Liigu sisu juurde

Uuring: kinnisvaraspetsialistid usuvad, et järgmise poole aasta jooksul langevad nii elamis- kui ka äripindade hinnad

Kinnisvaraeksperdid usuvad pigem, et järgmise kuue kuu jooksul kinnisvara hinnad langevad.Foto: Istockphoto

Kinnisvaraettevõtjate ja tippspetsialistide seas läbiviidud sentimendiuuringu põhjal on kinnisvarahindades ruumi languseks, kõige pessimistlikumad olid vastajad äripindade ostu-müügihindade tuleviku suhtes.

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) poolt läbi viidud küsitluses pidid eksperdid võtma seisukoha 11 küsimuses ja avaldama, kus ootavad järgmise kuue jooksul tõusu või langust.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Küsitluses osalenute vaade on pisut reipam elamispindade sektoris ja negatiivsem äripindade turul, kommenteeris EKFLi juhatuse liige Tõnu Toompark.

Elamispinnad: rohkem tehinguid, madalamad hinnad

Kinnisvaraettevõtjad ja tippspetsialistid ootavad järgmiselt kuuelt kuult elamispindade ostu-müügitehingute arvu tõusu, kui hindadele nähakse jätkuvat languse võimalust.

Eluruumide üürituru osas on arvamus, et üüritehingute turg on mõnevõrra aktiveerumas, kuid hinnatõusule suuri panuseid ei panda.

“Elamispindade turu tehingute arv on olnud harjumuspärasest madalam ja surve hindadele on seeläbi tugev,” kommenteeris Toompark. “Turuosaliste ootused on ettevaatlikud, valdavalt nähakse elamispindade turgu stabiilsena või kaldumas õigepisut suurema aktiivsuse suunas.”

Äripinnad: kõik näitajad kukuvad

Äripindade turu hinnangutest paistab negatiivne ootus rohkem välja kui elamispindade sektori puhul.

“Äripindade tehingute arvu ja hindade osas on tippspetsialistide ootused eeloleva poolaasta osas pigem negatiivsed või neutraalsed,” nentis Toompark. “Eks siin anna muude tegurite seas tunda pikale veninud majanduslangus ja maksumäärade tuleviku ebamäärasus. Ettevõtted ei soovi sellises keskkonnas investeerida ja nii on äripindade nõudlusel päitsed peas.”

Kinnisvaraettevõtjad ei lase end siiski nigelast turukonjunktuurist heidutada. Ettevõtete töötajate arvu vähendada ei ole plaanis, kuid suurelt kasvatada ka mitte. Käibe osas ootavad kinnisvaraettevõtjad järgnevalt poolaastalt kasvu.

“Kinnisvaraettevõtjate optimism enda turu keskmisest parema hakkamasaamise osas on sümptomaatiline,” sõnas Toompark. “Ettevõtjad ei anna alla ja otsivad võimalusi, kuidas keerulises turuolukorras toime tulla. Käibekasvu ootuse taga võib muidugi näha ka olnud kõrget inflatsiooni, mis võrreldes varasemate aastatega aitab müügitulu kergitada.”

EKFL on loodud 1994. aastal. Liit on kinnisvara arenduse, vahenduse ja konsultatsioonidega tegelevate äriühingute ühendus, kuhu kuulub 77 ettevõtet.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.