Liigu sisu juurde

Arhitekt: loomuliku valguse toomine tänapäevasesse koolimajja on paras väljakutse

Arhitektid andsid Mustamäe riigigümnaasiumi hoonele kolmnurkse kuju ja välimuse, mis meenutab kosmoselaeva ning nimetasid selle Hõbedaseks Nooleks. Maja autorid on Alvin Järving, Ott Alver, Mari Rass, Katrin Vilberg, Jõnn Sooniste, Lisett Eist, Kaire Koidu ja Karoliine Kuus.Foto: Velux

Mustamäe riigigümnaasiumi ühe arhitekti Ott Alveri (arhitektuuribüroo Arhitekt Must) sõnul on loomuliku valguse toomine tänapäevastesse ühiskondlikkesse hoonetesse, sealhulgas koolimajadesse, paras väljakutse, mis paneb arhitektid proovile.

“Koolihoone kavandamisel soovisime muuta hoone teatud mõttes nagu laevaks või sõidukiks, mis viib õpilased tuleviku tundmatutesse paikadesse. Seega andsime hoonele kolmnurkse kuju ja välimuse, mis meenutab kosmoselaeva ning nimetasime selle Hõbenooleks,” rääkis Alver.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Arhitektid soovisid selgelt eristada ülemisi kahte õppekorrust ja esimese korruse fuajeed. “See on koht, kus inimesed saavad kokku, vestlevad ja kogunevad. Selles ruumis viibid sa teatud mõttes justkui selle kosmoselaeva all,” rääkis Alver.

Esimesel korrusel on kasutatud punase värvusega pinda, mis kulgeb majast seest välja, ühendades omavahel kaks erinevat maailma. Foto: VELUX

Õppekorruste ja fuajee erinevust rõhutavad kasutatud materjalid. Esimesel korrusel on kasutatud punase värvusega pinda, mis kulgeb majast seest välja, ühendades omavahel kaks erinevat maailma.

“Ülemised kaks korrust on mõeldud õppimiseks, seega peavad need olema rahulikud ja lõõgastavad. Seal oleme kasutanud heledaid materjale, sooja valget värvitooni ja Eesti looduslikku puitu,” selgitas Alver.

Kaks ülemist korrust on mõeldud õppimiseks, seega peavad need olema rahulikud ja lõõgastavad. Seal kasutasid arhitektid heledaid materjale, sooja valget värvitooni ja Eesti looduslikku puitu.Foto: VELUX
Õppekorrus.Foto: VELUX

Mustamäe riigigümnaasiumis asuvad peamised õpperuumid hoone servades ning keskel paiknevad suuremad ruumid, nagu auditooriumid, söökla ja suur saal. “Soovisime tuua ka nendesse ruumidesse loomulikku päevavalgust, mille saavutasime katuseakende abil,” märkis Alver. 

Mustamäe riigigümnaasiumis asuvad peamised õpperuumid hoone servades ning keskel paiknevad suuremad ruumid, nagu auditooriumid, söökla ja suur saal. Sinna jõuab loomulik valgus katuseakendest.Foto: VELUX
Õppekorruse koridorid, kuhu loomulik valgus jõuab laes paiknevatest katuseakendest.Foto: VELUX

Hoone keskosas asuv suur saal ühendab omavahel kahte õppekorrust ja läbi katuseakende voogav loomulik päevavalgus teeb selle maja keskel oleva ruumi meeldivalt valgusküllaseks, kuid vajadusel on võimalik pimenduskardinate abil ruumi pimendada, mis suurendab oluliselt saali kasutusvõimalusi.

“Loomulik valgustus tavaliste või katuseakende kaudu on tänapäeva arhitektuurilises kujunduses oluline aspekt, sest kunstlikku valgust on meie ümber liiga palju.”

Arhitekt Ott Alver

“Loomulik valgustus tavaliste või katuseakende kaudu on tänapäeva arhitektuurilises kujunduses oluline aspekt, sest kunstlikku valgust on meie ümber liiga palju,” rääkis Alver. “Meil on nutitelefonid, ekraanid ja kõik muu, mistõttu inimesed võõrduvad loomulikust valgusest. Arhitektidena on meie missioon sellele arengule vastu seista, sest loomulik valgus mõjub positiivselt nii inimeste vaimsele kui ka füüsilisele tervisele,” rääkis ta.

Arhitekt Must ideekavandi “Hõbenool” järgi Tallinna Akadeemia tee 25 kinnistule rajatud Mustamäe riigigümnaasiumi hoone arhitektuur juhindub kooli tehnikakallakust ja on inspireeritud horisontidest, mille poole tehnoloogia abil püüelda. Hõbenool sümboliseerib võimekust – kiirust, täpsust ja teravust.

Koolimaja noolja vormiga põhiosa on kujundatud hõbedaselt metalse kosmoselaeva laadis sõidukina, mis justkui hõljub esimese korruse sise- ja välismaastiku kohal, olles valmis startima avastusretkedele tundmatusse.

Linnaliselt paigutub Hõbenool Akadeemia tee äärsete teadusasutuste rütmi ning hoonete vahel paiknev kergliiklustee on kujundatud Tehnopoli linnaku Mustamäe-poolseks väravaks.

Kooli õppetegevus toimub kahes hooneosas, millest kolmnurkses osas paiknevad õppe- ja kandilises osas spordiruumid. Hooneosad on omavahel ühendatud maastikku peidetud esimese korruse abil, millest kulgeb üle kergliiklustee Tehnopoli ja Mustamäe trollide lõpp-peatuse vahel.

Hoones on ruumi 1080 õpilasele ja 120 õpetajale. Hoone suletud netopind on 8066 ruutmeetrit ning tegemist on liginullenergia- ehk A-energiaklassi hoonega.

VELUX lamekatuseakende tootevalik hõlmab aknaid alates uuenduslikest kumera ja lameda klaasiga lamekatuseakendest kuni traditsiooniliste kupliteni ning spetsiaalseid tooteid, nagu suitsueemaldus- ja väljapääsuaknad. Lamekatuseaknad annavad võrreldes traditsiooniliste fassaadiakendega kuni kolm korda rohkem päevavalgust võimaldades seeläbi valgust paremini jaotada ja valgustada ruumi ka kõige pimedamates nurkades.

Uuringud näitavad, et elektriliselt avatavad aknad võivad kahekordistada ruumide õhuvahetust. VELUX lamekatuseaknad, eriti kui neid kasutatakse koos fassaadiakendega, tagavad suurepärase õhuvoolu ja kiire õhuvahetuse. See kombinatsioon mitte ainult ei paranda ventilatsiooni, vaid vähendab vajadust kunstliku valgustuse järele, parandades energiatõhusust ja tervislikumat sisekliimat.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Saa täielik ligipääs Ehituslehele

  • Ehitus-, kinnisvara- ja arhitektuurivaldkonna analüüsid ja arvamuslood.
  • Uurivad artiklid, mis avavad vaidluste ja pankrottide taustu.
  • Igapäevane uudistevoog: kogu valdkonna info ühest kohast.

Hind kehtib kolm kuud, misjärel jätkub tellimus automaatselt hinnaga 11.99 kuus. Tellimuse saad alati katkestada. Kõik tellimisvõimalused leiad siit lehelt.