Liigu sisu juurde

Restate soovib Kristiine ja Mustamäe piirile ehitada kolm 11korruselist büroohoonet

Vaade planeeritavale alale.Foto: KOKO Arhitektid

Kinnisvaraarendaja Restate on Kristiine linnaosas, Laki tänaval asuva tootmiskompleksi ümberehitamiseks teinud taotluse algatada detailplaneering, millega firma soovib hoonete mahu neljakordistada ja rajada kolm üheteistkordset büroohoonet.

Planeeritav ala hõlmab Kristiine ja Mustamäe linnaosade piiril asuvat Laki tn 16 kinnistut ning osaliselt linnale kuuluvaid transpordimaid. Ala suurus on 4,9 ha.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Arendaja esindaja Allan Kool ütles, et neil on plaanis 14 000ruutmeetrise kompleksi pindala kasvatada enam kui neli korda 60 000 ruutmeetrile. Detailplaneeringu algatamise ettepaneku tegi arendaja linnale septembri lõpus. 

Praegu planeeritaval alal asuvad hooned.Foto: MAA-AMET, KALDAEROFOTO 28.04.2022

Taotluses on kirjas, et planeeringu eesmärk on kaasajastada ettevõtlus- ja tootmispiirkonna hoonestust ja kasutust ning tagada sellega erinevate töökohtade ja ettevõtluse areng piirkonnas, aga luua ka võimalused alal puhke- ja sportimisega tegelemiseks.

Vaade linnulennult Ehitajate tee suunas.Foto: KOKO Arhitektid

Arendaja soovib väärtuslikuma hoonestuse renoveerida ja uuesti kasutusele võtta, aga kavandab sellele lisaks kuni 11korruseliste büroohoonete rajamise. Kaks bürootorni paikneks Kadaka tee sihil ning kolmas torn ala põhjaosas.

Vaade Laki tänava ja Kadaka tee ristmikult.Foto: KOKO Arhitektid
Lammutatatav maht.Foto: KOKO Arhitektid
Uued 11korruselised kontoripinnad.Foto: KOKO Arhitektid
Äripind olemasoleva hoone kohal.Foto: KOKO Arhitektid

Taotluses on kirjas, et ala paikneb väljakujunenud äri- ja tootmispiirkonnas. Lähim elamupiirkond on ligikaudu 400 meetri kaugusele jääv Veskimäe asumi pereelamute piirkond.

Detailplaneeringuga jagatakse krunt kolmeks

Detailplaneeringuga soovib arendaja kolme krundi moodustamise, kuid säilitab samas võimaluse ka kinnistu ühtse tervikuna arendamiseks. Arendaja selgitab taotluses, et kruntide moodustamine võimaldab ala arendamist etapiviisiliselt. Juhul kui ala arendatakse välja ühes etapis, puudub vajadus Laki tn 16 kinnistut jagada, mistõttu jätab planeering alles võimaluse moodustatavate kruntide liitmiseks. See vajadus täpsustub ehitusprojekti koostamisel. 

Kinnistu jagamise ettepanek.Foto: KOKO Arhitektid

Ala liiklusskeem võimaldab luua lõunaosasse kompaktse haljasala, mis loob ühtse terviku Laki tänava ja Kadaka tee ristumisala haljastusega.

Rohealad.Foto: KOKO Arhitektid
Vaade pargile.Foto: KOKO Arhitektid
Vaade pargist.Foto: KOKO Arhitektid

Parkimine on kavandatud õuealale ja parklatesse hoone mahus. Õueala parkimiskohad on liigendatud haljastusega.

Parkimine on lahendatud parkimisplatsidega, mis on haljastusega liigendatud, ja kahe parkimismajaga.Foto: KOKO Arhitektid

Olemasoleva ning kavandatud hoonestuse seob tervikuks madalam, ühekorruseline hoonemaht. 

Vertikaalseid mahte ühendav ühekorruseline äripind.
Vaade Laki tänavalt.Foto: KOKO Arhitektid
Vaade linnulennult.Foto: KOKO Arhitektid

Taotluse koostas osaühing Ruum ja Maastik, arhitektuurse kontseptsiooni autor on Raivo Kotov KOKO Arhitektidest.

Tootmiskompleks ehitati Eesti NSV liha- ja piimatööstuse ministeeriumi remondi- ja mehaanikatehasele Progress. Hoonete arhitekt oli Maimu Kaarnaväli ja need valmisid 1979. aastal.

Remontmehaanika tehas “Progress” Tallinnas, perspektiivvaade.Foto: Eesti Arhitektuurimuuseum (EAM Fk 13109.14)
Remondi- ja Mehhaanikatehase hooned, mille autoriks arhitekt Maimu Kaarnaväli. Planeeringu kohaselt peaks viiekordne kontorihoone ja kahekordsed tootmishooned säilima, aga nende ees asuva ühekordse osa soovib arendaja asendada 11korruseliste büroohoonetega.Foto: Viivi Ahonen / Tallinna Linnamuuseum (Fn 9273:2)

Soome pakkeliinide- ja materjalide tootja Elecster alustas majas tootmist 1991. aastal. Algselt rentis Elecster Progressilt tootmispindu ja seadmeid, aga 1994. aastal pani Eesti Erastamisagentuur tootmise enampakkumisele ja Electer sai tehase varade ja hiljem ka maa omanikuks.

2021. aasta lõpus ostis maja omava äriühingu kinnisvaraarendaja Restate’iga seotud Hammerhead OÜ. Firma juhatuse liige Allan Kool ütles, et kuigi nad ostsid firma, kus oli 50 töötajat ja tegutsev tootmine, siis nende huvi oli kinnisvara. Kooli sõnul on tootmine majas alles, aga nemad sellega enam ei tegele.

Ehitusleht kirjutas sel nädalal ka majas tegutsenud ehituspoest, mis pärast 30 aastat tegutsemist uksed kinni pani.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega