Liigu sisu juurde

Jõhvi raamatukogu ja kogukonnakeskuse arhitektuurikonkursi võitis ABMA

Jõhvi raamatukogu ja kogukonnakeskuse arhitektuurikonkursi võidutöö. Autorid: Liis Uustal ja Egon Metusala.Foto: ABMA

Jõhvi valla ja Eesti Arhitektide Liidu koostöös läbiviidud Jõhvi raamatukogu-kogukonnakeskuse ja ümbritseva väliala arhitektuurivõistluse võitis Liis Uustali ja Egon Metusala (arhitektuuribüroo ABMA) ideekavand “Lukukivi”.

 Jõhvi raamatukogu-kogukonnakeskuse uus hoone on planeeritud Jõhvi linna lõunaosasse, Puru tee ja Hariduse tänava vahele. Arhitektuurivõistlusele, mille kaudu otsiti hoonele parimat lahendust, laekus 20 ideekavandit. Žürii liikmed olid meeldivalt üllatunud, et võistlus tekitas nii suurt huvi ja esitatud ideekavandite kvaliteet oli niivõrd kõrgel tasemel. 

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“Võistlusala on üks kiiremini arenevaid alasid Jõhvi linnas ning vallal on plaanis seda ala veelgi rohkem arendada, muutes seda kvaliteetseks ja inimkeskseks avalikuks ruumiks,” kommenteeris žürii esimees, Jõhvi Vallavolikogu esimees Vallo Reimaa. 

Reimaa sõnul aitab uue raamatukogu ja kogukonna hoone ehitus muuta linnaosa jalakäijasõbralikumaks linnaruumiks, mis seob omavahel eriilmeliste funktsioonidega ala ümbritsevat hariduslinnakut, korterelamute ala, kaubanduskeskust, selle taga olevat parki ning ajaloolist Jõhvi keskust. 

“Meie kindel soov on raamatukogu ja kogukonnakeskuse hoone, mille ideed on mõlgutatud vähemalt 10 aastat, kindlasti realiseerida,” rääkis Reimaa. “Lootustandev on, et riigi toetusmeetmete voorus sai meie taotlus toetuse, vastav volikogu otsus on samuti olemas ning saame liikuda projektiga edasi.” Valla eesmärk on hariduslinnaku projekt lõpuni viia ning kuna Jõhvis ei ehitata suuri avalikke hooneid tihti, on ootused uue hoone osas kõrged. 

“Linnaruumis õige koha peale asetatud sobiv pusletükk võib avada uued võimalused kogu ümbritsevale alale. Eesmärk oligi valida just selline töö, mis oleks hea avaliku ruumi eeskuju ning tulevikku arvestav, et ühel hetkel saaks ka ülejäänud avalik ruum projektile järele tulla,” kõneles Reimaa.

Žürii leidis, et “Lukukivi” hoonel on mõjuv, äratuntav ja originaalne, aga mitte liialt keeruline vorm. Hoone suhestub erinevalt paljudest teistest töödest kogu ümbritseva linnaga. Tõusev hoone katus ei mõju domineeriva tornina, kuid jääb siiski tänavate ristmiku poolt aktsendina silma ning on hästi vaadeldav ka ajaloolise Jõhvi linnaosa poolt saabudes. Pakutud lahenduse puhul võlus žüriid ka inimmõõtmeline pool-sisehoovi lahendus, mis täidab muidu lageda ala. 

Vaade Hariduse tänavalt.Foto: ABMA
Vaade Puru tee viadukti poolt.Foto: ABMA
Vaade Puru teelt ja Pargi keskuse poolt.Foto: ABMA
Vaade eeshoovile ja aatriumile.Foto: ABMA
Vaade eeshoovile hämaral ajal.Foto: ABMA
Vaade kesksele aatriumile.Foto: ABMA

Žürii hinnangul on hoonel tugev karakter ja kontseptuaalne ülesehitus, mis eristub muust – geomeetriline viisnurkne maja on nagu tahukas teiste seas, justkui geomeetriline jõhvikas. Hoone on ruumikas, kaasaegne, valgusküllane ja ei mõju elitaarselt ega kallilt. Ruumijaotus on hea ning soosib raamatukogu töö ja noorte integreerumist. Tööst õhkub soojust ning liutoru laste alas on armas lisanüanss. 

Vaade lastealale.Foto: ABMA

Arhitektuurivõistluse preemiafond oli 37 000 eurot ning žürii otsustas määrata preemiad

järgnevalt:

  • I preemia (13 000 €) ideekavandile märgusõnaga “LUKUKIVI”, autorid: Liis Uustal ja Egon Metusala (ABMA OÜ)
  • II preemia (10 000 €) ideekavandile märgussõnaga “PÖÖRE”, autorid: Maarja Kask, Ralf Lõoke, Martin McLean (Salto arhitektid OÜ).
Ideekavand märgussõnaga “PÖÖRE”. Autorid: Maarja Kask, Ralf Lõoke, Martin McLean (Salto arhitektid OÜ)Foto: Salto arhitektid
  • III preemia (7000 €) ideekavandile märgusõnaga “KOMPASS”, autorid: Lisette Eriste, Gert Guriev, Markus Kaasik, Jana Pärn, Siim Tiisvelt (Kolm Pluss Üks OÜ).
Ideekavand märgusõnaga “KOMPASS”. Autorid: Lisette Eriste, Gert Guriev, Markus Kaasik, Jana Pärn, Siim Tiisvelt (Kolm Pluss Üks OÜ)Foto: Kolm Pluss Üks
Raamatukogu Kolm Pluss Üks arhitektide kavandil.Foto: Kolm Pluss Üks
  • Ergutuspreemia (3500 €) ideekavandile märgusõnaga “RÄNDRAHN”, autorid: Kevin Yoan Josse, Viesturs Dille, Daila Elksne, Rita Laudere, Karlis Lauders, llze Rukšane, Metra Augškapa, Rain Veidenberg, Alar Tarto (Lauder Architects SIA ja Weidenberg OÜ).
ideekavand märgusõnaga “RÄNDRAHN”. Autorid: Kevin Yoan Josse, Viesturs Dille, Daila Elksne, Rita Laudere, Karlis Lauders, llze Rukšane, Metra Augškapa, Rain Veidenberg, Alar Tarto (Lauder Architects SIA ja Weidenberg OÜ).Foto: Lauder Architects ja Weidenberg
  • Ergutuspreemia (3500 €) ideekavandile märgusõnaga “ORDOVIITSIUM”, autorid: Ülo Peil, Greta Anet Ojavee, Mia Martina Peil, Eneli Kleemann, Katariina Mustasaar (Arhitektibüroo Peil OÜ).
Võistlustöö “Ordoviitsium”. Autorid: Ülo Peil, Greta Anet Ojavee, Mia Martina Peil, Eneli Kleemann, Katariina Mustasaar (Arhitektibüroo Peil OÜ).Foto: Arhitektibüroo Peil

Võistluse žüriisse kuulusid Jõhvi Vallavolikogu esimees ja žürii esimees Vallo Reimaa, Jõhvi Keskraamatukogu juhataja Eve Kottise, Jõhvi vallaarhitekt Nelli Sameli ning EALi esindajatena arhitektid Lembit-Kaur Stöör ja Kristel Niisuke.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega