaliiva I etapp ning lõppemas Järveotsa kodude viimane, III etapp. Lisaks on Uus-Mustamäel töös ka meie Aiandi 11 üürimaja.

Bonava Eesti tegevjuht Taavi Soorm. Foto: Bonava

Suurem jahenemine kinnisvaraturul toimus Soormi sõnul 2022. aasta lõpus ja 2023. aasta esimeses kvartalis.

“Inimeste ostujõud ja laenuvõimekus on inflatsiooni ja kasvavate intresside tõttu mõnevõrra langenud ning aasta esimeses pooles langes pankade sõnul ka kodulaenude taotluste arv, mis näitab, et inimesed jäid ootama turu stabiliseerumist,” selgitas Soorm.

“Vajadus oma kodu järele on aga endiselt turul olemas ning aasta teine pool näitab stabiilset kasvu. Ka meie müükide vaates on praegu olukord stabiliseerunud – tõsi küll, madalamal tasemel, kui eelmisel aastal.”

Fund Ehitus: ostjad on muutunud julgemaks

OÜ Fund Ehitus elamuarenduse valdkonnajuht Olivia Maimre märkis, et 2023. aasta esimese poolaasta tulemused on pigem positiivsed ja seatud eesmärgid said täidetud.

“Esimesel poolaastal anti üle 61 korterit, mis on mõnevõrra rohkem kui 2022.aasta samal perioodil. Hindame olukorda stabiilseks, ostjatel on valikuvariante ja tehakse kaalutletud otsuseid. Inimesed, kes koduostu eelmisel aastal edasi lükkasid, julgevad nüüd otsuseid vastu võtta,” ütles Maimre.

Fund Ehitusel on hetkel aktiivseid uusarendusprojekte kolm, kõik erinevates valmimisetappides:

 • Mai Majad Pärnus – käimas kaksiktorni esimese torni korterite lõppviimistlus, korterid valmivad selle aasta oktoobrikuuks.  

Eelmise aasta lõpu seisakust on Maimre hinnangul üle saadud ning müük jätkub rahulikus ja stabiilses tempos.

Liven: müügiaeg on pikenenud

Sama hinnangu olukorrale andis ka Liveni tegevjuht Andero Laur. Tema juhitav ettevõte on 2023. aasta esimese kuue kuuga uutele omanikele andnud üle 56 korterit ja ridamaja boksi ja müümata kortereid on hetkel “laos” vaid neli.

Liveni projektidest on eelmüügis Regati pst. 3 ja ehituses:

 • Uus-Meremaa
 • Luuslangi
 • Iseära
 • Magdaleena 4

Möödud aasta sama perioodiga võrreldes on Lauri sõnul oluliselt pikenenud müügiperioodid. “Märkimisväärne ja ootamatu jahenemine toimus eelmise aasta suve lõpul ja sügise alguses. Pärast seda on olukord püsinud sama,” märkis Laur.

Pro Kapitali müügimaht ligi kaks korda väiksem

Pro Kapital teatas hiljuti börsile, et ettevõte käive on kukkunud – 2023. aasta esimese poolaasta müügitulu oli 16,1 miljonit eurot ehk ligi kaks korda vähem kui aasta varem samal perioodil. Veelgi suurem kukkumine oli teise kvartali müügimahus – selle aasta 2,7 miljonit eurot võrrelduna 23,3 miljoni euroga 2022. aastal. Ettevõte põhjendas käibe kukkumist sellega, et eelmisel aastal valmisid ja anti ostjatele üle Kalaranna kvartali korterid, selle aasta esimesel poolaastal ükski uus objekt valmis pole saanud.  

Pro Kapital Kalaranna 8 arenduse viimane etapp koosneb 146 korteri ja 4 äripinnaga neljast hoonest. Võlaõiguslike lepingutega on pindadest kaetud 35 korterit (ehk ligi neljandik pakutavast) ja kõik 4 äripinda.

Arco Vara müügitulu 16 korda väiksem

Arco Vara esimese poolaasta müügitulu oli eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 16 korda väiksem. Ettevõte põhjendab börsiteates kukkumist sellega, et 2023. aastal ei ole ükski kortermaja veel valminud.

Arco Vara teatas börsile, et ettevõtte esimese poolaasta müügikäive oli 507 000 eurot ja puhaskahjum 638 000 eurot. Aasta varem teeniti samal perioodil ligi kaheksa miljoni euro suuruse käibe juures 950 000 eurot kasumit.

Arco Varal on töös järgmised arendused:

 • Rannakalda. Ehitamises on paviljon, neli teeninduspinda ja 108 korterit (kolme kortermajana), millest paljud on merevaatega. Korterelamud saavad valmis 2023. aasta neljandas kvartalis. Kvartaliaruande avaldamise kuupäevaks on 113 pinnast 55 eelmüüdud.
 • Osaühing Kolde sõlmis 2021. aastal lepingu maa ostuks Harku järve kaldale, aadressile Paldiski mnt 124b, Tallinn. Arendamisele tuleb enam kui 35 000 m2 elamu- ja ärikinnisvara (brutoehitusmaht), mille oodatav arendusperiood on kuus aastat. Projekti nimeks on Arcojärve. 2023. aasta II kvartalis tasuti järgmine maaostu ettemaks 1 626  000 eurot, 30.06.2023 seisuga on maa eest ettemaksu tasutud kokku 4 978 000 eurot. Projekti esimese etapi ehituse algus on planeeritud 2024. aastasse.
 • Kuldlehe projektis käib ehitus. Plaanis on 2023. aastal ehitada 5 koduga avar ja eksklusiivne kobarelamu Piritale. Projekti müük on alanud.

Merko valmistub languseks

Merko Ehituse 2023. aasta teise kvartali müügitulu oli 142 miljonit eurot ning puhaskasum ulatus 13,6 miljoni euroni, aga järgmistel perioodidel on oodata kinnisvaraarenduste tulemustes langust, sest eelmüüdud korterite varu järk-järgult ammendub ja uusi projekte käivitab ettevõte senisest aeglasemas tempos.

Merko teatas börsile, et esimesel poolaastal andis ettevõte ostjatele üle 512 korterit ning 15 äripinda. Teise kvartali lõpu seisuga oli kontserni ettevõtetel bilansis 978 korterit.

Merko Ehituse juhtkonna sõnul oli esimese poolaasta kasum ootuspäraselt tugev, kuna mitu korteriarendusprojekti said valmis ja toimus eelmüüdud korterite üleandmine ostjatele.

Samas eelmüüdud korterite varu järk-järgult ammendub ning tegutsetakse täna väga erinevas turuolukorras võrreldes 2020. ja 2021. aastaga. Korterite uusmüügi tempo on märkimisväärselt langenud, mistõttu on uute arendusprojektide käivitamine nii kontserni poolt kui Balti turul tervikuna oluliselt aeglustunud. See omakorda tähendab järgmisel paaril aastal vähem valmivaid arendusprojekte ja müüdavaid kortereid.

Ehitusfaasis olevatest korteritest ligikaudu 40% oli kaetud eelmüügi lepingutega. Suuremad korteriarendusprojektid olid Uus-Veerenni, Noblessneri ja Lahekalda Tallinnas, Erminurme Tartus, Viesturdārzs, Mežpilsēta ja Magnolijas Riias ning Vilnelės Skverai Vilniuses.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

 • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
 • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
 • Hoonete ehitus
 • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega