Liigu sisu juurde

Defitsiit: möödunud sajandi esimesel poolel ehitatud kivimajade kortereid jõuab kinnisvaraturule väga harva

Näide defitiitsest kinnisvarast: Roosikrantsi tänava neljakorruselised ühe trepikojaga Jaan ja Ernst Tiitsmani majad 8 ja 8a ehitati aastatel 1938–1939. Hoonete arhitekt oli Eugen Habermann. Foto: Iifar / Wikipedia

Enam kui saja aasta tagused väärikad kivist kortermajad on viimastel aastatel muutunud statistika kohaselt kinnisvaraks, millest omanikud kergekäeliselt loobuma ei kiirusta.

Tallinna kinnisvaraturul on mitmeid elamispindade liike, mille osas valitseb peaaegu et defitsiit. Näiteks on selleks korterid aastatel 1900-1940 valminud kivimajades, mis on loodud nimekate eesti arhitektide poolt. Siia alla ei loe ma vanalinna vanemate majade ümberehitusi ega ka endisi tööstushooneid, mis on uuemal ajal korteriteks rekonstrueeritud.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Selliseid maju on rohkelt Tallinna kesklinnas, Kadriorus ja vanalinnas. 2023. aastal Kesklinnas toimunud 1577 korteri ostu-müügitehingust on kõnealustes majades müüdud vaid 33 korterit, mis on ka avalikult müügis olnud ja ei ole seotud osapoolte tehingud (näiteks sugulaste omavahelised müügid). Praegu pakutavatest 700 korterist Kesk- ja vanalinnas ning Kadriorus on sellistes majades saadaval 18 korterit.

Kõnealune varaklass on defitsiitseks muutunud viimase kümne aastaga. Selle põhjuseks on nende hoonete ainulaadsus ning inimeste hulk, kes seda hindavad. Väärikad juugend- ja funkmajad, mis on enamasti kolme- kuni seitsmekorruselised, esindavad tollaseid avaraid elamistingimusi ja esteetiliselt nauditavat euroopalikku arhitektuuri.

Kel vähegi võimalik, hoiab korterit sellises majas. Need jäävad nii öelda perekonda ning pärandatakse edasi lastele või teistele lähedastele. Kui midagi sellises kivimajas müügile saabub, leiab see ostja kiirelt, tihti lausa mõne päevaga. Hinnas on nii renoveeritud kui ka remonti vajavad korterid.

Kuigi kõik sellised kivimajad ei ole veel kaugeltki korras ning osade puhul ühistud alles planeerivad suuremaid renoveerimistöid, on tegu kahtlemata väärtusliku investeeringuga. Neil majadel on väärikas koht nii eesti arhitektuuri- kui ka kultuuriloos.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.