Liigu sisu juurde

Kas süsinikujälg on paratamatus? Elamumessi kogemus näitab vastupidist

Jõelähtmes Estonian Golf & Country Club Golf Resort arenduses kerkib Elamumessil eraldi külana 12 elamut. Ühe tulevikumaja looja on Lasita Maja. Fotol maja 3D-mudel.Foto: Elamumess

Kui Lasita Maja asus Elamumessi jaoks ehitama oma unistuste elumaja, võeti eesmärgiks mitte ainult kaasaegse, mugava ja ilusa kodu loomine, vaid ka võimalikult väikese keskkonnamõjuga lahendus. Kuid seekord tehti midagi, mida tavaliselt ehitusprotsessis ei juleta ette võtta — nad arvutasid elumaja süsinikujalajälje kahel täiesti erineval viisil.

“Ja tulemused… olid üllatavad isegi meie jaoks,” ütles Taasterahastu juht Anu Kull.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“Meie analüüs põhines ainsal võimalikul süsinikujalajälje arvutusmetoodikal, kuid kasutasime kahte erinevat andmestikku. Ühes stsenaariumis kasutasime Eesti riiklikku ehitusmaterjalide andmebaasi, mis tugineb kohalike tootjate keskmistatud keskkonnadeklaratsioonidele ja Soomes kasutatavatele väärtustele,” selgitas Kull. “Teises stsenaariumis lähenesime projektipõhiselt ning kasutasime ehitusel tegelikult kasutatud materjalide keskkonnadeklaratsioonide andmeid.”

Taasterahastu juht Anu Kull.Foto: Erakogu

Tulemused ehmatasid. Riikliku andmebaasi kasutamisel said nad tulemuseks, et maja tekitab paratamatult süsinikujälje. “Ükskõik kui hoolikalt valisime materjale või ehitasime — igal juhul arvestas soovituslik tööriist SARV hoonele süsinikujalajälje,” ütles Kull.

Projektipõhise andmestiku kasutamisel ilmnes aga hoopis vastupidine: maja seob rohkem süsinikku, kui eraldab. Ehk teisisõnu — hoonel tegelikult süsinikujalajälge ei ole! Kuna arvutusmetoodika oli mõlemal juhul täpselt sama, siis sai selgeks, et probleem ei ole mitte meetodis, vaid kasutatavates eriheitetegurites.

Millest see vahe tekib? Kull selgitab, et Eesti riikliku soovitusena pakutav andmebaas on üldistatud ning tugineb keskmistele väärtustele, mis on oma olemuselt konservatiivsed. Lisaks sisaldab see koefitsiente, mis ei pruugi peegeldada konkreetse projekti tegelikke keskkonnamõjusid. Projektipõhine lähenemine võimaldab aga arvestada kasutatavate materjalide päritolu ning transporti ja energiat, mis on seotud just selle konkreetse hoonega. See annab palju täpsema ja sageli ka positiivsema tulemuse, eriti kui kasutatud on biopõhiseid ja madala süsinikujäljega materjale.

Mida see tähendab Eesti ehitusele? Lasita Maja kogemus näitab, et:

  • kvaliteetsete, läbipaistvate ja projektipõhiste andmete kasutamine võib muuta hoonete süsinikujalajälje kaardistamise palju täpsemaks;
  • süsinikujälg ei ole paratamatus kui teha teadlikke ja läbimõeldud valikuid;
  • riiklik andmebaas vajab edasiarendust, et anda õiglasem pilt keskkonnasäästlikest hoonetest.
3D vaade Jõelähtmel Elamumessil esitletavast hoonest, mille loob Lasita Maja.Foto: Elamumess

Kui me soovime päriselt liikuda süsinikuneutraalse ehituse poole, peame andma ehitajatele ja projekteerijatele tööriistad, mis tunnustavad reaalseid pingutusi, mitte ei karista neid üldistamisega, kinnitab Lasita Maja kogemus.

“Kokkuvõtteks kinnitas meie väike katse suurt tõde: täpsed andmed ja teadlik materjalivalik võivad muuta hoonete keskkonnamõju dramaatiliselt. Mitte iga maja ei pea tingimata jalajälje jätma — hästi planeeritud ja targalt valitud lahendustega võib maja aidata keskkonda parandada, mitte ainult kahjustada. Ja just sellist tulevikku me tahamegi ehitada,” ütles Anu Kull.

Elamumess toimub Jõelähtmel 4.-15. juunil. Messi jaoks kerkib Estonian Golf & Country Club Golf Resort arenduses eraldi külana 12 kaasaegset elamut ja inspireerivat maja, mille on loonud Eesti ja välismaa tipparhitektid, kellel on vabadus katsetada, luua ja pakkuda midagi tõeliselt erilist. Lasita ehitatav maja kerkib krundile nr 1.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.

Saa täielik ligipääs Ehituslehele

  • Ehitus-, kinnisvara- ja arhitektuurivaldkonna analüüsid ja arvamuslood.
  • Uurivad artiklid, mis avavad vaidluste ja pankrottide taustu.
  • Igapäevane uudistevoog: kogu valdkonna info ühest kohast.

Hind kehtib kolm kuud, misjärel jätkub tellimus automaatselt hinnaga 11.99 kuus. Tellimuse saad alati katkestada. Kõik tellimisvõimalused leiad siit lehelt.