Liigu sisu juurde

Tallinn otsib arhitektuurivõistlusega ideid Manufaktuuri lasteaia rajamiseks

Tallinna linn korraldab arhitektuurivõistluse, et leida uuele Sitsi Manufaktuuri kvartalisse kavandatavale lasteaiale moodsa õpikeskkonna põhimõtetest lähtuv, kuid ajaloolisesse keskkonda hästi sobiv terviklahendus. Konkursitöid saab esitada kuni 27. juunini 2024.

Manufaktuuri kvartal asub Põhja-Tallinna linnaosas Kopli poolsaarel Sitsi asumis, arendatav kinnistu on endise Balti Manufaktuuri territooriumil aadressil Manufaktuuri tn 6. Ajalooliselt paiknes kinnistul puuvillavabriku direktori villa. Muinsuskaitse all olev hoone põles maha 2019. aastal, sellest on säilinud vaid vundament.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Lasteaia kavandamine villa kinnistule on nii minevikku- kui ka tulevikku vaatav. Võistlusega otsitakse parimat ruumilist ja arhitektuurilist lahendust krundile kavandatavale uuele puidust 10-rühmalisele lasteaiale. Võistlusala hõlmab 10 213 ruutmeeti suurust maa-ala. Lasteaia rajamisel arvestatakse ajaloolist hoonemahtu, mis toetab Manufaktuuri tehaseala hoonestuse terviklikkuse säilimist, aga ka kvartali mitmekesist arengut 15 minuti linna põhimõttel.

Abilinnapea Tiit Teriku sõnul peab arhitektuurilahenduse keskmes olema väikese lapse areng ja tema turvaline ning loovust ergutav kasvukeskkond. “Lapse igapäevatöö on mäng, mis on aluseks nii tema sotsiaalsete oskuste kui ka akadeemiliste teadmiste kujunemisele,” sõnas ta. “Füüsiline õpikeskkond peab seda toetama, olles osaks õppimisest, avastamisest ja teistega arvestavast käitumiskultuurist. Võistlustöölt ootame ruumilahendusi, mis kõike seda võimaldab. Olulised on väiksed, lapse mõõdus detailid, ruumid, mustrid ja faktuurid. Ruum peab olema paindlik, et laps saab seda enda järgi kohandada, ümber kujundada ja seega paremini maailma enda ümber tunnetada.“

Uus lasteaiahoone peab olema kõrge ruumikvaliteediga, tagades lastele ja personalile nüüdisaegse õpikeskkonna nii sees kui ka väljas. Hoone peab vastama tänapäevastele keskkonnasäästu nõuetele, olema liginullenergiahoone ja võimalikult väikese ehitusaegse CO2 jalajäljega.

Teriku sõnul peab kavandatava hoone kandekonstruktsioon olema puidust, et säiliks seos endise puuvillavabriku direktori elamuga. Ühtlasi järgitakse puidu eelistamisega ka Tallinna kliimakava ja arengustrateegia 2035 eesmärke.

Võistlustööga tuleb välja pakkuda ka lasteaia õueala põhimõtteline lahendus. Oluline on, et õueruum toetaks väliruumi ja vastupidi. Silmas tuleb pidada õuesõppe põhimõtteid ja ka seda, et õues mängimine peaks olema samuti loominguline ning seda ei tohi piiritleda kitsalt valmistoodetud mänguvahenditega. Samaväärset mängukogemust pakuvad hekid, labürindid, kivid, puutüved. Oluline on ka, et lapsed saaksid õueruumi kohandada vastavalt oma mängule, tujule, aastaajale ja ilmastikule. Meeles tasub hoida, et ka voolav vihmavesi on mänguline element ning seda ei tuleks juhtida maa alla. Aastatega välja kujunenud madal- ja kõrghaljastus tuleb säilitada maksimaalses ulatuses. Uues haljastuses tuleb kasutada kodumaised taimeliike.

Uus lasteaiahoone on kavandatud pilootprojektina Interregi ja Euroopa Liidu koostööprojekti NonHazCity3 raames. Projekti eesmärk on leida võimalusi ja ettepanekuid, kuidas ehitustegevuses vähendada ohtlikke kemikaale inimestega kokkupuutes olevates ehitusmaterjalides kui ka selliste kemikaalide sattumist loodusesse, ning suurendada ehitise kliimaneutraalsust ja vähendada CO2 jalajälge. Ehitusmaterjalide valikul peetakse silmas nende jätkusuutlikkust läbi materjali elukaare, arvestades ka vähest hooldust ja maksimeerides kasutusiga.

Arhitektuurivõistluse peakorraldaja on Tallinna Linnavaraamet koostöös Tallinna Strateegiakeskusega. Võistlusele järgnevalt viib linnavaraamet läbi läbirääkimistega hanke ideekonkursi võitjaga projekteerimislepingu sõlmimiseks.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega