Liigu sisu juurde

Ehitushindade tõusu pidurdasid esimeses kvartalis vähenenud kulud materjalidele ja masinatele

Võrreldes eelmise aasta neljanda kvartaliga suurenesid tänavu esimeses kvartalis ehitusalal kulutused tööjõule 2,6 protsenti. Foto: Taavi Sepp / Postimees / Scanpix

Statistikaameti andmetel tõusis ehitushinnaindeks selle aasta esimeses kvartalis võrreldes 2023. aasta neljanda kvartaliga 0,2%, võrreldes möödunud aasta sama ajaga aga 0,9%.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Ülo Pauluse sõnul mõjutas ehitushinnaindeksit esimeses kvartalis võrreldes 2023. aasta sama ajaga eelkõige tööliste palgatõus, mille mõju indeksi muutusele oli 58%.
“Eelmise aasta neljanda kvartaliga võrreldes suurenesid kulutused tööjõule 2,6%, kulutused materjalidele langesid 1% ja mehhanismidele 0,8% võrra,” ütles Paulus. Sisendhindade korrektsiooni panustasid enim betoontoodete tootjad ja suurmehhanismide rendifirmad.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeks langes võrreldes 2023. aasta neljanda kvartaliga 0,2% ja võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 0,1%.

Ehitushinnaindeksi muutus, I kvartal 2024

 IV kvartal 2023 –
I kvartal 2024, %
I kvartal 2023 –
I kvartal 2024, %
KOKKU0,20,9
   tööjõud2,66,5
   ehitusmasinad-0,80,8
   ehitusmaterjal-1,0-0,2
Eramuindeks1,12,1
Korruselamuindeks0,71,3
Tööstushooneindeks-0,6-0,1
Ametihooneindeks0,30,6
Allikas: Statistikaamet

Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi muutus, I kvartal 2024

 IV kvartal 2023 –
I kvartal 2024, %
I kvartal 2023 –
I kvartal 2024, %
KOKKU-0,2-0,1 
   tööjõud0,33,4 
   ehitusmasinad-3,3-1,3 
   ehitusmaterjal-0,3-2,0 
Allikas: Statistikaamet

Ehitushinnaindeks väljendab ehitustegevuse maksumuse muutust otsekulude tasemel ja see jaotatakse kolme põhigruppi: tööjõud, ehitusmasinad ja -materjal. Ehitushinnaindeksi arvutamisel võetakse arvesse eramud, korruselamud, tööstus- ja ametihooned. Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi puhul on vaatluse all ametihooned.

Ehitushinnaindeksi andmeid kogub ja analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.