Liigu sisu juurde

Fahle Parki uue kõrghoone arhitektuurikonkursi esikoht läks jagamisele ja mõlemad võitjad said kaks nädalat projekti parandamiseks

Esikoha saanud tööd: vasakul LUMA OÜ ja KINO Maastikuarhitektid OÜ töö “PORTAAL”, paremal OÜ Stuudio TÄNA ja Apex Arhitektuuribüroo OÜ töö "JENGA".Foto: Fausto Capital

Fahle Parki arendaja korraldatud Tartu mnt 86B kõrghoone arhitektuurikonkursi võidutöö valimisel said kaks tööd sama palju hääli ja mõlemad meeskonnad peavad kahe nädala jooksul oma projekti parandama, et maja nende nägemuse alusel valmiks.

Žürii otsustas esimese ja teise koha preemia anda:

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress
  • Arhitektuuribüroo LUMIA ja KINO Maastikuarhitektid tööle “PORTAAL”.
  • Stuudio TÄNA ja Apex Arhitektuuribüroo tööle “JENGA”.

Fahle Parki arendava Fausto Capitali projekteerimisvaldkonna juht Priidu Lokk selgitas, et konkursi eesmärk oli leida parim kaasaegne lahendus, mis sobiks Fahle Parki üldise kontseptsiooniga ja millest saaks väärikas maamärk ühes linna tähtsaimas sõlmpunktis.

Võidutöö valimisprotsess alles käib

Arhitektuurikonkursile laekus 12 tööd, millest auhinna pälvis neli ideekavandit. Žürii esimehe arhitekt Ignar Fjuki sõnul kindlat esikoha pretendenti konkursil kohe välja ei joonistunud, kuid sellegipoolest on tegu õnnestunud konkursiga. “See oli väga keeruline ülesanne  arhitektidele, kuna eeldati originaalasust, maamärgilisust, aga ka sobivust küllaltki pretensioonikasse asukohta, mida olulisel määral mõjutab lähedal asuv viadukt,” märkis Fjuk. “Osalejad olid andnud parima ja ka need tööd, mis  ei saanud auhinda, olid tasemel.”

Keegi žürii liikmetest Fjuki sõnul oma lemmiku pärast tõelisse lahingusse ei läinud ning tõde selgus pikkade arutelude käigus.

“Taoline olukord on pigem haruldane ja teatud tingimustel võibki võitja välja kuulutamata jätta, aga antud olukorras sellist seisu ei olnud. Tegelikult on mõlemad tööd head,” nentis Fausto Capitali  projekteerimisvaldkonna juht Priidu Lokk.

“Üks töö oli arhitektuurivormilt hea – fassaad ja väljanägemine oli väga hea ja teisel võib-olla oli natukene vajakajäämisi, aga sisu poolest oli väga hästi lahendatud,” kirjeldas Lokk. “Kui esimene pigem nagu nägi hea välja Fahle pargi poolt ja Tartu maantee poolt vaadates ei olnud nii hea lahendus, siis teisel oli arendaja vaatest üüripinda kõikidest töödest vähem, aga töö ise oli igati maamärgi vääriline ja enamvähem hästi ka sisuliselt lahendatud.”

Uuest hoonest saab Tallinna väravatähis

Kuna kavandatav hoone hakkab olema Tallinna väravaks ühest tähtsaimast suunast saabujatele, otsiti Lokki sõnul kõrgetasemelist ja silmapaistvat lahendust, millest saaks väärikas maamärk  linna ühes tähtsaimas sõlmpunktis.

Detailplaneering sätestab rajatava hoone suurimaks kõrguseks maapinnast 45,0 m. Hoonele on lubatud kavandada 14 maapealset korrust ja 3 maa-alust korrust. Hoone suurim maapealne ehitisealune pindala on 1150 m2.  Kavandatava hoone suurim suletud brutopind on 11 000 m2 ja maa-aluse osa suletud brutopind 5400 m2.

“Teiste lähteülesannete kõrval toonitaksin hoone sobivust kogu Fahle Parki kvartali omapäraga, mis seisneb ajaloolise miljöö ühendamises kaasaegse arhitektuuriga ning rohealade ja jätkusuutlikkuse väärtustamises,” märkis Lokk.

Arhitektid pidid hoone kavandamisel  jätkama Fahle Parki piirkonnale omast keskkonnasäästlike hoonete kavandamist, ning arvestama juba ideekavandi koostamisel tunnustatud rohemärgise BREAAM nõuetega. 

“Fahle Pargi esimese etapi käigus arendatud hooned on BREEAM rohemärgise kõrgeima OUTSTANDING taseme vääriliseks juba hinnatud ja planeerime ka kõik uued rajatavad hooned samal tasemel sertifitseerida,” lisas Priidu Lokk.

Lõplik otsus langetatakse kuu lõpuks

Parimateks tunnistatud tööd pälvisid ka rahalise preemia. Esimene ja teine koht jagatud “PORTAAL” ja “JENGA” – preemia suurus 20 000 eurot (mõlemale ideekavandile eraldi). Kolmas koht “FAHLE VISION” – preemia suurus 7 500 eurot. Eripreemia “ELEVAATOR” – preemia suurus 5 000 eurot.

Edasi liigutakse Priidu Lokki sõnul sel moel, et koostöös mõlema kavandi autoritega viiakse sisse muudatused ja parandused ning septembri jooksul sõlmitakse ühega neist ka leping.

“Arhitektuurivõistlus kui selline on läbi. See oli üheetapiline. Praegu lihtsalt proovime leida mõlema töö puhul nendele välja toodud puudustele lahendused ja siis otsustada, kumma tööga edasi minna.”

Arhitektuurikonkursi žüriisse kuulusid lisaks Ignar Fjukile, linnaarhitekt Oliver Alver, arhitekt Rasmus Tamme, Fausto Capitali üks osanikke Kenneth Karpov ja Fausto Capitali  projekteerimisvaldkonna juht Priidu Lokk. Fjuki sõnul olid võidutööd silmatorkavana fikseeritavad ja pakkusid arhitektuuriliselt originaalset käsitlust ning vastasid enamusele lähteülesandele.

Linnarahvas saab auhinnatud töödega tutvuda täna avatud näitusel Fahle Parki Galeriitänaval, kus on eksponeeritud kõik konkursil osalenud ideekavandid.

Žürii kommentaar võidutöödele

LUMIA ja KINO Maastikuarhitektid töö “PORTAAL” suurimaks plussis on hoone maamärgilik ja pilku püüdev ja meeldejääv arhitektuur.

Töö on jõuliselt liigendatud ja dünaamiline ning paistab esimesel hetkel nagu virna laotud merekonteinerid.

LUMA OÜ ja KINO Maastikuarhitektid OÜ töö “PORTAAL”. Autorid: Margit Aule (LUMIA), Toomas Adrikorn (LUMIA), Andreas Krigoltoi (LUMIA), Lenne Grettel Leitmaa (LUMIA), Carl-Deion Jõekallas (LUMIA), lvika Puust (LUMIA), Mari Liis Aader (LUMIA), Juhan Teppart (KINO), Elif Naz Duman (KINO).Foto: Fausto Capital

Fassaadid on kaetud ribidega mis mõjuvad kergelt. Hoone puhul on tajutav mõnetine sarnasus jaapani arhitektuuriga ning tunnetatav on ajatu esteetika. Hoone sobib Fahle kvartali ajaloolisse industriaalsesse keskkonda ja liiklusmagistraali vahetusse lähedusse.

LUMA OÜ ja KINO Maastikuarhitektid OÜ töö “PORTAAL”. Autorid: Margit Aule (LUMIA), Toomas Adrikorn (LUMIA), Andreas Krigoltoi (LUMIA), Lenne Grettel Leitmaa (LUMIA), Carl-Deion Jõekallas (LUMIA), lvika Puust (LUMIA), Mari Liis Aader (LUMIA), Juhan Teppart (KINO), Elif Naz Duman (KINO).Foto: Fausto Capital

Stuudio TÄNA ja Apex Arhitektuuribüroo töö “JENGA” pakub samuti ajatut disaini, olles seejuures pilku püüdev ja piisavalt eriline, et olla vääriline hoone Tallinna väravasse.

OÜ Stuudio TÄNA ja Apex Arhitektuuribüroo OÜ töö “JENGA”. Autorid: Tristan Krevald (TÄNA), Mark Aleksander Fischer (Apex), Ra Martin Puhkan (TÄNA), Siim Tanel Tõnisson (TÄNA), Ove Oot (Apex).Foto: Fausto Capital

“JENGA” pakub eriti efektseid ja dünaamilisi vaateid Fahle Parki poolt. Linna sisenedes jätab mõnevõrra lihtsama ja massiivse tahuka mulje.

OÜ Stuudio TÄNA ja Apex Arhitektuuribüroo OÜ töö “JENGA” autorid: Tristan Krevald (TÄNA), Mark Aleksander Fischer (Apex), Ra Martin Puhkan (TÄNA), Siim Tanel Tõnisson (TÄNA), Ove Oot (Apex).Foto: Fausto Capital

Hoone viimaste korruste pealeehitus seondub visuaalselt kvartali senise dominantehituse Fahle majaga. Asendiplaaniliselt on efektne uue pargiala kavandamine, mis on hea lõpetus Lastekodu tänavale. Kvartali poolt vaadates on tegu silmapaistva tööga.

Kolmanda koha pälvinud Arhitektuuribüroo Korrus töö “FAHLE VISON” pidas žürii kõige julgemaks ja silmatorkavamaks.

Arhitektuuribüroo Korrus töö “FAHLE VISIOON”. Autorid: Aigar Roht, Indrek Kallas, Timmo Lass, Anna Maistruk, Kärt Milsaar, Frederick Kalmberg, Kristjan Tükk.Foto: Fausto Capital

Töös on kasutatud paralleelselt kahte võtet – “tünni” ja alumiste kaarte maailma, mis keeravad teineteisega koos vindi veidi üle. Ristmiku nurk on ilusti lahendatud ja väärtustab tänast iseloomuta kohta. Samas on hoone seljaga Zelluloosi kvartali poole ja ei teeni kvartalit tervikuna.

Eripreemia pälvinud DAGOpeni töö on oma puhta ja elegantse lahenduse poolest teiste osalejate töödest täiesti erinev. Eri nurga alt jätab töö huvitava mulje tänu hoone mahu kolmeks jagamisele ja ühest põnevast horisontaalsest sisselõikest. Hoone jäi oma puhtas ja pretensioonitus disainis žürii arvates isegi pisut liiga lihtsaks.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.