Liigu sisu juurde

Rahvusvahelise arhitektuurivõistluse žürii valis Turisti poe asemele kerkiva kõrghoone kavandi

Arhitektuurikonkursi võitis Prantsuse arhitekti Marcelo Joulia arhitektuuribüroo Naço ning Eesti arhitektuuribüroo Eek & Mutso Arhitektid ühistöö "Lumière", mis tähendab prantsuse keeles valgust.Foto: Naço Architectures

Žürii valis rahvusvahelise arhitektuurivõistluse käigus välja Tallinna südalinnas aadressile Tartu maantee 17 rajatava uue kõrghoone kavandiks Prantsuse ja Eesti arhitektide ühistöö “Lumière”.

Arhitektuuri ideevõistlusel avaldas soovi esitada oma nägemuse 87 arhitektuuribürood ja -meeskonda nii Eestist kui ka kaugemalt.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Konkursi žürii valis esimesest voorust edasi kaheksa pakkujat, kelle esitatud tööde seast nimetati parimaks Prantsuse arhitekti Marcelo Joulia arhitektuuribüroo Naço ning Eesti arhitektuuribüroo Eek & Mutso Arhitektid ühistöö “Lumière”, mis tähendab prantsuse keeles valgust.

Hoone koosneb elupindadest, äripinnast ja avaliku otstarbega ruumidest, kuhu tulevad näiteks kohvik, restoran ja kunstigalerii ning wellness-keskus. Hoone keskel asub linnaelanikele avatud panoraamvaatega platvorm.

Kuna piirkonna kõrghoonete teemaplaneering lubab rajada kuni 130 meetri kõrguseid hooneid, siis kasutasid kõik võistlusel osalenud arhitektid oma kavandites seda piiri. Võidutöö on kavandatud maapinnast 125 meetri kõrguse hoonena. Tegu on samas suurusjärgus kõrgusega võrreldes Maakri piirkonna teiste olemasolevate ja kavandatavate kõrghoonetega.

Žürii on tulemusega rahul

Ideevõistluse žürii liige, endine Eesti Arhitektide Liidu juht Ülar Mark sõnas, et kõrghoonete ehitamiseks on Tallinnas planeeritud Maakri kvartal, kuhu võiks sobida ka kõrgemad hooned. “See peab olema põhjendatud funktsiooni ja Tallinna linna silueti seisukohalt. Võidutöö puhul on kõrgus õigustatud. See ei ole suletud äritorn, vaid on avatud linnaelanikele,” rääkis ta.

Vaade hoonele Politseiaia kohalt.Foto: Naço Architectures
Vaade Liivalaia tänavalt.Foto: Naço Architectures
Sisevaade.Foto: Naço Architectures
Elamispind.Foto: Naço Architectures

“Võidutöö toob juurde mitmeid tänavaruumi rikastavaid funktsioone nagu kunstigalerii, sündmusruumi, kohvikud ja restoranid,” kommenteeris Tallinna strateegiakeskuse arhitekt-linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer. “Samuti lisab see rohelust Viiralti tänavale ja ühendab ümberkaudseid linna piirkondi, toob Maakri kvartalit, Tallinna Jaani Seegi kirikut ja Politseiparki teineteisele lähemale, mis senimaani on jäänud eraldatuks.”

Žürii esimehe Andrus Väärtnõu sõnul arvestab valitud töö konkursi lähteülesande ja visiooniga luua hoone, mis väärtustab nii linnapanoraami kui ka -keskkonda. “Sellest hoonest kujuneb kindlasti linna maamärk, kvaliteetne elukeskkond ja uus populaarne sihtkoht nii linnaelanikele kui ka väliskülalistele,” rääkis ta. “Oleme konkursi tulemusega rahul: projekti vastu näitas huvi erakordselt palju arhitekte. Esitatud visioonide tulemusena saime laia spektri lahendusi, mille seast valis žürii parima. Esimest korda soovisid arhitektuurikonkursil osaleda rahvusvaheliselt mainekad bürood, keda meie piirkond ei ole varem kõnetanud.”

Võidutöö rikastab ümbruskonda

Arhitektuuribüroo Naço asutaja Marcelo Joulia on maailmas loonud hooneid, hotelle ja restorane näiteks Pariisi, Dubaisse, Shanghaisse, Buenos Airesesse. Joulia sõnul täiendab uus hoone Tallinna siluetti ja ühendab looduse linnaeluga. “Lumière’i disainis on kaks sammast: keskkond ja innovatsioon, milles peegeldub meie pühendumus jätkusuutlikumale eluviisile,” märkis ta. Arhitekti sõnul eristub see teistest hoonetest voolujoonelise vormi poolest, mis on inspireeritud linnaarhitektuuri ümaratest vormidest ja vanalinna kindlusmüüri tornidest. Hoone tuleb heledates toonides, mis on omakorda inspireeritud Eesti loodusest, virmalistest, peegeldusest merel ja lumel. “Nagu nimigi ütleb, lisab see kõrghoone valgust nii linna panoraamile kui ka sära inimeste igapäevaellu,” lisas Joulia.

“Püüame igasse projekti panna selle miski, mis eristab lahendust senitehtust,” rääkis võidutöö kaasautor, arhitektuuribüroo Eek & Mutso asutaja ja arhitekt Madis Eek. Tema sõnul oli kõrghoone arhitektuurivõistlus koostöös rahvusvaheliste arhitektidega Eesti büroo jaoks erilise tähtsusega. “Koht on meile tuttav, teisel pool Tartu maanteed on esimene meie büroos loodud hoone – 1998. aastal valminud Tornimäe maja.”

Ideevõistluse võitja valis välja žürii, kuhu kuulusid mainekad arhitektid. Žürii koosseisu moodustasid Eesti Arhitektide Liidu liikmed Ülar Mark, Risto Parve ja Siiri Vallner, Tallinna strateegilise planeerimise teenistusest arhitekt Jaak-Adam Looveer. Samuti kuulusid žüriisse tellija esindajad Andrus Väärtnõu, Urmas Past ja Hannes Roosaar.

Teise koha pälvis rahvusvaheliselt tuntud büroo Gensler ja Eesti büroo Arhitekt 11 koostööprojekt.

Kolmanda koha saavutas Eesti ja rahvusvaheliste büroode ühisprojekt „Heaven 17”, mille autorid on Alver Arhitektid ja Studio Woodroffe Papa koostöös büroodega Whitby Wood, XCO2 ja Studio Weave.

Piirkonda arendavad koostöös Elon OÜ ja OÜ Viis Veeringut.

Uus hoone kerkib kunagise valuutakaupluse Turist asemele. Hoone võeti 2011. aastal arhitektuurimälestisena kaitse alla, kuid omanik kaebas otsuse kohtusse ja võitis.

Turisti maja valmis 1982. aastal ja selle arhitektid olid Peep Jänes ja Henno Sepmann.

Kaupluse “Turist” makett.Foto: Martin Siplane

Turisti poest mõnesaja meetri raadiuses asub veel kaks Jänese projekteeritud hoonet, mille lammutamist omanikud plaanivad:

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.