Loomuliku ja kunstliku valguse kombineerimine aitab tagada ruumides tootlikkuse ja mugavuse
Valgus mängib võtmerolli inimese heaolus, produktiivsuses ja mugavuses. Hästi kavandatud ja juhitud valgustuslahendus aitab inimestel end paremini tunda ja olla produktiivsem.
Loomuliku ja kunstliku valguse nutikas kombineerimine loob tasakaalustatud valguskeskkonna, mis toetab töötajate heaolu ja tootlikkust. Päevavalguse maksimaalne ärakasutamine vähendab energiakulu ja loob meeldivama töökeskkonna, samas kui kunstlik valgustus asendab seda pimedatel perioodidel või akendeta aladel.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
“Kui aknast paistab sisse päevavalgus ja tegu on näiteks kontorihoonega või kooliga, kus töötasapinnal on tarvis 500 luksi, siis ei pea seda nõutud valgustustihedust kogu ulatuses tagama elektrivalgusega, sest vastasel juhul tekib suure tõenäosusega ülevalgustus,” selgitas Onnineni valgustuse tootelahenduse juht Taavi Hallikma. “Seepärast on mõistlik ruumi selles osas, kus välisvalgus ruumi valgustatuse tagab, kunstvalgus automaatselt alla dimmerdada või välja lülitada.”
Avatud kontoriruumidega büroode puhul liikumise pealt Hallikma hinnangul väga suurt säästu ei tule, küll aga võib sääst tulla valgustuspõhisest juhtimisest, mis arvestab ka sellega, et valgustite poolt välja antav valgusvoog väheneb vaevumärgatavalt, aga kindlalt iga aastaga.
Selleks, et tagada valgustusnõuete täitmine ka valgustite eluea lõpus, on vaja alguses valgustus üle dimensioneerida. Üledimensioneerimine toob aga sisuliselt kaasa energia raiskamise, mida saaks valguspõhise juhtimisega vältida, valgustid alguses alla dimmerdades ja lastes valguspõhisel juhtimisel aja möödudes automaatselt võimsust lisada, et tagada vajalik valgustustihedus.
Mugava valgustuslahenduse jaoks tuleb läbi mõelda ka valgustite valik ja paigutus. Valgustuse ühtluse ja räiguse määrab suuresti see, millised valgustid on ruumi valitud, aga ka hästi valitud valgustitega saab luua ebamugava keskkonna, kui valgustid paigutada valesti ja ilma, et arvestatakse seda, mida ja kus ruumis tehakse.
Juhitava lahenduse korral on vahel võimalik ka kehva valgustuslahendus läbi juhtimise talutavaks muuta. Pigem tasub kehva lahenduse tegemist vältida, seda saab teha kaasates valgustusinsener.
Läbi mõtlemata või halvasti tehtud lahenduse nõuetega vastavusse viimine võib tähendada kogu lahenduse nullist uuesti tegemist ja seetõttu ka topelt kulu. Nõuetele mittevastav valgustuslahendus langetab tööviljakust ja motivatsiooni ning rikub töötajate silmi tekitades seeläbi ettevõttele saamata jäänud tulusid ja kaudseid kulusid.