Liigu sisu juurde

Arhitektide liit: kriisi veel ei ole, aga õhus on palju ebakindlust

Eesti Arhitektide Liidu juhatuse liikme Markus Kaasiku sõnul on arhitektuurivaldkonnas hetkel palju ebakindlust, mis väljendub ka vähenenud töömahtudes.

Arhitektuurisektoris on sarnaselt teistele eluvaldkondadele ärevad ajad ning arhitektid peavad leppima vähenenud töömahtude ja ebakindlusega tuleviku suhtes. Seda, et tööde maht on kokku kuivanud, näitab ka asjaolu, et tohutult osalejaid on ka avalike objektide konkurssidel, kus töö mahu ja tasu suhe ei ole alati arhitektide jaoks kõige soodsam.

Märkimisväärne langus algas kevadel

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“Kevadest kuni suve alguseni oli see pilt tõepoolest selline, mis näitas, et erasektoris on tööd vähemaks jäänud. Näiteks omavalitsuste lasteaedade konkurssidel oli väga palju osavõtjaid. Seal on teada, et tellijal on raha vähe ja ega see mingi kerge leib ei ole,” tõdes Eesti Arhitektide Liidu juhatuse liige Markus Kaasik.

“Ma ei ole päris kindel, kas olukord on samaks jäänud. Mingisuguseid arendusi ja kutsutud võistlusi tehakse ikkagi edasi. Ma saan aru, et kinnisvara hind ei ole langenud ja seetõttu ka see kartus, et see võiks kohe-kohe veel tohutult langeda, on ära kadunud,” lisas Kaasik, kelle sõnul on õhus jätkuvalt palju ebakindlust.

Tööde maht vähenes arhitektide jaoks juba kevadel, kuna tellijad kartsid, et majandusolukord muutub ehituse jaoks senisest veelgi ettearvamatumaks.

“Meieni jõuab kriis kõige hiljem ja saab ka kõige hiljem läbi, aga hetkel veel ei saa öelda, et kriis käes oleks. Kõik on küll ettevaatlikud ja selle tõttu on tööde hulk vähenenud juba kevadest alates. Samas oli selles ka palju hirmu selle ees, et mis saab kui see kõik kokku kukub,” märkis Markus Kaasik.

Arhitekt Markus Kaasik õppis arhitektuuri Eesti Kunstiakadeemias ning asutas 1994. aastal koos Andres Ojari ja Ilmar Valduriga büroo 3+1 arhitektid.

3+1 arhitektide koosseisus on ta osalenud edukalt avalikel ja kutsutud arhitektuurivõistlustel, mille tulemusena on ehitatud muuhulgas Eesti Suursaatkond Vilniuses, Pärnu Keskraamatukogu, Baltika kvartali 1. etapp Tallinnas (koostöös Studio 3-ga) ning valmimist ootavad Rail Baltic reisiterminal Tallinnas ja Eesti Rahva Muuseumi uue hoone püsiekspositsioon Tartus. Samuti on 3+1 arhitekte auhinnatud mitmete preemiatega.

Tänavu võitis arhitektuuribüroo 3+1 Arhitektid võistlustööga “Paabel” Tartu Südalinna kultuurikeskuse arhitektuurivõistluse.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.