Liigu sisu juurde

Kiviõli Keskkool sai väreluseta ja õige tooniga valgustuse ning väiksemad elektriarved

Onnineni müügiinsener Vladislav Kuzmenkov Kiviõli Keskkooli uute valgustitega klassiruumis. Foto: Onninen

Kiviõli Keskkool on Ida-Virumaa suurim kool, mille klassiruumid vajasid kaasaegseid valgusteid. Selleks, et tagada sobilik õpikeskkond peab õpilastel olema piisavalt hele, värelusvaba ja õige tooniga valgustus. Onnineni abiga leiti koolile sobiv valguslahendus.

Juba lähteülesande saamisel oli Onninenil teada, et selles projektis võiksid sobida SG Armatureni uus Ecoline’i valgustite seeria, mis sobib väga hästi just õpperuumidesse ja muudesse avalikesse hoonetesse. 

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Millist valgust on koolides vaja?

Õigesti valitud valgustus suudab parandada keskendumisvõimet, vähendada silmade väsimust ning tõsta meeleolu. Koolikeskkonnas on eriti tähtis tagada, et õpilastel ja õpetajatel oleks optimaalne õpikeskkond. Sellepärast tuleb valgustuse planeerimisel arvesse võtta nii valguse intensiivsust, värvsustemperatuuri kui valgustite kvaliteeti.

Üldiseks klassiruumide valgustustasemeks soovitatakse vähemalt 500 luksi. Kohtades, kus toimub täpsem töö, nagu joonestamisel, laborites ja kunstiklassides, võib vajalik olla isegi kõrgem valgustustihedus, alates 750 luksi. 

Eelistatakse neutraalset valgust (4000 K), mis aitab hoida keskendumist ja tähelepanu. 

Valgustus peab olema värelusvaba. Värelus võib põhjustada silmade väsimust, peavalu ja üldist ebamugavustunnet. Tänapäevased kvaliteetsed leedvalgustid, sealhulgas Kiviõli Keskkooli paigaldatud valgustid, ongi värelusvabad, pakkudes stabiilset ja ühtlast, silmadele vähem koormavat valgust.

Mis oli ja mis tuli asemele?

Varem olid Kiviõli Keskkoolis kasutusel vanad 2×58 W korpuses luminofoortorud. Need võisid oma vilkumisega silmi häirida ja tarbisid ka üsna suurel hulgal energiat. Lisaks sisaldavad nüüdseks Euroopa Liidus impordi- ja tootmiskeelu all olevad luminofoorlambid mürgist elavhõbedat, tekitavad töö käigus häirivat üminat, need on energiakulukad ning ebatõhusad ja iga sisse-väljalülitus lühendab lambi eluiga.

Luminofoortorudega valgustid asendati oluliselt säästlikumate ja silmasõbralikumate uute 32 W leedvalgustitega, mis annavad koolile varasemaga võrreldes ligi 80% energiasäästu! Suure koolimaja puhul on nii suur energia kokkuhoid märkimisväärse rahalise mõjuga. Parima valgustuslahenduse leidmiseks tehti ka spetsiaalses valgustuse projekteerimise tarkvaras Dialuxis vajalikud valgusarvutused. 

Kiviõli Keskkoolis kasutatud valgusti.Foto: SG Armaturen

Projektis kasutatud uute valgustite tootja SG Armaturen on Norra perefirmaga, mis valmistab kvaliteetseid valgusteid ja nendega seotud seadmeid. Tooted on nutika disainiga, lihtsad paigaldada ning konkurentsivõimelise hinnaga.

Koolipere jäi rahule

Pärast klassiruumi renoveerimist kooli külastades kuulsid paigaldajad õpetajatelt uue valgustuse kohta vaid kiitvaid kommentaare. Vana tehnoloogiaga luminofoorvalgustite vahetamine uute leedvalgustite vastu andis palju parema ja silmasõbralikuma valgustuse ning aitas säästa raha.

Kvaliteetse valgustuse tagamine koolides ja avalikes ruumides on mitmetahuline ülesanne, mis nõuab hoolikat planeerimist ja kaasaegsete tehnoloogiate kasutamist. Kiviõli Keskkooli projekt on hea näide sellest, kuidas tänapäevased valgustuslahendused võivad tuua kasu nii rahaliselt kui ka inimeste heaolu seisukohalt.

Milliseid valgusteid kasutati?

Kiviõli Keskkoolis võeti valguslahenduses kasutusele EcoLine 1200 leedvalgusti.

  • Võimsus: 32 W
  • Valgusvoo tugevus: 4120 lm
  • Tõhusus: 129 lm/W
  • Värvustemperatuur: 4000 K
  • Eluiga: L80/B20 >100 000 tundi, L90 >50 000 tundi

Allikas: SG Armaturen

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega