Liigu sisu juurde

Arhitekt leiab, et linnavalitsus jagab lubasid pakiautomaatide paigaldamiseks liiga kergekäeliselt

DHL ja Omniva haldavad kokku enam kui 400 pakiautomaati üle Eesti. Foto: Elmo Riig / Sakala / Scapix

Arsenal keskuse projekteerinud arhitekt Jaan Pordi hinnangul on pakiautomaatide puhul tegu seadusandlikult halli alaga, kus tuleks kehtestada senisest selgemad reeglid.

Port märkis, et samal ajal kui näiteks Tallinna linnavalitsus ei luba hoone fassaadidele lisanduvaid evakuatsioonitreppe, mis on arhitektuurselt läbi kaalutud ja põhjalikult planeeritud, ei ole mingit probleemi paki- ja muude automaatide paigaldamiseks lubade andmisega. 

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“Tundub, et tegemist on seadusandlikult halli alaga, mis kedagi justkui ei huvita,” tõdes Port. Tema arvates tuleks pakiautomaatide asukohad ja suurused eelnevalt planeerida või siis vähemasti koos hoone arhitektiga parim võimalik lahendus leida.

Arhitekt Jaan Port enda projekteeritud Pipedrive’i hoones.Foto: Postimees/Scanpix

“Enamasti näeme oma projektidesse võimalikud asukohad ette, küll aga oleme häiritud, kui neid meiega kooskõlastamata lihtsalt oma äranägemise järgi paigaldatakse,” sõnas Port, kelle hinnangul tuleks automaatidele anda hoonega kokku sobiv vorm ja materjalikäsitlus ning juba ette planeerida võimalik asukoht. “Probleem pole mitte hoone varjamises, vaid arhitektuurses sobimatuses ja meelevaldses linnaruumilises lähenemises.”

Urmas Muru võrdleb automaate naabermajadega

Paljude teiste hoonete kõrval ka näiteks Viljandis asuva Uku keskuse projekteerinud arhitekt Urmas Muru hinnangul ei ole häiri teda paki- kohvi ja muud automaadid tänavapildis, pigem on see elu loomulik osa.

“Mäletan, et juba paarkümmend aastat tagasi olid Tokyo tänavatel kõikvõimalikud automaadid —sealt sai isegi sooja suppi ja riideid osta,” kirjeldas Muru, kelle hinnangul ei ole paki- ja muudes automaatides iseenesest miskit halba.

Arhitekt Urmas Muru Viimsi vabaõhumuuseumi külastushoone arhitektuurikonkursi tulemuste väljakuulutamisel.Foto: Postimees/Scanpix

“Nende masinatega toimub pidev areng ja võib-olla on tulevikus meil kah kõik tänavad neid automaate täis. Eks see sõltub vaatenurgast — mõnele meeldiks see ilmselt väga ja mõnele ilmselt mitte,” lisas Muru, kelle sõnul ei häiri teda see, kui tema projekteeritud hoonete kõrvale pakiautomaate püstitatakse.

“Ma arvan, et automaatide paigaldajad ikkagi mõtlevad selle üsna hästi läbi ja proovivad leida mingisugust keskteed, eks seal on oma probleemistik, mida lahendada üritatakse. Pakiautomaadid mind selles mõttes küll ei häiri. Sama hästi võib küsida, kas naabruses asuvad majad meeldivad või mitte.”

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.