Liigu sisu juurde

Selgus Tartu Ülikooli 60 miljonit eurot maksva õppe- ja teadushoone arhitektuurivõistluse võitja

Maarjamõisa väljale Tartu Ülikooli uue õppe- ja teadushoone rajamiseks korraldatud arhitektuurikonkursi võidutöö. Kui kõik läheb plaanikohaselt, siis 2026. aastal saavad uues hoones hakata tegutsema ülikooli tehnoloogia-, molekulaar- ja rakubioloogia, farmaatsia ja bioinseneeria instituudid.Foto: Kauss Arhitektuur

Tartusse, Maarjamõisa väljale Tartu Ülikooli uue õppe- ja teadushoone rajamiseks ning lähiala kujundamiseks korraldatud arhitektuurikonkursile esitatud kümne võistlustöö seast valis žürii parimaks osaühingute Kauss Arhitektuur ja Väli pakutud lahenduse.

Tartu Ülikooli kantsleri ja võistlustööde žürii esimehe Kstina Noormetsa sõnul oli žürii võidutöö valimisel täiesti üksmeelel, sest see eristus teistest töödest oma hästi läbimõeldud lahenduste poolest ning oli esitatud arusaadavalt ja kompaktselt.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Võidutöö autorile teeb ülikool ettepaneku osaleda väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluses. Noormetsa sõnul on ülikool hoone projekteerimiseks planeerinud kuni kaks aastat (2024–2025) ning ehitustööd algavad kavakohaselt 2026. aastal. “Oleme kogu projekti umbkaudseks maksumuseks hinnanud ja ülikooli investeeringute eelarvesse planeerinud 60 miljonit eurot, kuid täpsem summa selgub pärast projekteerimise lõppu,” rääkis Noormets.

Võidutöö projekteerimise eeldatav maksumus on 3,19 miljonit eurot ilma käibemaksuta.

Uue õppe- ja teadushoone peasissepääs.Foto: Kauss Arhitektuur

Võistlustöö autorid on Kauss Arhitektuuri arhitektid ja sisearhitektid Kristiina Aasvee, Lauri Eltermaa, Teele Kapsta, Hanna Riin Kink, Anna-Grete Konsap, Allan Pilter, Elise Roos, Sander Joosep Siigur, Kaur Talpsep ja Sten Vendik ning Väli OÜ maastikuarhitektid Kristian Nigul, Kadi Nigul, Kadri Uusen ja Katariina Lepiku. 

“Viimati kui osalesime TÜ Delta hoone arhitektuurikonkursil, tulime teisele kohale,” postitas Kauss Arhitektuur oma Facebooki lehele. “Sel korral läks aga paremini – võitjaks valiti just Kauss Arhitektuuri ja Väli maastikuarhitektide tehtud ideekavand, mille teostamise kallale asumist ootame juba suure huviga!”

Tartu Ülikooli uue hoone võidutöö sisevaade.Foto: Kauss Arhitektuur

Võidutöö “Sudoku” autoreid premeeritakse 16 000 euroga, teise koha pälvinud töö “Vöönd” esitajaid 12 000 euroga ja kolmanda koha saanud töö “TÜ loodus” omanikku 8000 euroga. Ideekavandi „Asterisk” eest antakse žürii soovitusel ergutuspreemia 4000 eurot teistest eristumise ja positiivsete emotsioonide tekitamise eest.

Uues hoones hakkavad tegutsema ülikooli tehnoloogiainstituut, molekulaar- ja rakubioloogia instituut, farmaatsia instituut ning 1. jaanuaril 2024 tegevust alustav bioinseneeria instituut.

Viimastel aastatel valminud haridusasutuste juurde kuuluva treppidega istumisala leiab Tartu Ülikooli uue hoone juures õuest. Foto: Kauss Arhitektuur

Arhitektuurivõistluse žüriisse kuulusid kantsler Kstina Noormets, loodus- ja täppisteaduste valdkonna dekaan Leho Ainsaar, Eesti Arhitektide Liidu volitatud arhitektid Tõnis Arjus, Tiit Sild ja Jüri Siim ning Tartu Linnavalitsuse arhitektuuriteenistuse juhtiv arhitekt Ivo-Sven Riet. Lisaks olid ekspertidena žüriisse kaasatud Tartu Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna detailplaneeringute teenistuse juhataja Aire Priks ja Tartu Ülikooli kinnisvaraosakonna arendustalituse juhataja Viljo Vider.

Pärast tööde esitamist kutsuti žüriisse lisaekspertidena hoone tulevased kasutajad ning enda seisukoha esitasid ka tehnoloogia instituudi direktor Reet Kurg, molekulaarbioloogia kaasprofessor Ilona Faustova, molekulaarbioloogia kaasprofessor Aivar Liiv ja farmaatsia instituudi juhataja Karin Kogermann.

Näitus, kus on väljas kõik kümme arhitektuurikonkursile esitatud tööd, on avatud Tartu Ülikooli raamatukogu esimesel korrusel jaanuari lõpuni.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.