Eestlased osalesid Dubai tulevikumaja võistlusel
Arhitektuurikonkursside korraldaja Buildner ja Dubai valitsus korraldasid konkursi “House of the Future”, mille žürii otsis uuenduslikke projekte värskendamaks hetkel kohalikele elanikele pakutavat. Apex Arhitektuuribüroo partner Ove Oot ja MTÜ Eestimaaehitus juht Mikk Luht kirjutavad Eestist väga erineva kultuuriga riigis võistlusel osalemisest.
Keerukas lähteülesanne eeldas põhjalikku tutvumist meist väga erineva kultuuriruumiga, nende traditsioonide, ootuste ja reeglitega. Samas oli mitmes aspektis jäetud osalejatele võimalus reegleid rikkuda, kui sellega kaasneb asjakohane põhjendus.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Luua tuli kodu nelja- kuni kuueliikmelisele Emiraatide perekonnale ja nende teenindavale personalile, mis ei asunud reaalsuses kindlas asukohas, aga kinnistu suurusele ja sealsele paigutusele kehtisid nõudmised. Väga kitsastes tingimustes tuli projekteerida siiski Eesti mõistes suurele perele kvaliteetne elamu, mis pidi veel lisaks võimaldama tulevikus vajadusel laiendust.
Vürtsi ja väljakutset lisasid kohalikust religioonist, kultuurist ja tavadest tulevad nõuded. Näiteks tuli lahendada privaatsuse tagamine pere ja teenindava personali vahel ning teha valikuid luksusliku ja vajaliku vahel, sest kõike soovitut või soovitatut lihtsalt polnud võimalik mahutada. Lisaks tuli arvestada ka ehitusliku eelarvega, mis oli väljakutse omamoodi, sest avalikult leitavad ehituse ruutmeetri maksumused ja nõutavad pinnad ei tahtnud kuidagi tasakaalu saavutada.
Hinnati üldist disaini esteetikat, disaini ja funktsionaalsuse harmooniat, materjalikasutuse innovatsiooni, laiendatavust, jätkusuutlikkust ning disaini uuenduslikkust.
Osalemise initsiaatoriks oli ökoloogilise ehituse kompetentsikeskuse juhatuse liige Mikk Luht, kellega Apexi arhitektide koostöö ulatub juba aastasse 2009, kui esimese ühistööna projekteerisime Saue valda erivajadustega noorte hoolekandeküla, kus puitelementidest madalenergiahoonete siseviimistlus tehti savi- ja lubikrohvidega.
Koos oleme aastate jooksul keskendunud peamiselt just nendele projektidele, kus fookuses on hoonete energiatõhusus ja keskkonnasõbralikud ehitus- ning viimistlusmaterjalid. Näiteks esitasime ühistööna oma projekti Eesti põhumajade arhitektuurikonkursile, mille eesmärgiks oli tutvustada ja populariseerida looduslikke materjale nii arhitektide kui tellijate seas ning see töö jõudis eelmisel aastal ehitusloani.
Oleme projekteerinud ka EcoCocon’i põhupaneelidest elamuid ja eelmisel aastal koostasime Saue valla tellimusel eskiisprojekti erivajadustega laste koolkodu rajamiseks, kus taaskord fookuses energiatõhusus ja keskkonnasõbralikud materjalid.
Hetkel on meil ühistööna laual Lõuna-Eestis asuva permakultuuri põhimõtetest lähtuva keskuse hoonete projektid, kus oleme astunud paljudes aspektides veel sammu kaugemale, kõik ikka selle nimel, et vähendada hoonete jalajälge ning luua hoones viibijatele võimalikult tervist toetav keskkond.
Ka meie “House of the Future” konkursitöös keskendusime just võimalikult väikese primaarenergiasisaldusega ehitus- ja viimistlusmaterjalidele, sest sealsel ehitusmaastikul domineerivad täna valdavalt just skaala teises otsas asetsevad materjalid.
Arhitektina inspireeris osalema keerukas väljakutse luua midagi väga teistsuguse tausta ja ootustega kultuuriruumis ning võimalus edastada ideid, teadmisi ja sõnumit keskkonnasõbralike materjalide kasutusest just seal, kus seda väga vaja on. Arhitektuurses kontseptsioonis keskendusime passiivsetest energiakasutuse meetmete rakendamisele mahus ja vormis ning osaliselt ka kutluurilistele väljakutsetele ruumiplaneeringus.
Meie koostööpartnerit inspireeris omakorda teadmine, et seal piirkonnas laiemalt praegu otsitakse võimalusi ehituse jätkusuutlikumaks muutmiseks ning finantsiline võimekus, suuremaid muudatusi ning innovatiivseid projekte ellu viia, on olemas.
Võita seekord kahjuks ei õnnestunud, aga oleme väga õnnelikud selle kogemuse ning võimaluse eest edastada oma sõnumit keskkonnasõbralike materjalide innovatsioonist ja kasutusest kaasaegses arhitektuuris.