Liigu sisu juurde

Kaamos lubab, et uuel aastal jõustuv käibemaksutõus ei mõjuta nende arenduste korterite hindu

Kaamos Kinnisvara tegevjuht Taimo Murer.Foto: Kaamos Kinnisvara

Käibemaks tõuseb järgmisel aastal kahe protsendi võrra. Kõrgete intressimäärade, kasvava euribori ja inflatsiooni kõrval mõjutab see kahtlemata ka kinnisvaraturgu, kuid Kaamos võtab maksutõusu enda kanda ning tarbija ei pea korterite hinnatõusu pärast muretsema, kinnitas Kaamos Kinnisvara juht Taimo Murer. 

„Maksustamisel tuleb lähtuda põhimõttest, et need stimuleerivad ettevõtlust ega kahjusta Eesti konkurentsivõimet. See kehtib ka käibemaksu kohta, mille eesmärk on liikuda riigitulude laekumise suurendamise kaudu riigieelarve tasakaalu poole ning muuta käibemaksuerisuste vähendamisega maksusüsteemi efektiivsemaks,“ leidis Kaamos Kinnisvara juht Taimo Murer. 

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Mureri sõnul kaasneb laiapõhjalise maksumuudatusega alati mõju nii ettevõtete investeeringutele kui tarbijakäitumisele. „Hetkel langeb kokku mitu tarbijat negatiivselt mõjutavat tegurit: kõrged intressimäärad ja maksutõus. Lisaks jahutab üldist majanduskeskkonda välisnõudluse kukkumine,“ selgitas Murer. Samas leiab ta, et kriiside ajal tuleb paratamatult teha raskeid ja ebapopulaarsed otsuseid selleks, et need aitaksid raskusi ületada, kuid siinjuures ei tohi unustada pikka vaadet ega lasta maksutõusust kannatada ettevõtete investeeringutel, mis soosivad lisandväärtust ja teadusarendust nii avalikus kui erasektoris. 

„Eestis on Kaamos Kinnisvaral hetkel ehituses kaks elukondlikku projekti kokku 144 korteriga. Lätis on ehitusfaasis kolm korterelamut kokku 352 korteriga. Kuigi uute projektide käivitamine sõltub suuresti nõudlusest, planeerime investeerida nii elamuarendusse kui ka ärikinnisvarasse tuleval aastal ning startida mõne uue projektiga,“ ütles Murer. Ta lisas, et turuolukord võib investeeringuid isegi soosida. 

Kuigi käibemaksu mõju saab Mureri sõnul täpsemalt hinnata alles järgmisel aastal, mõjutab tarbijate käitumist täna ning kindlasti tuleval aastal juba kõrgustes euribor. „On arendajaid, kes sarnaselt Kaamosele võtavad maksutõusu enda kanda ning kelle arenduste puhul tarbijad uuel aastal kehtima hakkava käibemaksu tõttu korterihinna tõusu kartma ei pea. Samas on ka neid arendajaid, kes kergitavad oma arenduste hindu kaheprotsendilise maksumäära võrra või ehk isegi rohkem, arvestades, et ka sisendhinnad on kasvamas,“ rääkis Murer. 

Käibemaksu määra tõusul on tervikuna lõpptarbijale kindlasti mõju ka kõigele uue koduga seonduvatele lisakulutustele, näiteks muutub Mureri sõnul maksumäära võrra kallimaks nii ehitus kui kodu sisustus, seega nendel, kes kaaluvad kodu ostu, on mõistlik juba käesoleval aastal valminud uute korterite seast sobiv välja valida ning tehing ära vormistada. 

Samas leiab Murer, et turul toimub intressimääradega teatav kohanemine. „Tänasel kinnisvaraturul on näha juba mõningast tehingutempo elavnemist ning kasvava käibemaksu marginaali valguses võime ennustada aktiivust veelgi,“ rääkis Murer. 

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.