Liigu sisu juurde

Hipodroomi kvartali järgmise etapi arhitektuurikonkursi võitis KOKO Arhitektid

KOKO Arhitektide võidutöö.Foto: Koko arhitektid

KOKO arhitektide töö “RATSU” võitis Hipodroomi kvartali arendaja Reterra korraldatud arhitektuurivõistluse, millega arendaja otsis lahendust ligi 100 miljonit eurot maksvale arenduse etapile.

Reterra teatas pressiteate vahendusel, et arhitektuurivõistluse eesmärk oli Hipodroomi järgmisele arendusetapile leida lahendus, mis oleks silmapaistev, kaasaegne, arhitektuurselt ja linnaehituslikult esinduslik ning logistiliselt hästi toimiv. Kokku esitas konkursile oma võistlustöö kuus arhitektuuribürood, kellest žürii otsustas esitlema kutsuda viis. Tööde esitlus toimus 8. märtsil Reterrale kuuluvas Telia majas, mis asub planeeritavast Hipodroomi kvartali lähedal.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Reterra tegevjuhi ja partneri Reigo Randmetsa sõnul osalesid konkursil Eesti tipparhitektid, kelle panus töödesse oli märkimisväärne. “Mahu mõttes on tegu väga suure arendusalaga, kuhu detailplaneering lubab kokku rajada ligi 30 000 ruutmeetrit maapealset ja 13 000 ruutmeetrit maa-alust brutopinda,” rääkis ta. “Kokku on võistlust hõlmavale alale võimalik ehitada ligi 330 korterit.”

Võistlusel otsiti lahendust alale, mis asub hipodroomi krundi Seewaldi pool asuvas küljes.Foto: Koko Arhitektid
Vaade Paldiski maantee kohalt.Foto: Koko Arhitektid

Randmetsa sõnul on Reterra eesmärk luua ajaloolist väärtust kandvale Hipodroomi arendusalale mitmekülgne kaasaegse arhitektuuriga linnaruum, mistõttu olid ka arhitektuurikonkursile seatud tingimused väga kõrged. Sellest tulenevalt ei olnud küll konkursil osalejate hulk väga suur, kuid laekunud tööde kvaliteet äärmiselt tugev.

“KOKO arhitektide võidutöö „RATSU“ kõrget taset näitab asjaolu, et žürii oli võitja osas tugeval üksmeelel, mis pole nii kaalukatel konkursitel tavapärane,” rääkis Randmets.

Randmets leidis, et KOKO arhitektide nägemus sobitub hästi PIN arhitektide loodud esimese etapi lahendusega, kuid on sealjuures siiski tugevalt eristuv, aitab luua eriilmelise keskkonna ning rikastada kogu kvartalit. Tema sõnul ei ole vähemoluline, et pakutud arhitektuur arvestab Hipodroomi algupärase identiteedi ja kogu Hipodroomi arendusala läbiva planeeritava promenaadi lahendusega.

Vaade praeguse hipodroomi keskele rajatava allee kohalt.Foto: Koko Arhitektid
Vaade Hipodroomi keskele tekkivalt alleelt.Foto: Koko arhitektid

Žürii liige ja Tallinna Linnaplaneerimise ameti juhataja asetäitja Oliver Alver rääkis, et võidutöö paistis silma läbimõeldud asendiplaani lahenduse ja hoonete mitmekülgse arhitektuurse ilme poolest. “KOKO arhitektide lahendus oli väljapakututest kõige julgem ja kaasaegsem ning kõige väiksema hoonete mahuga,” lausus ta. “Töö ühe tugevusena saab kindlasti välja tuua hoonetevahelise inimkeskse poolavaliku ruumi, mis sekundeerib ala kõrval asuvale avalikule pargialale. Koos moodustavad need silmapaistvalt suure kaasaegse ja jalakäijatekeskse ala, kus julgeks oma lapsi õue saata.”

Majadevaheline ala.Foto: Koko Arhitektid

Kaks hektarit autovabadust

KOKO Arhitektide üks võidutöö autoritest Raivo Kotov selgitas, et arhitektuurivõistluse eesmärgist lähtuvalt pakkusid nad välja pea kahe hektari suuruse autovaba ala, kus paikneb 12 hoonet, mis on ühendatud ringhooviga. Ringhoovi ääres paiknevad mängu- ja istumisalad, mis on ühendatud nii Hipodroomi promenaadi kui ka Merimetsa teega.

Ringhoovi ääres paiknevad mängu- ja istumisalad.Foto: Koko arhitektid
Majade vahele on paigutatud mängu- ja istumisalad.Foto: Koko Arhitektid

Uued hooned jagunevad kaheks: Hipodroomi promenaadi äärsed 4-6-korruselised liigendatud kortermajad ning Merimetsa tee poole jäävad väiksemad majad, kus igal korrusel on kuni neli valgusküllast korterit.  “Väiksematele hoonetele on kavandatud äratuntavad kaldkatused, mis loovad meeldiva elukeskkonna ning ainulaadsete siselahendustega korterid,” kirjeldas Kotov.

Vaade korterist.Foto: Koko Arhitektid

Lisaks KOKO arhitektidele esitlesid oma töid Kadarik Tüür Arhitektid, Pluss Arhitektid, Arhitekt11 ja Apex Arhitektuuribüroo.

Žüriisse kuulusid Oliver Alver (Tallinna linn), Joel Kopli (KUU Arhitektid), Mari Rass (Arhitekt Must), Kaur Talpsepp (Kauss arhitektuuribüroo), Priit Uustulnd  (Spring Capital), Reigo Randmets (Reterra), Kaspar Markus (Reterra) ning lisaks eksperdid Mattias Agabus (Eesti Arhitektide Liit, Agabus Arhitektid) ja Jaan Port (PIN Arhitektid).

Hipodroomi kvartali arenduse esimene etapp, millele lõi lahenduse PIN Arhitektid, valmib arendaja praeguste plaanide järgi 2027. aastal. Teise etapi esimeste hoonete projekteerimise ja ehitusloa taotlemisega alustatakse juba sel aastal ja ehitusega hiljemalt 2026. aastal.

Reterra Estate on kinnisvaraarendusettevõte, mis tegeleb ärikinnisvara ja elukondliku kinnisvara arendusega Tallinnas, Tartus ja Riias. Ettevõtte kontrollpakk kuulub läbi äriühingu Priit Jaagantile, kes on ka Mapri Ehituse enamusosanik.

Reterra Estate’i portfelli kuuluvad Tallinnas WoHo Kvartal (sealhulgas Telia Maja), Tabasalu keskus, Tiskre Ärimaja ja Raemõisa elamukvartal ning City Duo kõrghoonega arendus, Tartus Raadimõisa kvartal, Lumina Kodud ja Tartu Tervisekesus. Reterra Estate on Hipodroomi kvartali üks arendajatest.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega