Liigu sisu juurde

Suur galerii: Vändra alevik saab peatänava ning uue heliseva oreliatraktsiooniga keskväljaku

Vändra keskuse ajaloolise Vana tänava arhitektuurivõistluse võidutöö "Koit".Foto: KAMP Arhitektid

Põhja-Pärnumaa Vallavalitsuse ja Eesti Arhitektide Liidu koostöös korraldatud Vändra keskuse ajaloolise Vana tänava arhitektuurivõistluse võitis ideekavand “Koit” büroolt KAMP Arhitektid. Kavand loob kogu tänavale ühtse identiteedi, mis mõjub atraktiivselt aastaringselt.

Võistlusel otsiti lahendust, mis tooks Vanale tänavale uue ärkamise ning parandaks selle toimimist kvaliteetse ja multifunktsionaalse avaliku ruumina. Peamiseks väljakutseks sai asjaolu, et Vändra asula on kasvanud põhja suunas ja kaubandus on ajapikku liikunud Vanalt tänavalt eemale.

Tänane Vana tänav on väheaktiivne, samas suure potentsiaaliga tänav, mida ääristavad ajaloolised hooned. Ideekonkursi eesmärk oli tuua elu ja inimesed Vanale tänavale tagasi.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Võidutöö leidis keskväljakule koha

Arhitektuurivõistluse võitis OÜ KAMP Arhitektid ideekavand “Koit”, mis tajus alevi keskväljaku potentsiaali kolme tänava – Vana, Turu ja Rohu – ristumisel.

“Külastades Vändrat jäi silma, et seal puudub keskne paik, kus inimesed saaksid kohtuda, üritusi korraldada, koguneda ja suhelda – klassikalises mõttes linnaväljakkommenteeris üks töö autoritest arhitekt Jan Skolimowski.

“Kohalikke jälgides jäi mulje, et enim inimesi liigub Vana, Turu ja Rohu ristmikul. Koondasime sinna olulisemad funktsioonid ja kavandasime uue keskväljaku. Nimeks sai sellele Lüdigi väljak,” lisas Skolimowski.

Arhitektid leidsid, et selleks, et Vändra eristuks ja asukohana salvestuks, on vaja luua kordumatu visuaalne ja ruumiline identiteet. Nii võeti Vändra lipult ja vapilt kollane toon ning helilooja ja organisti Mihkel Lüdigi seotus oreliga, millest inspireerituna loodi terve rida kiiksuga linnaruumilisi vorme.

Läbivaks elemendiks orelivile

Orelivilesid sümboliseerivatest ümartorudest loodi linnaväljaku paviljon, valgustid, prügikastid ning infotahvlid, mis toovad tänavatele kollase tooni abil soojust ka kõige hallimal ja külmemal ajal. Seda kontseptsiooni toetavad kollane sillus ja tellised nii ristmikel kui ka Lüdigi väljakul.

Vaade Lüdigi väljaku suunas.Foto: Kamp Arhitektid

Žürii hinnangul on tegemist julge ja eristuva lahendusega – valgustite ja väikevormide esteetika ning kollase värvi domineerimine mõjuvad jõuliselt ning pakutud lahendus toob värskust ja sobitub Vändra keskkonda hästi. 

Lüdigi väljaku südamesse pakutav õhuline torudest koosnev paviljon on üles ehitatud astmestikule. Kõige ülemisel astmel asub orelivilesid meenutav heliatraktsioon, mis mängib teoseid Mihkel Lüdigi repertuaarist.

Lüdigi väljaku kohvik.Foto: Kamp Arhitektid
Lüdigi väljak talvisel õhtul.Foto: Kamp Arhitektid
Vaade Lüdigi väljakule talvisel õhtul.Foto: Kamp Arhitektid
Lüdigi väljak.Foto: Kamp Arhitektid
Lüdigi väljak.Foto: Kamp Arhitektid
Lüdigi väljak.Foto: Kamp Arhitektid

Turvalise keskkonna loomiseks pakuvad autorid Vändra liiklusskeemi jaoks jõulisemat lahendust, lõigates läbi autode liikumise Rohu tänavalt. Teenindava- ja päästetranspordi läbipääs säilib, kuid igapäevane autode liikumine hakkab toimima kõrvaltänavate kaudu.

Võidutöös käisid arhitektid välja veel mõned ideed, mis loovad Vanale tänavale uut põnevat sisu, näiteks Lydia Koidula lugemispaviljon, Eesti esimesele naisõiguslasele Lilli Suburgile pühendatud rikkalik lilleaed ehk “Lilliaed” ning rattaparkla, mida kaunistavad lehtmetallist võistlusrataste kujud, millele on trükitud Vändrast pärit profiratturite Tanel Kangerti ja Rein Taaramäe nimed.

Vaade Tervitusplatsile maanteelt.Foto: Kamp Arhitektid
Tervituspark ülevalt.Foto: Kamp Arhitektid
Tervituspark.Foto: Kamp Arhitektid
Tervituspargi kohvik.Foto: Kamp Arhitektid
Lastepark.Foto: Kamp Arhitektid
Lastepark.Foto: Kamp Arhitektid
Vaade Kooli ristmiku suunas.Foto: Kamp Arhitektid
Kooli ristmik ülevalt.Foto: Kamp Arhitektid
Kooli ristmik.Foto: Kamp Arhitektid

Võistlusalasse jääv Vana tänav on plaanis rekonstrueerida tervikuna ning Pärnumaa 2035+ arengustrateegiasse on sisse kirjutatud Põhja-Pärnumaal peale Vändra ka Pärnu-Jaagupi ja Tootsi keskväljakute väljaehitamine. 

Arhitektuurivõistluse preemiafond oli 25 000 eurot. 

  • I preemia (10 000 eurot) sai ideekavand “Koit” – autorid Jan Skolimowski, Kaspar Kruuse ja Germo Ausin büroost KAMP Arhitektid.
  • II preemia (7000 eurot) pälvis ideekavand “Asulavõnked”, mille autorid on Diana Taalfeld, Kristo Vaiksoo, Tõnis Soots ja Reino Aedmäe büroost NU arhitektuur.
II preemia saanud ideekavand “Asulavõnked”, mille autorid on Diana Taalfeld, Kristo Vaiksoo, Tõnis Soots ja Reino Aedmäe büroost NU arhitektuur.Foto: NU arhitektuur
  • III preemia (5000 eurot) läks ideekavandile “Uusvana”, mille autorid on Stuudio TÄNA arhitektid Tristan Krevald, Siim Tanel Tõnisson, Ra Martin Puhkan ja Kertu Johanna Jõeste.
III preemia läks ideekavandile “Uusvana”, mille autorid on Stuudio TÄNA arhitektid Tristan Krevald, Siim Tanel Tõnisson, Ra Martin Puhkan ja Kertu Johanna Jõeste.Foto: Stuudio TÄNA
Ideekavandile “Uusvana”.Foto: Stuudio TÄNA

Lisaks anti välja ergutuspreemia suuruses 3000 eurot, mis läks büroo Kadarik Tüür Arhitektid (autorid Marleen Stokkeby, Aleksandr Špakovs, Mats Põllumaa, Ott Kadarik ja Mihkel Tüür) ideekavandile “Keskpäev”.

Ergutuspreemia läks büroo Kadarik Tüür Arhitektid (autorid Marleen Stokkeby, Aleksandr Špakovs, Mats Põllumaa, Ott Kadarik ja Mihkel Tüür) ideekavandile “Keskpäev”. Vaade Keskplatsile.Foto: Kadarik Tüür Arhitektid
Vaade Lastepargile.Foto: Kadarik Tüür Arhitektid
Vaade Noortepargile.Foto: Kadarik Tüür Arhitektid
Vaade Vanale tänavale.Foto: Kadarik Tüür Arhitektid

Mitterahalise tunnustuse teenis võistlustöö “Säsi” (autorid Triin Vallner ja Ko Ai büroost Majaja).

Mitterahalise tunnustuse teeninud võistlustöö “Säsi” (autorid Triin Vallner ja Ko Ai büroost Majaja). Vaade kooliväljakule.Foto: Majaja

Võistlus korraldati EV100 „Hea avalik ruum“ jätkuprogrammi raames, mida rahastavad kultuuriministeerium, rahandusministeerium ja kohalikud omavalitsused. Vändra arhitektuurivõistlus oli 37. programmi kaudu korraldatud arhitektuurivõistlus.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.