Liigu sisu juurde

Eesti teatrimajad

Sisu

Näitus “Eesti teatrimajad” avatakse neljapäeval, 16. mail kell 17.00 Eesti Arhitektuurimuuseumis (Ahtri 2).

Näitus toob rambivalgusesse Eesti teatriarhitektuuri – alustades kaskedega ehitud küünidest 19. sajandi alguses ja lõpetades tänaste teatrimajade projektidega.

Teatriarhitektuuri professionaliseerumise algusajaks loeme aega, kui Soomest tellitud projektide järgi kerkisid kaks teatrihoonet, meie rahvusliku mõtte sümbolit: Vanemuine Tartus (1906) ja Estonia teatri- ja seltsimaja Tallinnas (1913). Samasse ritta kuuluvad kohalike arhitektide projekteeritud Võitleja Narvas (1908), Endla Pärnus (1911), Säde Valgas (1911) ja Koit Viljandis (1911). Eesti rahvusliku teatriloo kõrval ei unustata ka saksa teatreid, millega konkureerimine rahvuslikke algatusi tiivustas, kuid millest ka palju eeskuju võeti.

1920.–1930. aastatel valmis mitmele Eesti teatrile juurdeehitise projekt, Võrru ja Viljandisse kavandati uus teatrihoone, mille projekte näitusel esmakordselt laiale publikule esitleme. Valmis ehitada jõuti enne sõda vaid Vanemuise uus teatrisaal ning Rakvere teater.

Sõjas said kõige rohkem kannatada Estonia, Vanemuine, Endla ja Võitleja, neist taastati ainult esimene. Nõukogude Eestis ehitati teatrihooneid vaid kolm –Vanemuine, Endla ja Ugala.

Uue Eesti ajal on vanad teatrid kaunilt korda tehtud, ühtki uut päris teatrit pole veel ehitatud, aga black box’e küll. Kestab Tallinna Linnateatri ehituse pikk protsess ning taas vaieldakse tuliselt Estonia ooperiteatri saatuse üle.

Nii on rohke ajaloolise, tuntud ja vähemtuntud materjali väljatoomine jätkuvalt aktuaalne.

Näituse autor Karin Hallas-Murula
Näituse ruumikujundaja Pille Jänes
Graafiline kujundaja Margus Tammik

Näituseprogramm:

Karin Hallas-Murula kuraatorituur, piletid Fientast, 18. mail kell 13.00

Karin Hallas-Murula loeng “Eesti teatriarhitektuur Euroopa kontekstis” 29. mail kell 18.00, sissepääs muuseumipileti või Muuseumikaardiga

Karin Hallas-Murula loeng “Eesti teatrimajad, mida enam pole” 12. juunil kell 18.00, sissepääs muuseumipileti või Muuseumikaardiga

Näitus kestab 16.05. – 22.09.2024.

Muuseum on avatud:
T – P 11:00 – 18:00
E suletud