Liigu sisu juurde

Stockmanni kaubamaja hoone omanik soovib selle lammutada ja asemele ehitada kaks tornmaja

Teine etapp Tartu maantee ja Liivalaia ristmiku poolt.Foto: Maakri Holding

Eelmisel nädalal esitas Stockmanni kvartalit omav kinnisvaraarendaja linnale avalduse algatada detailpaneering, mis lubaks kaubamaja ja selle parkimismaja asemele ehitada kaks 37korruselist kõrghoonet.

Arendaja esitatud seletuskirjas seisab, et lahendus on kavandatud kahes etapis, et mitte korraga lammutada kogu olemasolevat hoonestust.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress
Esimene etapp: parkimismaja asemele kerkib uus parkimiskorrustega kõrghoone ja osa alast muutub haljastatud linnaväljakuks.Foto: Maakri Holding

Esimese etapina tahab arendaja lammutada Stockmanni parkimismaja ja rajada selle asemele äri- ja eluruumidega tornhoone, mille alumistele korrustele on planeeritud parkimine. Hoone kõrvale peaks tekkima uus linnaväljak.

Teises järgus on plaanis Stockmanni kaubamaja hoone asemele rajada ärikeskus koos sinna kuuluvate kaubandus- ja kontoripindadega. Uus maht võimaldab tekitada jalakäijatele sihi Maakri tänava ja Lastekodu tänava vahele.

Planeeringuga säilitatakse 19. sajandist pärit kahekorruseline tellistest tööstushoone, kus praegu asub Worklandi koostöötamiskeskus, ning Liivalaia tänava pool paiknev ajalooline korsten.

Hoote omava aktsiaseltsi Maakri Holding juhatuse liikme Sten Pisangi sõnul on Maakri kvartal viimastel aastatel oluliselt muutunud, kuid linnaelanike liikumismugavus selles piirkonnas vajab veel tähelepanu. Tulevikus soovitakse ühendada kvartalis asuvad ärid paremini tänava tasandiga ja luua kõrgemate hoonete abil rohkem liikumisruumi, kavandades samal ajal ka 15 protsenti krundist haljastusele. “Soovime luua uue linnavärava, ehitada keskkonnasäästlikke kõrghooneid, parandada üldist keskkonda ning tihendada linnaruumi,” ütles Pisang.

Pisang nentis, et detailplaneeringu kinnitamiseni võib minna väga positiivse stsenaariumi korral mõned aastad, aga on näiteid, kus on läinud kümme või enam aastat. “Meie eesmärk on kinnistule tekitada pikaajaline arenguplaan, mida saaks etapiviisiliselt ellu viia,” rääkis ta. “Seni soovime aga keskenduda sellele, mida me saame ise teha ehk võimaluste piires kaasajastada praegust keskust nii hästi kui võimalik koostöös meie partneritega.”

Arendajal on praegu käsil põhjalik ümberehitus kaubamaja viiendal korrusel, et avada seal järgmise aasta esimeses kvartalis Medicumi pere- ja eriarstiabi ning taastusravi teenuseid pakkuv heaolu- ja tervisekeskus.

Viru Keemia Grupi omanikega seotud investeerimisfirma ostis Stockmanni kaubamajad Tallinnas ja Riias ligikaudu 87 miljoni euro eest kahe aasta eest, 2021. aasta lõpus. Stockmann müüs kinnisvara, et saadud rahaga vähendada võlakoormat, aga jäi mõlemas linnas hoonete ankurentnikuks.

Stockmanni tegevjuht Marge Türner ütles, et uus omanik on detailplaneeringu koostamisel järginud samu põhimõtteid, millega Stockmann seda alustas. “Eesmärk on kasutada ära Maakri kvartali hea asukoht ning tiheda asustusega Liivalaia tänava potentsiaal ja luua kinnistule järk-järguline pikaajaline arenguplaan,” ütles ta.

Võit läks jagamisele Kadarik Tüür Arhitekid ja Arhitekt11 vahel

Maakri kvartali kinnistu detailplaneeringu algatamisele eelnevalt korraldati rahvusvaheline arhitektuurivõistlus leidmaks kinnistule parim lahendus. Arhitektuuribüroodele oli etteantud tingimus, et kvartali arengut peab olema võimalik viia ellu kahes etapis, mis võimaldaks arendustegevuste vältel järjepidevalt kaubanduse ja teenuste pakkumisega jätkata.

Konkursi esikoht läks jagamisele kahe kavandi vahel. Võitjateks kuulutati:

  • Kavand “Delta Steer”, mille esitas Kadarik Tüür Arhitektid (arhitektid Ott Kadarik, Mihkel Tüür, Marleen Stokkeby, Kaarel Künnap, Aleksandr Špakovm, Linda Li Arro ja Mats Põllumaa).
  • Kavand “Flow”, mille esitas Arhitekt 11 (arhitektid Joanna Kordemets, Sander Aas, Aaron Renser, Illimar Truverk ja Janar Toomesso).
Kavand “Delta steer”, mille esitas Kadarik Tüür Arhitektid.Foto: Kadarik Tüür Arhitektid
Arhitekt11 nägemus uueneva kvartali esimesest etapist.
Arhitekt11 nägemus uueneva kvartali esimesest etapist.Foto: Arhitekt11

Žürii liikme, arhitekt Oliver Alveri hinnangul annavad võidutööd ette suuna piirkonna edasiseks arenguks – luua jalgsi liikujatele kvaliteetne linnaruum ja avada Maakri tänava siht. “Kavandatud lahendus loob tänase parkimishoone asemel atraktiivse lõuna- ja õhtupäikesele avatud avaliku linnaväljaku, tuues väärikalt esile ka täna parkimismaja tagahoovis oleva ajaloolise punastest tellistest Maakri 25 hoone,” ütles Alver

Žürii liikme, arhitekt Siiri Vallneri sõnul loob võistluse tulemusel kavandatav lahendus mahuliselt liigendatud hooneosadega mitmekesise ja atraktiivse kesklinnaliku avaliku ruumi. Tema hinnangul on Lastekodu tänava jalakäijate telje potentsiaal kavandatud lahenduses hästi arvesse võetud, tagades inimesi selgelt läbi kinnistu edasi suunava läbipääsu Maakri tänava suunas.

Maakri 2.0 visiooni, arhitektuurivõistluse lähteülesande ja võistluse korralduse aitas läbi viia What If ruumiagentuur.

Võistlusel osales kaheksa bürood Eestist ja välismaalt. Võistluse žüriisse kuulusid volitatud arhitekt-eksperdid Siiri Vallner, Inga Raukas, Maarja Kask, Tallinna linnaplaneerimiseameti juhataja asetäitja ning volitatud arhitekt-ekspert Oliver Alver, kinnistut omava Maakri Holding AS juhatuse liige Sten Pisang, ettevõtte nõukogu liige Elar Sarapuu ja osaniku esindaja Priit Seeman.

Algatamisettepaneku koostamisel on arvestatud arhitektuurivõistlusel parimateks hinnatud töid.

Stockmann ehitas Tallinna kaubamaja 1996. aastal esialgu kahekorruselisena ja laiendas selle 2000. aastal viiekorruseliseks. Stockmanni Tallinna kaubamajas on 22 980 ruutmeetrit liisitavat netopinda.

Uue planeeringuga peaks hoonete brutopindala kasvama 59 123 ruutmeetrile.

Stockmanni Tallinna kaubamaja arhitekt on Peep Jänes (esimene ehitusjärk koos Piret Voorega, teine ehitusjärk koos Indrek Suigusaarega).

Stockmanni kaubamajast 500 meetri raadiuses asub kaks Jänese projekteeritud hoonet, mille lammutamiseks pole omanikel enam juriidilisi takistusi:

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.