Baltikumi esimene Ruukki LowCarbon katusega maja tuleb Valka

Ruukki valis esimeseks hooneks Baltikumis, mis saab Ruukki LowCarbon katuse, Valgas renoveeritava ärihoone, mis on erakordne, sest selle fassaadi ja katuse ehitusel kasutatakse ainult taaskasutusest või tootmisjääkidest pärit materjale.
Ruukki katusetoodete ärivaldkonna juht Kristjan Õsso rääkis, et ettevõte valis Valga ärihoone tulevikumaterjali esimeseks kasutajaks Baltikumis, sest projektil on head eeldused saada Eestis teerajajaks, mis näitab, kuidas ehituses materjalide jalajälge oluliselt vähendada. “Arendaja nägemus haakub Ruukki ja LowCarbon konseptsiooniga,” lausus ta. “Nägime, et saame siin anda omalt poolt olulise panuse.”
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
SSAB kontserni tütarettevõte Ruukki Construction käivitas eelmisel aastal uue tootegrupi Ruukki LowCarbon, mille eesmärk on täita üha karmimaid keskkonnanõudeid ja rahuldada klientide vajadust vähendada oma hoonete elutsükli jooksul tekkivaid heitkoguseid. Tootegrupi esimene toode on katuseprofiil Ruukki Classic LowCarbon, mille heitkogus on ligikaudu 60% väiksem kui standardsel terasest katuseprofiilil.
Väga limiteeritud toode
Õsso rääkis, et praegu on tegemist väga limiteeritud tootega, mida on Pärnu tehases kogu Baltikumi turu jaoks 15 eramaja jagu.
Õsso selgitas, et materjali on piiratud koguses, sest seda valmistatakse praegu taaskasutatud toormest ja see paneb kogustele piiri ette. Järgmisel aastal peaks käivituma esimene tehas, kus kogu tootmine põhineb fossiilivabal kütusel, misjärel peaks LowCarbon toodete kogused suurenema.
Kuna materjali kogused on praegu väga piiratud, siis otsis Ruukki eelmisest aastast tähelepanuväärset projekti, kus uut materjali kasutada võiks.
Esimeseks selliseks hooneks saab Valgas asuv ärihoone, mille arendaja plaanib esmakordselt Eestis fassaadi ja katuse ehitusel kasutada ainult taaskasutusest või tootmisjääkidest pärit materjale.



Rekonstrueerimisprojekti autorid on arhitektid Ove Oot ja Signe Kits Apex Arhitektuuribüroost.
Oot rääkis, et Aia 17 omaniku sooviks oli esialgne hoonemaht säilitada, see soojustada ja leida majale uus funktsioon, mis tundus hea alguspunkt ringsele arhitektuurile terviklikult lähenemiseks.
Ooti teada on Valgas lammutusse planeerituid hooneid pidevalt kolm-neli. Ta sai vallaarhitektilt lähiajal lammutatavate majade kohta info, hindas neid visuaalselt ja analüüsis kogemuste baasilt. “Materjalid, mille hindasime lähiajal lammutusse minevatest hoonetest säilitamiskõlbulikuks ja -võimalikuks, suunasid ka lahendust,” rääkis ta. “Puit ja silikaatkivi suunasid oma taaskasutusevõimalusega kompositsiooni. Olles seadnud eesmärgiks allesolev kehand ka kandekonstruktsioonina maksimaalselt ära kasutada, oli sümbioosil üsna selged piirid.”
Ruukki LowCarbon tooted haakuvad maja renoveerimise kontseptsiooniga hästi, sest need on valmistatud ümbertöödeldud SSAB Zero Steel terasest ja kaetud biopõhise GreenCoat värvkattega.
Et toodete transpordi jalajälg oleks võimalikult väike, valmistatakse LowCarbon tooted kliendile lähimas tehases Soomes, Rootsis, Eestis või Poolas.
Ruukki katuseprofiilid Classic LowCarbon valmistatakse Eesti klientidele Pärnu tehases. Madala süsinikuheitmega valtsprofiilkatus on profileeritud fossiilkütustevaba elektrienergiat kasutades. Pakkematerjalid on optimeeritud, et vähendada jäätmeid ja heitmeid. Lisaks valitakse võimaluse korral fossiilkütustevabad alternatiivid nii ettevõttesisesel kui ka -välisel transpordil.