Liigu sisu juurde

Rand ja Tuulbergi juht Tambet Tasuja armastab tööl lühidat juttu ja konkreetsust

Tambet Tasuja pole enda sõnul karjääri jooksul kordagi tundnud, et hommikul ärgates ei tahaks minna platsile, kontorisse või kliendiga kohtuma.Foto: Erakogu

Pool aastat Eesti üht suurimat ehitusfirmat Rand ja Tuulberg juhtinud Tambet Tasuja räägib oma karjäärist; sellest, kuidas ta jõudis arusaamiseni, et pikk jutt töös tingimata tulemust ei too ning selgitab, miks ettevõte vahetas värskelt graafilise identiteedi.

Mis oli teie esimene töökoht?

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Isaga mängisime malet ja meil oli selline kokkuleppe, et kui on viik, siis saan viis krooni ja kui minu võit, siis kümme krooni. Võidukas olin ma mäletamist mööda ainult kahel korral, aga viiki õnnestus tihedamini mängida.

Esimene palgaline töö oli ehitusettevõttes OÜ Tevo pärast keskkooli. Seal tegelesin ma kõikvõimalike abitöödega, alates kraavi kaevamisest, lõpetades kipsitööde ja lammutustöödega.

Ütleks, et sealt sai ülikooli sisseastumisel ootus teoreetilise poole omandamiseks hoopis teistsuguse väljundi ehk teisisõnu, kas ja mida ehitussektoris teha tahan.

Mäletan, et oli ka selliseid töid nagu Elva ringliiklussõlme ehitustööd, kuhu üks sõbrapoiss kutsus mind muruvaipa paigaldama.

Ma enda lolli peaga unustasin esimesel tööpäeval maha ka veepudeli, aga oli lõõmav juulikuu päev. Sain küll sõpradelt lonksukese vett, aga kui jalgrattaga õhtul kodu poole sõitsin, siis mõtlesin, et järgmine päev sinna tööle enam ei lähe. See oli ikka väga ränk.

Kuidas nägi välja teie teekond juhi kohani?

Eks see tegelikult hakkaski sellest pihta, et olen teinud olenemata positsioonist enda tööd kirglikult ja eesmärgipäraselt. Töö tegemisel tuleb olla vastavas ajahetkes ja keskenduda just nendele tegevustele, mis sul parasjagu käsil on. See, et kunagi olen vastavas positsioonis või hoopis teistsuguses positsioonis ja ülehomme president, siis seda ma tegelikult ei ole mõelnud.

Ma pigem võtsin seda ülesannet, mis mulle anti — oli see kraavikaevajana, objektijuhina või projektijuhina — hingega ja täie tõsidusega. Ju see märkamine tuligi kõrvaltvaatajate pilgust.

Lisaks ka see, et AS-s Rand ja Tuulberg Grupp olen olnud ligi 15 aastat. Eks see tee on tegelikult olnud ju võrdlemisi pikk ja seda tõestusaega, mis on selle perioodi jooksul olnud, on tegelikult ju võrdlemisi palju.

“Nagu öeldakse, et usalduse võitmiseks läheb aastaid.”

Tambet Tasuja

Meie grupis on võtmetähtsusega juhid kasvanud meie enda töötajaskonnast. Nagu öeldakse, et usalduse võitmiseks läheb aastaid. Meil on ettevõttes küll valdavalt erinevate perenimedega isikud, kuid mina nimetan Ehitusfirma Rand ja Tuulberg AS-i pereettevõtteks. Enda argipäevasest ärkvelolekust ja mõttefaasis kõige aktiivsema aja veedame ju enda töökaaslastega.

Mis seal salata, raske on kohati ära määrata või fookust hoida, et kumb pere on esimesel kohal. Aga sellepärast ma ise ütlengi, et tööõhkkond peabki olema selline, et sul on hea olla. Ja see, kui sa oled juba ikkagi 15 aastat ühes perekonnas olnud, siis peab ikka midagi meeldima.

Millest on tingitud eelseisev Rand & Tuulberg brändivärskendus? Märk uue ajastu algusest?

Inimene ja ettevõte tahab ju päeva lõpuks ka natuke edev olla. Tooksin võrdluse: kui sa seitse aastat tagasi ostsid ühe särgi, siis kaua sa sellega käid. Mingil hetkel see kulub ja muutub juba igavaks. Tahaks mõnikord valgemat särki kah kanda.

Rand ja Tuulbergi uuenenud firmagraafika ehitusobjektil Narvas.Foto: Rand ja Tuulberg

“Tahaks mõnikord valgemat särki kah kanda.”

Tambet Tasuja

Mis seal salata, meie brändingu muutuseks on olnud ka meie uus juhatus. Ehk meil on ettevõttes vahetanud ju enamus juhatusest ja sellega seoses oli õige hetk ka tegeleda brändinguga.

Tambet Tasuja.Foto: Silver Gutmann

Millest koosneb teie tavapärane tööpäev?

Minul tavalist tööpäeva tegelikult ei ole. Mul on nädala jooksul paika pandud enda jaoks graafik, millistel päevadel ma midagi teen, kus koosolekul või nõupidamisel ma olen. Aga kindlasti tuleb nädalasse jätta ka sisse nii-öelda võimalikud augud, jooksvate küsimuste lahendamiseks.

Ma panenpaika nädala pidepunktid — päeva kohta keskmiselt kolm — ja ümber nende pidepunktide hakkan koondama päevategevusi. Kindlasti on ka tulekahjusid, millega tuleb tegeleda koheselt.

Peab olema väga organiseeritud enda ajajuhtimise suhtes. Minu moto pigem on see, et kui sa teed midagi tööalaselt, siis tee seda lühidalt, konkreetselt, korrektselt. Siis ei pea sa seda ülesannet tegema mitu korda.

“Kui me ei istu köögis kohvitassi taga, siis suhtleme üksteisega lühilausetega ja konkreetselt asjast rääkides.”

Tambet Tasuja

Ehitusfirma Rand ja Tuulberg AS-i juhina olen ma täna töötanud ligi kuus kuud ja esimestel üldkoosolekutel hõikasin ma selle välja, et kui me ei istu köögis kohvitassi taga, siis suhtleme üksteisega lühilausetega ja konkreetselt asjast rääkides. See on minu meelest tähtis, et kasutada tööaega võimalikult produktiivselt.

Eelmises elus olin ma seitse aastat R&T grupis oleva Savekate juhataja ja seal ma analüüsisin inimeste telefoniga rääkimise aega. Üritasin aru saada, kas selle rääkimise taga on ka mingit tulemust.

Eks see hakkab persoonist pihta. Mõnele meeldib ülesandeid jagada pika sissejuhatuse ja pika kokkuvõttega. Võib-olla mõnes olukorras on see hea, aga laias pildis ma ei täheldanud, et kümme korda kauem telefoniga rääkinud töötaja tulemus oleks olnud kümme korda parem.

Milline on olnud teie pikim tööpäev ja miks see nii pikaks venis?

Üldjuhul need tööpäevade venimised on tingitud meeskonnast või minust endast pahatihti, järelikult on jäänud mul midagi tegemata. Ajaloos kõige pikem tööpäev kestis mitu ööpäeva. See oli seotud ühe hüdrotehnilise apsakaga või lahendamata küsimusega. Saime selle üritusega ka ajalehte, kahjuks negatiivses foonis. Kes positiivses foonis sind ikka ajalehte kutsub? Ikka negatiivset on millegipärast huvipakkuvam lugeda. Ma võin öelda, et see tööpäev kestis 72 tund jutti.

Tööisu see ära ei võtnud?

Oma karjääri jooksul mul ei ole tekkinud sellist tunnet, et ma hommikul ärgates ei taha minna platsile või kontorisse või kliendiga kohtuma. Ma olen alati näljane.

Mis on olnud senine kõige suurem ehitusobjekt?

Kõige suurem ehitis rahalises mahus on olnud Maarjamõisa Kliinikumi esimene ehitusjärk. Kõige ajamahukam minu jaoks on olnud Ämari Lennubaasi ehitus, kus meil oli võimalus järjestikku päris mitmeid rajatisi ja hooneid püstitada.

Maarjamõisa Kliinikumi esimene ehitusjärk.Foto: Rand ja Tuulberg

Mis on olnud suurim ärialane või tööalane õnnestumine?

Siin ei ole küsimustki: see on moodustatud meeskond, mille najal ettevõte areneb. Meeskond on see, kellega me seda tööd teeme. Sul võib olla väga äge ralliauto, aga kui sinna rooli panna Tambet, siis pole selle autoga suurt midagi teha. Kui panna selle auto rooli Ott Tänak, siis on sellest ilmselt oluliselt rohkem kasu.

Mis on olnud senise karjääri olulisim õppetund?

Kindel on see, et mitte miski pole kindel.

Ehk kui võtta müügiaspektist, siis enne, kui allkirja pole, pole lepingut. Enne, kui allkirja pole, pole diili.

“Kindel on see, et mitte miski pole kindel.”

Tambet Tasuja

Situatsioon, et reedel lüüakse käed ja esmaspäeval kirjutatakse alla mõne muu tubli töövõtjaga. Neid olukordi on ikka olnud. See, kuidas ise oleks pidanud käituma vastavas olukorras, eks seda saab siis analüüsida ja käituda järgmisel korral vast teisiti. Kuid, pahatihti kui oleks samas situatsioonis, siis suure tõenäosusega käituks samamoodi.

Kui suure osa teie tööpäevast moodustab klientidega suhtlemine?

See suurusjärk on 20 kuni 40 protsenti. Mulle meeldib uute inimestega tutvuda ja nendega suhelda. Meie ümber on väga ägedaid persoone. Ja mulle meeldib ka see, et uued inimesed võtavad minuga ise ühendust. Ma olen tavaline inimene, väikelinnast Elvast.

Mis on ehitussektori juures parim?

See, et ei ole kaht ühesugust päeva. Sa koguaeg liigud vastavalt sellele, kuidas liiguvad sinu ümber mingid muud osakesed. Sa pead arvestama alati mingisuguse kõrvalise muutujaga — sõda, Covid ja nii edasi. Kriisisituatsioon paneb mõtlema ja leidma võimalikke lahendusi.

Mis on ehitussektoris töötamise juures negatiivset?

Ei ole kunagi kaht ühesugust objekti ega ühesugust olukorda. Kohati võib-olla ongi ebameeldiv see, et sa pead kohanema koguaeg selliste teistsuguste ja võõraste situatsioonidega. Mugavam on olla olukorras, kus oled varem olnud.

“Mis seal salata, üritame õppida teiste vigadest, aga pahatihti läheb nii, nagu ikka ja tuleb õppida oma vigadest.”

Tambet Tasuja

Ei saa öelda peeglisse vaadates, et me kogu aeg käitume kõige korrektsemalt. No ei käitu. Kindlasti ongi see inimese loomus, et tuleb ka enda valesti öelduga või tehtuga võtta vastutust. Vabandada, korrigeerida enda tegevust, see ongi edu ja arenemise valem. Mis seal salata, üritame õppida teiste vigadest, aga pahatihti läheb nii, nagu ikka ja tuleb õppida oma vigadest.

Milliseid Eesti ehitusettevõtteid võiks teistele eeskujuks tuua?

See küsimus suunaks justkui sinna poole, et peaks kiitma suuremaid ettevõtted, kes on majanduslikult edukad, inimeste koosseisu kohalt tublid ja eeskujulikud.

Aga ma ise ütlen, et just vastupidi — meie ümber on tegelikult ju oluliselt rohkem väikeettevõtjaid, mikroettevõtteid, kes minu mõistes on ülimalt tublid. Nad on väga efektiivsed, kohati peavadki olema, sest muidu nad ju ellu ei jääks.

Kas konkurentidelt on ka midagi õppida?

Midagi kindlasti, on see siis mõni programmijupikene või mingisugune tegevus, mida keegi teine kusagil teeb. Minul ei ole kahju teistele ehitusettevõtetele öelda seda, mida meie teeksime antud olukorras teisiti.

Mida ennustaksite ehitusvaldkonna lähitulevikuks?

Ennustuse võtmesõna on see, et ennustus ei peagi täppi minema. Ennustus on inimese subjektiivne emotsionaalne ajend antud ajahetkel. Seega ma ise ütlen, et suund on ikkagi ülespoole, pole küsimustki. Olukord on lihtsalt teistsugune kui varem ja sellega tuleb kohaneda.

Kuidas eelseisvate probleemidega toime tulla ja neid ennetada?

Kõige parem areng, kõige parem muutus ja kõige parem tegevus on seotud jällegi meeskonnaga. Kui ma arendan ennast, kui me arendame meeskonda, siis kõikvõimalikke lööke on oluliselt lihtsam vastu võtta. Ehk meeskond peab olema tugev — see ongi kõige parem ettevalmistus. Raskustest saad sa üle ikkagi tänu meeskonnale.

“Raskustest saad sa üle ikkagi tänu meeskonnale.”

Tambet Tasuja

Loomulikult igasuguste riskianalüüside tegemine on kindlasti tähtis, et ei tuleks mingisugused situatsioonid üllatusena.

Leian, et Eesti ehitusfirmad ei pea olema Eesti territooriumil üksinda. Meid on siin oluliselt rohkem kui üks või kaks. Tegutsegem turul nii, et see oleks rajatud püsima.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.