Liigu sisu juurde

Ehitusmahud tegid esimeses kvartalis viimase kümne aasta suurima kukkumise

Betoonivalu ehitusplatsil.Foto: Istockphoto

Statistikaameti andmetel ehitasid ehitusettevõtted esimeses kvartalis Eestis ja välisriikides kokku 13% vähem kui aasta varem samal ajal. Tegemist on suurima kvartaalse languse viimase kümne aasta jooksul.

Ehitusmahuindeksi muutus võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.Foto: Statistikaamet

Kohalikul ehitusturul vähenes maht 14%.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Ehitusettevõtted ehitasid kokku 707 miljoni euro eest, sellest hooneid 491 miljoni ja rajatisi 216 miljoni euro eest. Eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes ehitati hooneid ligi viiendiku võrra vähem ja rajatisi (teed, sillad, sadamad, magistraaltorustikud, side- ja elektriliinid, spordiväljakud jms) 1% rohkem.

Ehitusmahuindeks.Foto: Statistikaamet

Statistikaameti juhtivanalüütiku Merike Sinisaare sõnul mõjutas kohalikku ehitusturgu enim hoonete ehitusmahtude vähenemine. “Hoonete ehitus on vähenenud juba alates 2022. aasta teisest kvartalist,” lisas Sinisaar.

Välisriikides tegutsevate Eesti ehitusettevõtete mahud suurenesid eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes 2%. Sealne ehitusmahtude kasv tulenes põhiliselt just hoonete ehitusest. Välisriikides tehtud ehitustööde osatähtsus kogu ehitusmahust oli 7%, aasta varem 6%.

Ehitisregistri andmetel lubati kasutusse 1764 uut eluruumi, mis on 21% vähem kui aasta varem. Suurem osa valminud eluruumidest asub korterelamutes, millest populaarseim oli kolme- kuni viiekorruseline korterelamu. Enamik valminud eluruumidest asuvad Tallinnas, järgnevad Tallinna lähiümbruse vallad ja Tartumaa.

“Nõudlus uute eluruumide järele väheneb jätkuvalt,” rääkis Sinisaar. “Ehitusluba väljastati 1077 eluruumi ehitamiseks, mida on ligi viiendiku võrra (19%) vähem kui aasta varem. Endiselt oli eelistatuim elamutüüp korterelamu.”

Kasutusse lubati 260 mitteelamut, kus kasulikku pinda on 171 100 ruutmeetrit. Enim lisandus uut büroo-, tööstus-, laohoonete pinda. Võrreldes mullusega vähenes nii kasutusse lubatud mitteelamute pind kui ka maht.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.