Liigu sisu juurde

Arhitekt Markus Kaasik: kaks kuud meeldivat osa ja siis neli aastat rasket tööd

Arhitekt Markus Kaasik.Foto: 3+1 Arhitektid

3+1 arhitektid arhitektuuribüroo kaasasutaja ja arhitekt Markus Kaasiku hinnangul on tema töö juures kõige meeldivam osa võimalus muuta reaalsust. Ajalises mõõtkavas tähendab see, et keskmiselt kulub esmalt kaks-kuud võistlustööle, millele järgneb ligi kaks aastat projekteerimist ja kaks aastat ehitusaegset järelvalvet.

1. Kuidas teie tööpäev välja näeb? On seal mõni kindel rutiin, mis päevast päeva kordub?

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Peamiselt on koosolekud, vahest on aasta otsa ette teada, et samad koosolekud korduvad iga nädal. Katsume teha, et ennelõuna oleks vaiksem aeg. 

2. Mis kell alustate, mis ajal lõpetate?

Meil alustatakse erinevatel aegadel. Mõni alustab 8.30 mõni 11.00 ja ka lõpetatakse vastavalt kas 17.00 või 20.00. Minu tööpäev on umbes 9.00–18.00

3. Kui palju ajast läheb klientidega suhtlemisele?

Umbes pool.

4. Millise töö sooviksite oma valminud projektide portfooliost esile tuua ja miks?

Seda on raske öelda, eks igal tööl on oma plussid. Aga Sisekaitseakadeemia Narva õppekeskus näiteks. Esiteks Narvas on alati põnev teha. Teiseks ta näeb selline lihtne välja, aga tegelikult on päris keerukas hoone. Seal on palju keerulist tüpoloogiat sees. Ja ta on ka konstruktiivselt keeruline hoone. Ta on osaliselt puidust – alumised korrused on betoonist, kolm ülemist puidust. Ta on selline unistus keerukast tüpoloogiast, kus tegelikult on kaks ühiselamut, sisekaitseakadeemia, avalik ujula, kiirreageerijad, lasketiir. Selline kompott, et las aga olla.

Sisekaitseakadeemia Narvas: näeb lihtne välja, aga seal on palju keerulist tüpoloogiat sees ja tegemist on ka konstruktiivselt keerulise hoonega.Foto: Tõnu Tunnel / 3+1 Arhitektid

5. Millisest projektist on teil kõige rohkem kahju, et see on ehitamata jäänud, ja mis selle projekti teie jaoks erakordseks muutis? Miks see ehitamata jäi?

2014. aastal võidetud Ülemiste terminal. Siiamaani ei saa aru, miks lõpuks meie tööga edasi ei mindud.

Rail Balticu Ülemiste terminali võidutöö 2014. aastast (autorid Gert Guriev, Markus Kaasik, Riin Kersalu, Kerstin Kivila, Taavi Lõoke, Mihkel Meriste, Andres Ojari, Siim Tiisvelt ja Ilmar Valdur). 2020. aastal korraldas Rail Baltic uue võistluse, kus esikoha sai Zaha Hadid Architects.Foto: 3+1 Arhitektid

6. Milline on teie kogemus: on see arhitektitöö loomulik osa, et mõni projekt ei realiseeru? Kui suur protsent töödest sahtlisse jääb?

Kipub olema, jah, nii, et võistlustöödest ju realiseeritakse ainult võidutöö. Eks me püüame kasutada iga tehtud tööst saadud kogemust järgmise töö jaoks.

7. Kui palju konkurssidel osalete?

Sõltub aastast, aga 6–8 aastas.

8. Kas teie suhtumine konkurssidel osalemisesse on aja jooksul muutunud?

Võiks olla portfoolioga võistlusi rohkem, mis on teises voorus tasustatud.

9. Millist konkursitööd oma loomingust esile tõstaksite?

Süku.

Vaade SÜKU tulevasele hoonele ülevalt.Foto: 3+1 Arhitektid
SÜKU hoone Tartus. Vaade Vabaduse puiesteelt.Foto: 3+1 Arhitektid
Vaade SÜKU hoonele Küüni ja Uueturu tänavate ristumiskohalt.Foto: 3+1 Arhitektid

10. Kas teil on mõni konkursitöö, mille puhul on kahju, et see edasise projekteerimise/ehitamise käigus muutus palju ja hea idee ei realiseerunud?

Sellist juhust pole otseselt olnud. See, et võistlustöö küpseb projekteerimise käigus, on pigem hea. Vahel on kehv ehituskvaliteet tuju ära rikkunud.

11. Kas suurte projektide/konkursside lõpetamiseks olete pidanud tegema ka mitmepäevaseid töömaratone?

Oleme püüdnud öösel töötamist mitte teha, aga lõpus on, jah, koormus alati suurem.

12. Milline on teie kõige kauem valminud objekt?

Pärnu Keskraamatukogu. Võistlus oli 1999. aastal ja maja sai lõplikult valmis 2008.

Pärnu KeskraamatukoguFoto: 3+1 Arhitektid

13. Kas mõni projekt on nii kaua valminud, et valmides tundub juba täitsa ajast ja arust?

Nii pole veel juhtunud. Mõnes mõttes see ongi ju meie töö: projitseerida mingid ruumilised seosed ja lahendused tulevikku, mis hõlmavad nii linnaruumi dünaamikat kui ka kasutajakogemust.

14. Mis on arhitektitöö ebameeldivaim osa?

Meie töö suhe on umbes kaks-kolm kuud võistlustööle, siis üks-kaks aastat projekteerimist ja siis veel üks-kaks aastat ehitusaegset järelvalvet. Ehk kaks kuud meeldivat osa ja siis neli aastat rasket tööd.

15. Mis on arhitektitöö juures kõige meeldivam?

Võimalus muuta reaalsust.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.