Liigu sisu juurde

Lumetõkketa katus on ohtlik nii inimesele kui tema varale

Langev lumi ja jää võivad põhjustada suuri varakahjustusi ja halvimal juhul ka kehavigastusi.Foto: Ruukki

Selle aasta esimesed korralikud lumekogused, mis novembri teises pooles maha ja katustele langesid, veel midagi hirmsat endaga kaasa ei toonud, aga panid mõtlema, kas oleme ikka ka tõsiseks talveks valmis.

Praegu on veel võimalus enne püsiva paksu lume saabumist oma katus talveks korralikult ette valmistada. Mida tasub kiiremas korras kontrollida ja kuidas riske minimeerida, rääkisime Ruukki Products AS-i tehnilise konsultandi Ove Ermiga.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Kindlasti tasub veenduda, et katusele oleks paigaldatud nõuetele vastavad lumetõkked, eriti sissepääsude, kõnniteede ja parkimiskohtade kohal. Need aitavad vältida lume ja jää ootamatut maha libisemist katuselt, mis võib ohustada liikuvaid inimesi ja vara.

Lumetõkked aitavad vältida lume ja jää ootamatut maha libisemist katuselt.Foto: Ruukki

Kui talvel on vaja katusele minna lume eemaldamiseks või hooldustöödeks, tuleb muretseda vajalik turvavarustus või tellida professionaalne teenus. “Katusele ronimine on talvel ohtlik eriti libisemisohu tõttu. Seetõttu on oluline, et katusel oleks turvalised liikumisteed ja kinnituspunktid, et tööd saaks teostatud ohutult ja murevabalt,” kinnitas Erm.

Lumetõkked tuleks kindlasti paigaldada kõigile katustele, kus on mingigi risk, et lumi või jää võib kontrollimatult maha kukkuda. Langev lumi ja jää võivad põhjustada suuri varakahjustusi ja halvimal juhul ka kehavigastusi. Eriti ohtlikud on ilma lumetõketeta hooned linnades, kus on tihe liikumine ja autosid pargitakse hoonete lähedal. Tõkkeid on sageli vaja ka katuse enda kaitseks, kui katuse viilud asuvad erinevatel kõrgusel ja on oht, et ülevalt langev lumi võib alumist vigastada.

Kus on lahendus?

Ruukki pakub väga erinevaid katuste turvatooteid. “Esiteks pakume erinevatele materjalide mõeldud lumetõkkeid. Spetsiaalsed ja detailide poolest üksteisest erinevaid tõkkeid on bituumenile, kivikatustele ja kõikidele terasprofiilidele. Ruukki ei paku ainult teraskatustele mõeldud turvatooteid,” rõhutas Erm.

Tüübilt on olemas torulumetõkked ja profileeritud lumetõkked. Olenevalt katusematerjalist ja profiili tüübist on valikus erinevad võimalused. Tuleb selgeks teha, kas on vajadus kõrgemate või madalamate lumetõkete järele ja millised on täpsed olud.

Lumetõkete hind oleneb katuse parameetritest, näiteks kaldest ja viilu pikkusest.Foto: Ruukki

Lumetõkete hinda on Ermi sõnul keeruline öelda, kuna see sõltub suuresti katuse parameetritest: “Näiteks kaldest ja viilu pikkusest oleneb kinnitusklambrite kogus katuseräästa meetri kohta. Kui viilud on pikad, nõutakse tihti mitme rea lumetõkete kasutamist jne. Aga kokkuvõttes see on kulu tühine, kui räägime ohust inimese tervisele.”

Lumetõkete paigaldamine pole seega ei üle mõistuse keeruline ega kulukas. “Kogenud paigaldajale ei ole siin midagi keerulist. Oluline on jälgida paigaldusjuhendeid ja tootjapoolseid nõuandeid. Kulu oleneb tööde planeerimisest,” märkis Erm, kelle hinnangul on kindlasti odavam lumetõkked paigaldada koos teiste tööde teostamisega ja võimalikult kiiresti.

Päikesepaneelid nõuavad erilist tähelepanu

Üha rohkem on katuseid, kuhu on paigaldatud päikesepaneelid. Need nõuavad lumetõkete osas erilist tähelepanu, kuna paneelide pinnad on siledad ja muudavad lume ning jää kiire libisemise veelgi tõenäolisemaks.
Tihti on vaja kõrgemaid lumetõkkeid, kuna paneelid on enamasti katusepinnast kõrgemal ja kui lumi tuleb hooga, võivad madalamad lahendused osutuda mittepiisavaks.

Tihti ei jäeta katusele piisavalt ruumi paneelide ja lumetõkete vahele. Kui vahe on liiga väike kipub hooga tulev lumi üle tõkete jooksma. Kindlasti on siin eelis ka profiilsetel lumetõketel, mis ei lase lumel nii lihtsalt läbi pääseda. Hirm, et tõkked pärsivad päikeseenergia kogumist, on Ermi sõnul asjatu. “Oluline on jälgida, et tõkked ei tekitaks paneelidele varje, mis vähendaksid paneelide tootlikkust. Õige ja läbimõeldud projekteerimine tagavad minimaalse mõju.”

Kõige parem on mõistagi paigaldada lumetõkked koos päikesepaneelidega, et tagada nende omavaheline sobivus ja kaitsta nii paneele kui katust juba alates nende paigaldamise päevast. Kui aga lumetõkked on jäänud esialgu paigaldamata, saab neid paigaldada ka hiljem. Oluline on, et arvestatakse lumetõketele vajaliku ruumiga.

Tihti planeeritakse kogu katuseviil päikesepaneele täis ja räästasse ei jäeta piisavalt vaba ruumi. Hiljem tekib probleem, et kandureid ei ole kuhugi kinnitada. “Lumetõkke kandurid on soovitatav alati paigaldada kandvate seinte kohale, et lumeraskus kanduks seinale. Ka see nõue vajab jälgimist,” selgitas Erm.

Ette tuleb olukordi, kus katusel on juba lumetõkked ammu olemas ja siis tahetakse lisada päikesepaneelid. Kas sellisel juhul tasub välja vahetada ka tõkked? “Siin on palju tegureid. Esiteks on katusele paigaldatavate päikesepaneelide lahendusi mitmeid. On olemas integreeritavad ja raamidele paigaldatavad päiksepaneelid, mis jäävad katuse pinnast kõrgemale. Ka katuse parameetrid võivad olla väga erinevad. Kui kõik on tehtud läbimõeldult, töötavad ka tavatõkked.”

Arenevad ka lumetõkketooted

Katusetoodete arendajad käivad ajaga kaasas ja arendavad oma tooteid klientide üha muutuvate vajaduste järgi. Talvel vajavad kõik katused hooldust ja ka päikesepaneelidelt tuleb liigne lumi ning jää eemaldada. Olulise uue tootena tõi Erm välja Ruukki Safeline trossisüsteemi, mis võimaldab kasutajal kinnitada end pidevalt turvavarustusega trossi külge maapinnast katuseni. Seda saab integreerida erinevate turvatoodetega seinaredelist katusesillani. Katuse hooldustöid saab teostada minimaalsete riskidega ja ohutult.

Ruukki Safeline trossisüsteem võimaldab kasutajal kinnitada end pidevalt turvavarustusega trossi külge maapinnast katuseni.Foto: Ruukki

Samuti hakkas Ruukki lisaks olemasolevale kahe toruga lumetõkke sarjale pakkuma SnowDefence 150 sarja. Need on senistest tavatõketest kõrgemad ja võimaldavad vajadusel kinnitada kandurid ka otse profiilpleki külge. Tihti on nii, et profiili all planeeritud lumetõkete kohal puudub all roovitus. Selline lähenemine on levinud Skandinaavias.

Katustel liikumise teevad lihtsamaks ja turvalisemaks uued Ruukki tehases toodetud katuseluugid. “Arendasime oma profiilidele uut tüüpi katuseluugid. Tihti ei ole võimalik hoone kõrgusest tulenevalt väliseid käiguteid kasutada ja ligipääs katusele peab toimuma läbi katuseluugi. Uued luugid on lihtsasti avatavad hingedega, mis ei jäätu talvel ja ruumikad kasutada ka talvistes katuse hooldustöödes,” kirjeldas Erm. 

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Saa täielik ligipääs Ehituslehele

  • Ehitus-, kinnisvara- ja arhitektuurivaldkonna analüüsid ja arvamuslood.
  • Uurivad artiklid, mis avavad vaidluste ja pankrottide taustu.
  • Igapäevane uudistevoog: kogu valdkonna info ühest kohast.

Hind kehtib kolm kuud, misjärel jätkub tellimus automaatselt hinnaga 11.99 kuus. Tellimuse saad alati katkestada. Kõik tellimisvõimalused leiad siit lehelt.