Liigu sisu juurde

Kahjumisse kukkunud Pro Kapital loobus liiga kõrgete hindade pärast peatöövõtja kasutamisest

Kalaranna uusarenduse esimene etapp. Pro Kapitalil on töös viimased neli maja, aga nende puhul on ettevõte peatöövõtja kasutamisest loobunud.Foto: Postimees/Scanpix

Pro Kapitali juht Edoardo Preatoni kiitis ettevõte otsust loobuda Kalaranna 8 arenduse viimases etapis peatöövõtja kasutamisest ja asuda ise ehitust juhtima.

“Praegused peatöövõtjad tunduvad kannatavat pandeemia ja sõja tagajärgede all ning nende hinnakujundus ei ole konkurentsivõimeline võrreldes väiksemate töövõtjatega, keda saame otse kaasata,” kirjutas Preatoni börsile saadetud poolaasta tulemustele lisatud ülevaates. Ta kinnitas, et sõlminud lepingud kaevetööde, tugimüüride püstitamise, maa-aluste monoliitbetoonitööde ning veel mõnede väiksemate tööde teostamiseks, on andnud juba märkimisväärse kulude kokkuhoiu.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Kalaranna 8 arenduse viimane etapp koosneb 146 korteri ja 4 äripinnaga neljast hoonest. Võlaõiguslike lepingutega on pindadest kaetud 35 korterit (ehk ligi neljandik pakutavast) ja kõik 4 äripinda. Selle arenduse avalikus hinnakirjas ületas kõige kallimate korterite ruutmeetri hind 10 000 euro piiri.

Pro Kapital teatas börsile, et ettevõte käive on kukkunud – 2023. aasta esimese poolaasta müügitulu oli 16,1 miljonit eurot ehk ligi kaks korda vähem kui aasta varem samal perioodil. Veelgi suurem kukkumine oli teise kvartali müügimahus – selle aasta 2,7 miljonit eurot võrrelduna 23,3 miljoni euroga 2022. aastal. Ettevõte põhjendas käibe kukkumist sellega, et eelmisel aastal valmisid ja anti ostjatele üle Kalaranna kvartali korterid, selle aasta esimesel poolaastal ükski uus objekt valmis pole saanud.   

Kuue kuu puhaskahjum oli 292 000 eurot võrrelduna 4,1 miljoni euro kasumiga võrdlusperioodil. Teise kvartali puhaskahjum oli 1,6 miljonit eurot võrreldes 4,4 miljoni euro suuruse kasumiga 2022. aastal.

Kalaranna kvartal on praegu ainus objekt, kus Pro Kapitalil ehitustööd käivad.

Preatoni tunnistab, et kahes arenduses on neil ehitusload olemas ja kõik stardiks valmis, aga tänases turuolukorras nad ehitust ei alusta. Eestis on selliseks objektiks Uus-Kindrali arendus Tondil ja Riias 330 korteriga City Oasise kvartal.

Pro Kapital jätkab Tondi 53 ehk ühe endise Tondi kasarmu projekteerimist ning ehitusloa taotlemist. Ettevõttel õnnestus saada muinsuskaitseametilt olulisi mööndusi fassaadi tagakülje esimese korruse akende suurendamiseks maast laeni avadeni, mis võimaldab Preatoni hinnangul kujundada palju sobivamaid eluruume, kus on rohkem päikesevalgust ning, mis avanevad privaatsetele terrassidele. 

Riias müüb Pro Kapital jätkuvalt luksuskortereid River Breeze residentsis. 2023. aasta teises kvartalis müüs ettevõte seal kaks korterit lisaks neljale, mis leidsid ostjad esimeses kvartalis. Kuigi müüdud korterite arv on võrreldes esimese kvartaliga vähenenud, siis Preatoni nägi selles projektis tõusvat trendi. Samas möönas ta, et kolmest Balti riigi pealinnast on Riia turuolukord kõige väljakutsuvam.

Leedus müüb Pro Kapital nelja aasta eest valminud 115 korteriga Šaltiniu Namai Attico arenduses kaht viimast korterit ja valmistub järgmise etapi ehitamiseks, mille käigus valmivad 43 linnavillat ja ärihoone.

Ettevõte laiendas oma portfelli Vilniuses, ostes Naugarduko tänaval asuva ajaloolise Vilniuse Kolledži hoone 6.25 miljoni euro eest. Hoone projekteeritakse ümber umbes 50 korteriga eluhooneks. Ettevõte loodab saada seal ehitusloa 2024. aasta alguses.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.